Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam114
Toplam Ziyaret582391
Takvim
Saat
Hüseyin Şahin
insanolmak@hotmail.com
YENİKAPI RUHU MU? YENİKAPI MUTABAKATI MI?
12/10/2016

 Biliyorsunuz, İstanbul´da birçok kapı vardır.. İnsanların anlayışına göre, her biri farklı şekilde anılır, bilinir. Özellikle, son zamanlarda bu kapılardan biri olan Yenikapı, miting alanı olarak anılmaktan çıktı, Yenikapı Ruhu şeklinde, ( bana göre yanlış ifade ) anılmaya başlandı. Yanlış olmasının sebebi, ölümsüz varlık anlamına gelen ruhun, Yenikapı ile yan yana kullanılması. Eğer; orada devletin al-i menfaati için liderlerin bir araya gelmesinin önemi anlatılmak isteniyorsa, ona ancak Yenikapı ruhu değil, Yenikapı mutabakatı denilmesi gerekir. Rahmetli Atatürk'ün " Söz konusu vatansa, gerisi teferruattır " sözü çerçevesinde, ülkemizin karşı karşıya kaldığı tehlike karşısında bütün liderler birlik ve beraberlik içinde hareket ederek, Yenikapı mutabakatını tesis etmişlerdir ve devam ettirilmesinde de fayda vardır.
Şimdi gelelim, yerinde kullanılmayan -ki çoğu zaman kullandığımız kelimenin, kurduğumuz cümlenin hangi manaya geldiğinin farkında bile olmayız. Buda onlardan biri olan- RUH kelimesine.!
RUH : " İnsana hayat veren ve onu düşünen, anlayan, idrak eden bir kişi haline sokan maddi olmayan, ölümsüz varlık " şeklinde ifade edilebilir. Allah(c.c), bu konuda, " Sana ruh hakkında sorarlar. De ki : Ruh, Rabbinin emrindedir. Size ancak az bir bilgi verilmiştir. " buyuruyor.
Allah(c.c), Kuran'ı Kerim'de RUH kelimesini değişik üç anlamda kullanmıştır.
1- Allah(c.c), Hz. Adem(a.s)'in cesedini topraktan şekillendirdikten sonra ona kendi ruhundan üflemiş ve böylece Hz. Adem(a.s) hayat kazanmıştır. Yine insanı ana rahminde yarattıktan sonra, ona kendi ruhundan üflemiş ve onu ruh sahibi bir insan haline getirmiştir. Bu konuda Kuran'ı Kerim'de;
- " O (Allah) ki, yarattığı her şeyi güzel yapmış ve ilk başta insanı çamurdan yaratmıştır. Sonra onun zürriyetini, dayanıksız bir suyun özünden üretmiştir. Sonra onu tamamlayıp şekillendirmiş, ona kendi ruhundan üflemiştir.
- Hani Rabbin meleklere demişti ki : Ben çamurdan bir insan yaratmaktayım. Onu tesviye edip, düzeltip de ruhumdan ona üfledim mi derhal ona secdeye kapanın. " buyrulmaktadır.
2- Ruh kelimesi Cebrail(a.s)'in karşılığı olarak da kullanılmaktadır. Ruh'ul-Kudüs, Ruh'ul-Emin. Bu konuda Allah(c.c), Kuran'ı Kerim'de;
- " Andolsun biz Musa'ya Kitab'ı verdik. Ondan sonra ardarda Peygamberler gönderdik. Meryem Oğlu İsa'ya da mucizeler verdik. Ve onu, Ruh'ul- Kudüs(Cebrail) ile destekledik.
- Muhakkak ki o (Kur'an), alemlerin Rabbinin indirmesidir. (Resulüm) onu Ruh'ul-Emin(Cebrail) indirdi. Senin kalbine, uyarıcılardan olman için. " buyurmaktadır.
3- Ruh kelimesiyle Allah(c.c)'ın vahyi, yani Ayetleri kastedilir. Allah(c.c) Kuran'ı Kerim'de;
- " Allah(c.c) meleklerini, vahyi(ruh) ile kullarından dilediğine göndererek........" buyurmaktadır.
Son söz:
Ruh'la mutabakat farklı şeylerdir. Bu sebeple, Kelimeleri kullanırken, yerinde ve özüne uygun olarak kullanmaya itina göstermek icap eder.
SAYGILARIMLA


1514 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...! - 06/03/2019
ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...!
KOLTUK SEVDASI - 27/02/2019
KOLTUK SEVDASI
PROMOSYON - 20/02/2019
PROMOSYON
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ? - 13/02/2019
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?
TRUMP MI? TRAMPET Mİ? - 30/01/2019
TRUMP MI? TRAMPET Mİ?
ATATÜRK VE KRAL...! - 19/12/2018
ATATÜRK VE KRAL...!
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...! - 12/12/2018
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...!
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...! - 05/12/2018
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...!
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...! - 28/11/2018
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...!
 Devamı