Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam106
Toplam Ziyaret582383
Takvim
Saat
Hüseyin Şahin
insanolmak@hotmail.com
HRİSTİYANLIKTA PAPAZ, MÜSLÜMANLIKTA DİN ADAMI.!
15/03/2017
Muhterem okurlar. Bugün burada, sözde %99´u Müslüman olan ülkemizde din adamı, batıl bir dinin mensupları olan ülkelerde din adamı(papaz) nasıl yetiştiriliyor, bu konuyu değerlendireceğiz.
Hıristiyanlıkta papaz adaylarının üniversite mezunu olması gerekir ama, sadece üniversiteyi bitirmek, papaz olmak için yeterli değildir. Papaz olmaya karar verenler, müracaatının kabulünden itibaren, önce iki veya üç yıllık bir gözetim süresi geçirmesi gerekir. Bu sürede, papaz olmak isteyenlerin kiliseye devamlılığı var mı.?, kiliseye zaman ayırıyor mu.?, ekonomik olarak kiliseyi destekliyor mu.? sürekli takip edilir.
Yine bu sürede, kilisedeki papazlardan biri, papaz adayı ile birebir sürekli görüşür ve onu tanımaya çalışır. Geçen 2-3 yıllık süreden sonra kilise yönetimi ve bölge papazı, papaz adayını değerlendirmeye tabi tutar. Kişinin papaz olup olamayacağına karar verir. Eğer, adaylık onaylanırsa, o zaman papaz olmak isteyen kişinin Hıristiyanlık ilahiyat fakültesine kayıt yaptırmasına izin verilir. Burada üç yıl boyunca Hıristiyan teolojisi üzerinde eğitim alır. Hıristiyanlığın bütün alanlarını kapsayan ( tarih, din eğitimi, misyonerlik, dünya dinleri, müzik ve incil´le ilgili teorik ve uygulamalı ) dersler verilir. Papaz adayının; Hıristiyanların elinde bulunan kutsal metinler (eski ahid-yeni ahid) Latince ve İbranice olarak yazıldığından, Latince ve İbraniceyi çok iyi bilmesi gerekir. Bu iki dili; yazma, okuma ve anlama noktasında bilmeyen bir kişinin papaz olması mümkün değildir. Bütün bunları başarıyla geçen adaylar, ancak papaz olabilir.
YA BİZDE.!
Şimdide bizdeki din görevlisi atamalarına bakalım.
O kadar basit ki; İslam dışındakilerin gittikleri yolun yanlış, inançları batıl olmasına rağmen, batıl olan bir inancın yıllarca eğitimini alıp, batıl bir din üzerinde uzmanlaşırken, Yüce Allah(c.c)´ın "Okuyun, anlayın, uygulayın, aklınızı kullanın, düşünün" emrine rağmen, bizim yetkililerimiz bütün bunları göz ardı edip, yine Yüce Allah(c.c)´ın "İndimde tek din İslam" buyurduğu hak din olan İSLAM´I anlatabilmek, anlayabilmek, yayabilmek, yaşatabilmek için yeterli bir çalışma yaptıklarını söylemek mümkün değildir. İlahiyat Fakültesi mezunu olmayanlar, Arapça dil, hadis, kelam, hitabet noktasında yeterli seviyede bulunmayanlar, Yüce Kitabımız Kur´an´ı tam olarak ezberleyemeyenler, hutbe-vaaz hazırlamasını bilmeyenler, basit sınavlarla din görevlisi unvanı adı altında atanmaktadır. Böyle olunca da, atananlar toplumun dini konulardaki ihtiyaçlarına tam cevap veremiyorlar. Dini konuda yeterli eğitim, bilgi ve donanım olmadığından inananlara ya yanlış, ya da eksik bilgi veriliyor.! Konu hakkında kendimden örnek vereyim.
Allah(c.c), anam ve babam´dan razı olsun, onların elimden tutmasıyla 63 yıldır cami yolundan, Yüce Mevla'nın izniyle, kendi yolundan hiç ayrılmadık. Yine Yaradanın izniyle belli bir bilgi birikimini elde ettikten sonra da, anlatılanlarla ilgili kafamda bir tereddüt hasıl olmuşsa, sormaya, konuşanı sorgulamaya başladım. İlgililere soru tevcih ettiğimde cami içindeysek, "kürsü formatına uymuyor", dışarıda isek "ben bir araştırayım" diye ya cevap vermediler, ya da  cevabı ötelediler. Oysa gayet basit. Devlet; madem ki din bir ihtiyaç, vatandaşının karşısına çıkardığı görevlinin tam donanımlı olmasını sağlaması gerekir. Kem kümle, yanlış bilgi vermekle bu iş olmaz.! Bu konuya niçin deyindim.? Bugüne kadar karşılaştığım yüzlerce örneklerden, işte biri.
17 Şubat 2017 Cuma. Kürsüde vaaz eden din görevlisi ;" Peygamber (s.a.v) Efendimiz buyurdu ki, yalan söylemeyenler, hak yemeyenler, verdiği sözde duranlar, vaadini yerine getirenler, dosdoğru olanlar, hak´kı ve sabrı tavsiye edenler, SİZE CENNETİ VADEDİYORUM."
Kulaklarıma inanamadım. Vaaz edenin on defa tekrar ettiği bu ifadenin içinde Allah(c.c) lafzı yoktu. Oysa, anlatımın başında, ortasında, sonunda mutlak surette Allah(c.c) lafzının olması icap ederdi. Çünkü; biliyoruz ki, bu dünyada yaptıklarımızın (Peygamberlerin dahi hesaba çekileceği) Mahkeme-i Kübra´da hesabını soracak olanda, biz kullarına olan vaadini yerine getirecek olanda Yüce Allah(c.c)´dır.   Namaz sonrası, başta imam olmak üzere müezzinlere, camiden çıkan 200 kişiye "vaazı dinlediniz mi.?, dinledinizse ne anladınız.?" diye sordum. Hepsi " dinledik ama, hiçbir şey hatırlamıyoruz " dediler.
Ey Müslümanlar, ey yetkililer; hangi mevkide, hangi makamda olursak olalım, hangi perdeden konuşursak konuşalım, ağzımızdan çıkanı kulağımız duyacak. İşte yeterli eğitim, dağarcıkta yeterli bilgi olmazsa, olacağı budur. Hani derler ya:"böyle saça, böyle tarak". Ne diyelim. Ne anlatanların, ne de dinleyen bizlerin elle tutulur bir tarafımız yok. Allah(c.c), sonumuzu hayır etsin.
Son söz: Hak´kı anlatanların, Hak´kı savunanların, batılı savunanlar karşısında, en az onlar  kadar donanımlı olmalı ki, Hak´kın yanında fizik, fikir ve zikir olarak dimdik durabilmeli.!
SAYGILARIMLA.  


1483 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...! - 06/03/2019
ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...!
KOLTUK SEVDASI - 27/02/2019
KOLTUK SEVDASI
PROMOSYON - 20/02/2019
PROMOSYON
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ? - 13/02/2019
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?
TRUMP MI? TRAMPET Mİ? - 30/01/2019
TRUMP MI? TRAMPET Mİ?
ATATÜRK VE KRAL...! - 19/12/2018
ATATÜRK VE KRAL...!
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...! - 12/12/2018
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...!
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...! - 05/12/2018
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...!
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...! - 28/11/2018
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...!
 Devamı