Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret583291
Takvim
Saat
Hüseyin Şahin
insanolmak@hotmail.com
BİZDEKİ ASMA HASTALIĞI...!
24/08/2016
Bizde, asla önüne geçilemeyen asma hastalığı vardır. Bu sebeple, biz her şeyi her yere asarız. Asarız da özelliklede duvara asarız. Eğer, bir şeyi duvara asmışsak, bilin ki onun, o şeyin ruhunu da duvara asmışız demektir. Nasıl mı ? Bakın şöyle :
1- KUR´AN´I KERİM : Yüce Allah(c.c)´ın biz kullarına okumamız, anlamamız ve uygulamamız için Peygamber (s.a.v) efendimiz aracılığı ile gönderdiği ilahi mektup hangimizin evinde yok ki. Müslüman'ım diyen herkesin evinde vardır. Vardır da; okumayalım, anlamayalım, uymayalım, uygulamayalım diye yakalandığımız asma hastalığımız sebebiyle, evimizin duvarında asılıdır. Hiç inmez oradan. Ha... inse de ölüler için iner, diriler için değil. Bununda sebebi, bizim Kur´an´ın aslında kendini değil, ruhunu duvara asmamızdır. Hadi  Kur!an´ın kendini ve ruhunu duvara asan biz cahilleri bir kenara bırakalım. Peki, ya O´nu okuyup öğreten, ilmini, imamlığını ( Peygamber varisliğini ) yapanlara ne demeli .? Kur´an´ın ruhundan o kadar uzaklar ki, çoğunlukla ağızlarından çıkanları kulakları duymuyor. Ben cahile; Kur´an ahkamına göre yaşamayı, kul´a kul olmayı değil, Yüce Allah(c.c)´a kul olmayı sözde öğretecek olan bunlar, öylesine yoldan çıkmış haldeler ki kendilerini ve peşlerinden gidenleri uçuruma sürüklüyorlar. Yarın huzurda, mahkem-i kübrada yaptıklarının hesabını nasıl verecekler.? iyi düşünmeleri gerekir. Kendileri iyi bilirler; bilenle bilmeyen aynı değildir, ilmiyle amel etmeyen alimde, bilmeyenle aynı değildir...!
2- ATATÜRK´ÜN FOTOĞRAFI : Aziz Türk Milleti ve silah arkadaşlarıyla birlikte Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuran Rahmetli Atatürk´ün fotoğrafları devletin bütün kurumlarında, çoğumuzun evlerinde, iş yerlerinde, duvarlarda asılıdır. Bakarız, sadece bakarız. Ya o fotoğrafın arkasındaki asıl görmemiz gerekeni görebiliyor muyuz.? O fotoğrafın arkası da Türk Milletinin, Atatürk´ün ve Silah Arkadaşlarının ruhu var. Tabi bakana ve görebilene...! Biz bugüne kadar duvarlarımızda asılı duran o fotoğrafın arkasındaki ruhları hiç fark etmedik. Birileri de çıkıp bizlere dosdoğru anlatma zahmetine katlanmadı. Diğer bütün milli ve dini değerlerimizde olduğu gibi, anlatım işi yeraltı dünyasına ru´cu edildi. Neticede; birileri çıktı kendi çıkarlarına göre kullandı, birileride sadece düşmanlık yaptı. Başka bir ifadeyle, o ruhun doğru anlatılmaması sebebiyle, bu ülkenin insanı Atatürk´ün fotoğrafını ve arkasındaki ruhu hiç anlayamamıştır.
3- ANA-BABA FOTOĞRAFI : Hani bir söz vardır. " Atım at oluncaya kadar, sahibi malamat olur." diye. Evlat, evlat oluncaya kadar, ana-baba fani dünyadan gerçek dünyaya göç eder. Göç işlemi tamamlanınca, adam olan evladın yaldızlı çerçeveye yerleştirdiği ana-baba´nın fotoğrafları duvardaki yerini alır. O hayırlı evlatlar da girer-çıkar AH ANAM-BABAM diyerek iç çekerler ama, artık onlar yoktur. Oysa ah... diyerek andığı, sağlıklarında ise hiç dinlemediği ana-baba, onlar için ömürlerini vermiş ve onlar için yaşamıştır. Onlar, yani evlatlar ise yapılan fedakarlıkları görmemiş; bana, bize karışmayın hayat bizim, biz hayatımızı yaşayacağız diyerek, şimdi ah...la andıkları ana-baba´yı hep terslemişlerdir. Evlatlar tarafından terslenen ana-baba´nın tek suçu onların iyiliğini istemektir. Ölmeden evvel ölebilsek, anaya-babaya öf denmeyeceği öğrensek, ana-baba´nın fedakarlığının asla ödenemeyeceğini bilsek, daha dünyada iken onlara baktığımızda gerçek halet-i ruhiyelerini anlayabilsek, onları gerçek hayatta iken gönlümüzün duvarına asabilsek, hayal olan fotoğrafları karşısıd a acı çekmek yerine, onların varlıklarında olduğu gibi, ruhlarında da huzur buluruz. Yeter ki elimizdeki değeri kaybetmeden kıymetini bilelim...! 
4- DENİZ VE KARADAKİ MANZARA FOTOĞRAFI : Duvara astığımız veya asılı bulunan bu fotoğrafa baktığımızda, göz ve gönül olarak huzur buluruz. Çünkü; Yüce Allah(c.c), deniz ve kara´yı, yani tabiatı biz kullarının hizmetine sunmuştur. Tıpkı, Yüce Allah(c.c) tarafından korunmak üzere bize bahşedilen sağlığımız gibi, deniz ve kara´yı -tabiatı- da korumamız gerekir. Duvarda asılı yere özlem duyan, gidip-görmek isteyen, oralarda gezip-tozmak isteyen insan, fotoğrafa bakınca o yerle ilgili içinde kopan sevgi fırtınasının aynısını tabiatın kucağında da yaşayabiliyor mu.? Eğer yaşıyor olabilsek, melül melül baktığımız fotoğrafın gerçeğinin içine girdiğimizde ona asla zarar vermememiz gerekirken; tabiatı kirletiyor, tabiattakileri kah zehirleyerek, kah yakarak, içindeki canlılara zarar veriyoruz. Tabiatın ruhunu anlayamadığımız için, duvarda asılı manzaraya bakmayı severiz, ama onu, koruma ruhunda duvara astığımızdan ona zarar vermeyi, yok etmeyi daha çok severiz. Şunu iyi bilelim ki; Allah(c.c), " Tabiata zarar verirseniz, verdiğiniz zararın cezasının bir kısmını bu dünyada size çektiririm." buyuruyor.
5- MİLLİ SINIRLARIMIZI GÖSTEREN HARİTAMIZ : 814.578 Kilometrekarelik vatan toprağını her gün karşımızda görmek için milli sınırlarımızı gösteren haritayı da duvara asarız. Şehirlerin yerlerini, yollarını, akarsularını, dağlarını, ovalarını, ormanlarını, mümbit topraklarını, göllerini topluca görmek ve bir arada sevmek için. Sadece o kadar. Oysa, duvarımıza astığımız haritada gösterilmeyen ve mütekabiliyet esasına dayandırılmadan yabancılara para karşılığı satılan ana kucağı kadar sıcak Anadolu topraklarının yabancıların mülkiyetine nasıl geçtiğini, ne kadarının geçirildiğini orada görmemiz mümkün değil. Çünkü; satan aldığı paraya bakar, bakanda duvarda asılı haritada gösterilen vatan toprağının eksildiğine bakmaz...!
6- TUTTUĞUMUZ FUTBOL TAKIMININ POSTERİ : Yattığımız odadaki yatağımızın başucunda, tam başımızın üstünde duvarda asılıdır tuttuğumu takımın posteri. Ona bakar, oyuncuları tek tek sayar, gururlanırız takımımızla. Yenildiği zamanlarda ise üzülürüz. Bağırır,çağırır, bazende etrafa zarar veririz. Oysa, unuttuğumuz bir şey var. Yapılan bir eğlence. Bir spor eğlencesi. Duvara astığımız o postere baktığımızda eğlenceyi görebilmeliyiz. Tabii görmek için göz ve arkasında akıl gerekir. Fanatikliğin kör ettiği gözlerin posterdeki gerçeği görmesi mümkün değildir. Öyle ki bize emek veren, ömrünü veren ana-baba´nın bir bardak su verirmisin? ricasını " ders çalışıyorum " bahanesiyle yerine getirmekten imtina eden sözde evlat olan bizler, takımımızın maçına bilet bulabilmek için geceden sıraya girmekte beis görmeyiz. Duvara asılan takım posterine bakıp, sporun eğlence olduğunu idrak edemeyen yoz kafanın, iyi bir insan ve ana-baba´ya da hayırlı evlat olmasını beklemek fazla iyimserlik olur...!
7- PUTLAŞTIRIP TAPTIKLARIMIZIN FOTOĞRAFI : Lider- önder kabul ettiklerimizin fotoğraflarını da, bizde duvara asma hastalığı vardır. Onu astığımız yerde daima görür, gözetler onunla gurur duyarız. Fikri-zikri bizim için önemlidir. Ancak; Yüce Allah(c.c)´ın " siz hiç düşünmezmisiniz, siz hiç aklınızı kullanmazmısınız " emrine uymadığımızdan, günümüzde lider-önder durumunu öylesine ileri götürüyoruz ki, artık o bizim için taptığımız puta dönüşmüştür. Ne söylerse, ne yaparsa bizim için doğrudur. Sormayız, sorgulamayız, sorgulanmasına da izin vermeyiz. Çünkü; ona zımmen biat etmişizdir. Lidere-öndere şartsız biat bizi öyle uç noktalara götür ki, puta dönüştürdümüz lider-önder için söylenenleri, söylediklerimizi kulaklarımız duymaz olur. Yakalandığımız asma hastalığı sebebiyle duvarımıza astığımız ve lider-önder kabul ettiğimiz insana ait fotoğrafın arkasındaki gerçeği göremediğimizden, görünen yüzüne bakıp, onun sünnetinden bahseder, ona dokunmanın ibadet olduğuna inanırız. Dolayısıyla, putlaştırdığımız insan oğluna, Allah(c.c)´dan korkmadan tapmaya başlıyoruz...!
Aklını kullanan Allah(c.c)´ı bulur, zahiri ve arkasındaki gerçeği görür. Hak ve hakikati görmek dileğiyle...!
SAYGILARIMLA


1287 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...! - 06/03/2019
ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...!
KOLTUK SEVDASI - 27/02/2019
KOLTUK SEVDASI
PROMOSYON - 20/02/2019
PROMOSYON
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ? - 13/02/2019
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?
TRUMP MI? TRAMPET Mİ? - 30/01/2019
TRUMP MI? TRAMPET Mİ?
ATATÜRK VE KRAL...! - 19/12/2018
ATATÜRK VE KRAL...!
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...! - 12/12/2018
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...!
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...! - 05/12/2018
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...!
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...! - 28/11/2018
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...!
 Devamı