Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam104
Toplam Ziyaret582381
Takvim
Saat
Hüseyin Şahin
insanolmak@hotmail.com
ALLAH(c.c)´A YÖNELME
12/04/2017
İlmin gelişmesi ve kainatın bazı sırlarının idrak edilmesi, insanı Allah(c.c)´a daha çok yaklaştırıyor. İlk zamanlarda, insanın ilim yoluyla her şeyi kavrayacağı, ilmin her şeye yeteceği zannediliyordu. İlim sayesinde insan çok şeyi anladı ama, bu anlayış, kainattaki akıllara durgunluk veren muhteşem nizamın sahibini düşünmemizi ilmi olarak da zaruri hale getirdi.
Kainatta büyük ve şaşmaz bir düzen-nizam-uyum var. Milyonlarca ışık yılı ötesini aşan meçhullerden, bir kimya laboratuarındaki basit bir deneye kadar, bütün olayları belirli kanunlar yönetiyor. Bu kanunlar öyle yüksek bir zeka ve iradenin eseridir ki, bunu matematik olarak da ifade edebiliyoruz. Matematik hızla ve sonsuza doğru tekamül ettiği halde, hala kainatın muammaları devam edip gitmektedir.
Matematik insan aklının idraki olduğuna göre, kainatta matematik bir nizamı kurmuş olan kudret, kör madde olamaz. Maddeye, onun en küçük parçası atom´a matematikte ifadesini bulacak özellikleri veren ve böylece bir atom´da bir kainatın modelini oluşturan yüce kudretin, akıl ve irade sahibi yaratıcısı olması lazımdır.
Buradan hareketle, tabiatta bir gelişme görüyoruz. Gelişmenin seyrine bakarak ilk ilim adamları tabiata bir gayretlilik bile izafe etmişlerdi. Maddenin gayesi olamayacağına ve gaye irade ile ilgili olduğuna göre, insan aklının zor ve daima eksik kavradığı ve gelişmenin de akıl ve irade sahibi bir yaratıcı´nın yani Yüce Allah(c.c)´ın eseri olması gerektiği sonucuna varılmaktadır.
Öyleyse kainatın bir sahibi vardır. O da ALLAH(c.c)´dır.
Allah(c.c), kendi kendine vardır. İlim ve irade sahibidir. Yarattıklarına benzemez, eşi ve benzeri yoktur. Cem-i mekan´dan münezzehtir. Kainatı muhteşem ve akıllara durgunluk veren bir tekamül planı çizdiğine göre, yaradılışın bir gayesi vardır. O halde Allah(c.c), yarattıklarına ve insanlara bigane değildir.
Allah(c.c), insanları akıl ve irade sahibi olarak yarattığına göre, aklın ve iradenin hem insani hem ilahi görevleri olmalıdır. Bundan dolayı, kainatın yaratıcısı Allah(c.c), insanlara peygamberler göndermiştir. Gönderilen peygamberler, vahiy yoluyla kendilerine bildirilen ilahi hakikatleri insanlara tebliğ etmişlerdir. Bu tebligatın  asıl hikmeti, Allah(c.c)´ın biz kullarına duyduğu merhamettir, biz kulların iyiliğini istemesidir.
Allah(c.c), akıl ve idrak sahibi olarak yarattığı insanlar arasında peygamberler vasıtasıyla, vahiy yoluyla iyiyi, doğruyu ve adaleti tebliğ etmiştir. Büyük veliler, Allah(c.c)´a duydukları aşkın verdiği ilhamla insanlığı tekamül ettirmeye, aydınlatmaya, huzura kavuşturmaya çalışmışlar; Allah(c.c) nazarındaki değer ve görevlerini idrake çağırmışlardır.
Çünkü; biliyorlar ve biliyoruz ki O´ndan geldik, O´na döneceğiz.!
Tabi; dönerken, tek arzumuz, amacımız, maksadımız, gayretimiz defteri sağ tarafından verilenlerden olmak, huzura yüzü ak olarak çıkanlardan olabilmek.!
SAYGILARIMLA  


1779 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...! - 06/03/2019
ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...!
KOLTUK SEVDASI - 27/02/2019
KOLTUK SEVDASI
PROMOSYON - 20/02/2019
PROMOSYON
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ? - 13/02/2019
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?
TRUMP MI? TRAMPET Mİ? - 30/01/2019
TRUMP MI? TRAMPET Mİ?
ATATÜRK VE KRAL...! - 19/12/2018
ATATÜRK VE KRAL...!
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...! - 12/12/2018
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...!
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...! - 05/12/2018
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...!
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...! - 28/11/2018
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...!
 Devamı