Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam106
Toplam Ziyaret582383
Takvim
Saat
Hüseyin Şahin
insanolmak@hotmail.com
BAYRAMLA GİDEN İNSAN OLMAYAN İNSAN GÖRÜNÜMLÜLER VE ŞEHİRLERİMİZE GELEN HUZUR...!
28/09/2016

HUZUR; bulunması zor, kaybedilmesi kolay bir değerdir. Gök kubbenin altındaki, Yüce Allah(c.c)´ın biz kulları için yaşanır hale getirdiği dünya hayatını, doğumdan-ölüme huzura dönüştüren insan, çekilmez hale getirende, çıldırma noktasına götürende insanın ta kendisidir. İnsanları, insanlıktan çıkma noktasına getiren sebeplerden biri, insan olmayan İNSAN görünümlülerin sebep oldukları gürültüdür.
GÜRÜLTÜ; belirgin bir yapısı olmayan, insanı ruhsal ve bedensel olarak olumsuz etkileyen, insanların işitme sağlığını ve algılamasını bozan, hayatın hoşluğunu ve sakinliğini yok ederek yapısını değiştiren insan kaynaklı ne idüğü belirsiz, değersiz ancak, insanların günlük hayatını çekilmez hale getiren önemli bir unsurdur. İnsanlar üzerinde en önemli etkileri; kaygı, saldırganlık, sinir bozukluğu, tedirginlik, yorgunluk, baş dönmesi, zihinsel fonksiyonlarda bozulma, yani özeti insan psikolojisinin bozulması.
Bu unsuru(gürültüyü) ölçen alete sonometre denir. Gürültüden oluşan sesin şiddetini belirten ölçü, desibeldir. Gelişmiş ülkeler, bu konuda insana gerekli değeri verdikleri için, insanlara zarar vermeyecek standardı belirleyip,uygulamaya koymuştur. Uymayanlara ağır müeyyideler getirmişlerdir. Ağır para ve hapis cezası. Uyulması gereken standart 30-58 desibeldir. Bizde ise insanları rahatsız edici seviye olan 60-85 desibel arasıdır.
Bize gelince:
Önce yürürlükteki kanunumuza bir bakalım, ne diyor.?
2872 sayılı çevre kanununun 14. maddesinde " Kişilerin huzur ve sükununu, beden ve ruh sağlığını bozacak şekilde belirlenen standartlar üzerinde gürültü çıkarılması yasaktır. Fabrika, atölye, işyeri, eğlence yeri, hizmet binaları, konutlar ve ulaşım araçlarında gürültünün asgariye indirilmesi için önlemler alınır. " denilmektedir.
Her ne kadar, yukarıda zikredilen kanun ve çıkarılan diğer bazı kanunlarla gürültü konusunda birçok kurumlara denetim yetkisi verilmiş ise de, ne uygulayıcılar gereğini yapıyor, ne de uyması gerekenler konulan kurallara uyuyor.Eğer; bir arada, topluca huzurlu bir şekilde yaşamak istiyorsak, alınan kararlara, konulan kurallara uymak zorundayız.  Tek başına olmadığımıza göre, yaşadığımız dört duvar arasında ve sokakta krallık yok, kurallar vardır. Ayrıca, misal; inancımız gereği birbirimizi sevmek esas olmasına rağmen, birbirimizi sevmesek de, toplu yaşamanın gereği olarak birbirimize saygı göstermek zorundayız. Ama nerede o hasretle, özlemle yolunu gözlediğimiz sevgi, saygı....!
Yüce Allah(c.c)´ın biz kullarını mücehhez kıldığı değerleri bil hakkın şahsımızda taşıdığımız zaman gerçek manada insanız. Yoksa, sadece zahirde, yani görünürde insanız. Bende bu tiplere, " insan olmayan insan görünümlüler " diyorum. İŞTE; insanlıktan nasibini almamış, insan olmayan insan görünümlüler, bayramda susturucuları çıkarılmış otomobilleriyle, motosikletleriyle, havalı kornalarıyla, müzik setleriyle şehirlerimizi terk ettiklerinden, şehirlerimize huzur gelmiştir.Sağ olsunlar bize huzur dolu tam dokuz günü lütfettiler. Ancak, bayram bitti, insan .............!, aklıyla arası açık ve aklıyla kavgalı olanlar, 110-120 desibel ve üstü gürültü çıkarabilen motorlu taşıtlarıyla şehirlerimize geri döndüler, tabii huzur gitti. Demek ki, huzuru sağlayan, kanunlar değil, uygulayıcılarıdır. Kanunlar, birçok kuruma denetim yetkisi vermişse de, asıl denetim yetkisi insanın kendindedir. İNSAN...! " Benim yaptığımı, başkaları bana yapsa, ben ne tepki verir, ne yaparım.? " sorusuna cevap bulursa, sorun kendiliğinden çözülür, olumsuzluklar ortadan kalkar, huzur gelir. ÇÜNKİ; İYİLİK VE KÖTÜLÜK İNSANIN KAFASINDA YAN YANADIR. HANGİSİNİ ÖNE ÇIKARIRSA İNSAN...! ODUR.
SAYGILARIMLA


1376 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...! - 06/03/2019
ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...!
KOLTUK SEVDASI - 27/02/2019
KOLTUK SEVDASI
PROMOSYON - 20/02/2019
PROMOSYON
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ? - 13/02/2019
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?
TRUMP MI? TRAMPET Mİ? - 30/01/2019
TRUMP MI? TRAMPET Mİ?
ATATÜRK VE KRAL...! - 19/12/2018
ATATÜRK VE KRAL...!
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...! - 12/12/2018
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...!
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...! - 05/12/2018
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...!
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...! - 28/11/2018
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...!
 Devamı