Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret583291
Takvim
Saat
Hüseyin Şahin
insanolmak@hotmail.com
DOLAR...!
07/12/2016
Dolar deyince ilk akla gelen boş olan herhangi bir şeyin er veya geç dolacağını anlarız. Oysa, bizim burada kastettiğimiz, resmi olmasa da, milli para birimimiz TL´nin yerine ikame ettiğimiz, gayri resmi para birimimiz Amerikan doları´dır. Belki, diyeceksiniz ki; bu görüşünüzü tasvip etmiyoruz, bize ne Amerikan şeytanın dolarından. Sanki çarşıda-pazarda, iç ve dış ticaretimizde dolar mı kullanıyoruz.? Yiyeceğimizi, içeceğimizi, giyeceğimizi, yakacağımızı dolar´la mı satın alıyoruz.? Bana ne dolar´dan.! Dolar´ın düşmesi veya yükselmesi durumu beni zerre kadar ilgilendirmiyor.! Benim hiç dolar´ım olmadı...!
Eğer  düşünceniz bu yönde ise, yöneticilerimizle aynı görüşü paylaşıyorsunuz demektir. Onlarda dolar´a değer vermemekte, dolar´daki yükselişin ekonomimizi etkilemeyeceği, ekonomik krize dönüşmeyeceğini, herhangi bir sıkıntı doğurmayacağını, milli para birimimiz TL´ye yönelmemiz gerektiğini ifade etmekteler, kriz kapıya dayandı diyenleri ise felaket tellallığı yapmakla suçluyorlar. Her şey iyi gidiyor diyorlar. Aslında, iyi giden hiçbir şey yok. Ama; dönüp ülke siyasi ve ekonomik olarak kötü yönetiliyor diyenler suçlu gösteriliyor, kendilerini hiç suçlu görmüyorlar.!
İki boksör ringdeler. Kıyasıya bir mücadele var. Boksörün birine antrenörü devamlı " Ha gayret, gayet iyi gidiyorsun " deyince, boksör " Yahu hocam, mademki iyi gidiyorum da beni kim  dövüyor onu anlayamadım " diyor. Bunun gibi, madem ki ülke iyi yönetiliyor, yöneticilerimiz iyi gidiyoruz diyorlar, peki, ekonomik ve siyasi olarak çektiğimiz, çekmekte olduğumuz bunca sıkıntıların müsebbibi kim.?
Dönelim konumuza. Dolar konusunda siyasilerin sözlerine asla inanmamak gerekir. Sebebini, dolar´daki artışın hepimizi şeytan çarpmışa döndürdüğünde, hepimize hayatı zindan ettiğinde anlayacağız. O zaman göreceğiz Hanya´yı-Konya´yı. Çünkü; günlük hayatımızda kullandığımız bila istisna her şey dolar´a bağlı. İşte örnekleri: Milli paramız TL olmasına rağmen, millet olarak kiralamalarımızı dolar üzerinden yapıyoruz. Otoyol-köprü geçiş bedelini dolar üzerinden tesbit ediyoruz. Cebimizdeki 100 TL´nin yaklaşık 40 TL´sini dolar´a bağlıyoruz. Bütün yatırımlarımızın bedelini dolar olarak söylüyoruz. Devlet veya özel sektör borçlanmalarını dolar üzerinden gerçekleştiriyoruz. Dış ticaret ( İthalat- İhracat ) rakamlarımızı dolar´la ifade ediyoruz.!
Eee... yetkililerimiz söylesin bakalım dolar ne imiş.? Öyle ahkam kesmekle bu işler yürümez. Gerçekçi olmak gerekir. Kolay anlaşılsın diye basit bir örnek verelim. Dolar´daki artışın, dolar´la borçlanan özel sektöre bir aydaki getirdiği yük, TL olarak 75 milyar TL´dir.
Biz, genel bütçesi her yıl 40-50 milyar dolar açık veren, borcu borçla kapatan, dış borcu 412 milyar dolar olan, borç batağına batmış bir ülkeyiz. Ekonominin çarkını borçla döndürüyoruz. Geçmişte tarım ülkesiydik, dünyada tarım ürünleri üretiminde kendi kendine yeten yedi ülkeden biri olmamıza rağmen, bugün saman, ayrıca, 20 milyar dolar tarım ürünü ithal eden ülke durumuna düştük. Bu halden utanılması gerekir.!
Son söz: Dolar´daki yükseliş, iğneden ipliğe her şeye zam demektir. Dolar´daki yükselişi, dalga geçer gale almamak, satın aldığı mal ve hizmetlerin neredeyse tamamı dolar´a endeksli insanlarımızla alay etmektir.  Bu zamlar keyfi keka olanları değil, 56 milyon fakir-fukara, garip-gurabayı etkileyecektir. Bunların tamamı açlık ve yoksulluk sınırında yaşayan insanlarımız. Bunlarda zaten yöneticilerimizin umurunda bile değil. Yani yırtılan deli bekirin yakası.!
Allah(c.c)´a emanet olun.
SAYGILARIMLA.  


1428 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...! - 06/03/2019
ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...!
KOLTUK SEVDASI - 27/02/2019
KOLTUK SEVDASI
PROMOSYON - 20/02/2019
PROMOSYON
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ? - 13/02/2019
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?
TRUMP MI? TRAMPET Mİ? - 30/01/2019
TRUMP MI? TRAMPET Mİ?
ATATÜRK VE KRAL...! - 19/12/2018
ATATÜRK VE KRAL...!
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...! - 12/12/2018
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...!
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...! - 05/12/2018
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...!
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...! - 28/11/2018
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...!
 Devamı