Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam106
Toplam Ziyaret582383
Takvim
Saat
Hüseyin Şahin
insanolmak@hotmail.com
İNSAN...!
26/04/2017

 
Yüce Allah(c.c)´ın eşref-i mahlukat olarak yarattığı, yeryüzündeki halife´m dediği, akıl ve irade ile mücehhez kıldığı insan varlığını yüce bir değer olarak kabul etmek, insanı gerçekçi olmayan bir şekilde idealize etmeye yol açmamalıdır. Böyle bir düşünce tarzı bizi gerçekten uzaklaştırır. Gerçekten uzaklaşmak sadece felsefi bir hata olarak kalmaz, hareketlerimizi de hataya sürükler. İnsanı yüce bir değer olarak kabul etmekle birlikte, bu yaratılmışın zaaflarını, hatalarını, içgüdülerini ve şuuraltı´nı da dikkate almak gerekmektedir. Eğer insan, yüce bir değer, yaratılmışların en şereflisi olmakla beraber, bir melek kadar kusursuz (ki bu durum biliyoruz yaradılışına aykırı) olsaydı kanunlara, devlete, güvenlik kuvvetine ihtiyaç olmazdı. Halbuki insanlar, ilk çağlardan itibaren genel düzeni sağlayıcı devlet kurumlarına ihtiyaç duymuşlardır. Bugün de dünyada yaşayan insanlar için en etkili gerçek, milli devlettir.
Demek ki, kendisi bir değer olan insanoğlu, başka yüce değerler tarafından yönlendirilip yönetilmek ihtiyacı duymaktadır. Zira insanoğlunun ihtiyaçları, zaafları, temayülleri, daha üstün bir değere ve genel kaidelere göre bir yönetim organına ihtiyaç göstermektedir.
Gerçekten de insanlığın görünen tekamül seviyesi, insanın insana hizmetinin başarılı bir örneğidir. Ama tarihte ve günümüzde şahit olduğumuz firavunca davranışlar, zalimlikler, zulümler, esaret, hak-hukuk tanımamazlık ve sömürü düzeni gibi hadiseler, insanın insana yaptığı firavunluğu başka canlıların birbirine yapmadığını da göstermektedir. Tabi bu durumlar, biliyoruz ki insanın sahip olduğu manevi değeriyle alakalıdır.!
Sahip olduğu manevi değerleri ruhunda mecz etmemiş, bu değerlerin yön vermediği, yönlendirmediği insan; karşımıza yırtıcı hayvanlara rahmet okutan vahşette azgın ama zeki bir çukur yaratık olarak çıkmaktadır. Bu sebeple, azgınlık ve zekanın birleşmesi felaketleri büyütmektedir. Örneği insanlık tarihinde çoktur.
Zeka sahibi olması sebebiyle çevresine hükmetme gibi büyük bir güce sahip olan insan, yanlış fikirlere, yanlış düşüncelere, insanlık dışı ülkülere meylettiği zaman en büyük yıkıcı olmaktadır. Bu tür saplantıları olanlara insan demek doğru değildir.
O halde, insan, sahip olduğu değerlere göre davranacaktır. Ters değerler, daha doğrusu manevi değerlerden yoksunluk, felaket getirecektir. Bu durum milletler arasında böyle olduğu gibi fertler arasında da maalesef böyledir.
Manevi değerlerle yönlendirilip eğitilmemiş (tabi devlet eliyle eğitilenler hariç) nefisler, hırslar ki; son yıllarda gördük, kendi başlarına kaldığı zaman hem insanın, hem de devletin kurdu olmaktadır. Zalimlik, firavunluk, haksızlık-hukuksuzluk, ahlaksızlık, başkalarına eziyet etmekten zevk alma, çıkar için yapılan katliam, insanın öteki insanı kobay olarak kullanması, insanı diri diri yakmak gibi vs. olaylar insanoğlunun asla vazgeçmediği eserleridir.
Bütün bu olumsuzluklara rağmen, insanoğlunun manevi değerler konusundaki susuzluğunu hissetmesi, yeni bir çağın habercisidir. Her çağ gibi bu çağ da ani bir doğumla değil, çileli bir gelişimle doğmaktadır. Bugünkü çilelerin manası budur.
İnsanoğlu, ilahi mektup olan Kur´an Ahkamı´na göre hareket ederek Allah(c.c)´a yönelmek ihtiyacındadır. İnsan, kalbini ve gönlünü ne ile doldurursa doldursun, Allah(c.c.) inancı (İMAN) olmadıkça bir boşluk, bir bunalım daima görülecektir.
İnsanlık aşk´a yönelmek mecburiyetindedir. Aşk, Allah(c.c)´a ve O´nun yarattıklarına duyulan engin ve sonsuz sevgi hayata ışık vermekte, çalışmayı, daha çok çalışmayı, üretmeyi, sevmeyi, mutluluğu ve nihayet O´na kulluğun engin hazzını sonsuz bir sevinç halinde insanlığa sunmaktadır.
Bilelim ki; insan olmanın yolu kula kulluktan, karnına kul olmaktan değil, Yüce ALLAH(C.C)´A DOST OLMAKTAN GEÇER.!
SAYGILARIMLA


1642 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...! - 06/03/2019
ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...!
KOLTUK SEVDASI - 27/02/2019
KOLTUK SEVDASI
PROMOSYON - 20/02/2019
PROMOSYON
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ? - 13/02/2019
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?
TRUMP MI? TRAMPET Mİ? - 30/01/2019
TRUMP MI? TRAMPET Mİ?
ATATÜRK VE KRAL...! - 19/12/2018
ATATÜRK VE KRAL...!
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...! - 12/12/2018
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...!
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...! - 05/12/2018
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...!
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...! - 28/11/2018
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...!
 Devamı