Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam110
Toplam Ziyaret582387
Takvim
Saat
Hüseyin Şahin
insanolmak@hotmail.com
İSTER FELAKET, İSTER SAADET O, ZATEN ÖYLE OLACAKTI...!
24/05/2017
Söze başlamadan önce, tevekkül, tefekkür nedir.? kısaca ona değinmek istiyorum.:
TEVEKKÜL : Allah(c.c)´a güvenmek, her şeyi ondan beklemektir.
TEFEKKÜR : Yüce Allah(c.c)´ı her an hatırlamak, anmaktır.
Gelelim konumuza. 225 yıl kadar önce Kırım´ın bir köyünde "İmam Efendi" İsminde (lakabında) bir zat yaşarmış. İmam Efendi´nin kendisi veya başkaları her ne ile karşılaşırsa karşılaşsın İmam efendi, daima; " o, zaten öyle olacaktı." dermiş. İster felaket ister saadet, ister acı ister tatlı, ister sevinç ister üzüntü; her vak´anın izahı bu cümlede.!
Doğumla ölüm arasındaki zaman aralığına hayat diyoruz. Bazen inişi, bazen çıkışı, bazen stabil de olsa hayat bu...! Cilveleri de, kahırları da, iltifatları da, ihtirasları da hiç bitmez. Bazı insan/insanlar üzülüp ağlar, bazıları ise sevinir, içi içine sığmaz. İşte bu durumlarda İmam Efendi´den hep aynı söz.: " O, zaten öyle olacaktı...!" Herkeste olması gereken bu. Tam teslimiyet...! Öylesine bir tevekkül ve teslimiyet.!
Bir gün köyün birkaç haşarı genci İmam Efendi´yi sınamak isterler. İyinin yanında, her kötü meseleyi de " O, zaten öyle olacaktı " diye karşılayan İmam Efendi´ye " birde bakalım olumsuzluk kendi başına gelsin de o zaman da aynı sözü söyleyecek mi.? " diye bir tuzak hazırlarlar.
İmam Efendi´nin iki güzel atı vardır. Gençler, otlaktaki köyün çobanını bulurlar. Ve derler ki; " Bu iki atı burada bırakacaksın." Çoban karşı çıkar. Ancak, gençler tarafından tehdit edilince korkar, çaresiz kabul eder.!
O gece, sabaha kadar durup-dinlenmeden aralıksız lapa lapa kar yağar, ama hava ılıktır.!
Ertesi gün sabah köylü bembeyaz bir manzara ile uyanır. Her taraf kar altındadır. Köylüler bir bakarlar ki, yağan karın ağırlığından İmam Efendi´nin  atlarını koyduğu ahırın damı çökmüş. Köylüler bu duruma " Eyvah İmam Efendi´nin atları telef oldu " diye hayıflanıp üzülürken  gençler, atların ahırda olmadıklarını bildiklerinden, nasıl olsa atlar otlakta kaldı, dağdan inen kurtla onları halletmiştir, bu durum karşısında bakalım İmam Efendi yine " O, zaten öyle olacaktı " diyebilecek miydi.? onu merak ediyorlardı.!
Köylüler damı çöken ahıra bakarlar, atlar yok. Çobana sorarlar, mahcup bir şekilde " atlar otlakta kaldı "der. Gidip bakarlar. Atlar orada. Hava ılık olduğundan kurtlar dağdan inmemiş, atlara zarar vermemişti. Yani; atlar ahırda olmadıklarından çöken damın altında kalmaktan, havanın ılık olması sebebiyle dağdan inmeyen kurtlara yem olmaktan kurtulmuşlardır. Halbuki, haşarı gençlerin niyeti atların kurtlar tarafından parçalanması ve bu duruma, o her zamanki malum sözünü unutarak sinirlenecek olan İmam Efendi´yi mahcup etmekti.!
Bu durum karşısında herhangi bir şey söylemez. Ancak gençler, İmam Efendi´ye yaptıklarını, asıl niyetlerini ve düşüncelerini anlatırlar. Hocam; biz aslında atların telef olmasını istiyor ve durum karşısında da takınacağınız tavrınızı merak ediyorduk. Şimdi anlıyoruz ki, " Biz atların çöken damın altında kalmalarına mani olmuşuz." derler ve özür dilerler.!
İmam Efendi, tebessüm ederken; " O, ZATEN ÖYLE OLACAKTI " DER.
İşte;biz insan oğlu nede hayır var, nede şer var.? bilmeyiz.
Biz bilmeyiz ama; ALLAH(c.c), EZELİ VE EBEDİ İLMİYLE HERŞEYİ BİLİR.
Cüz´i irademizle tedbir bizden, takdir YÜCE ALLAH(c.c)´DAN...!
SAYGILARIMLA   


1492 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...! - 06/03/2019
ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...!
KOLTUK SEVDASI - 27/02/2019
KOLTUK SEVDASI
PROMOSYON - 20/02/2019
PROMOSYON
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ? - 13/02/2019
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?
TRUMP MI? TRAMPET Mİ? - 30/01/2019
TRUMP MI? TRAMPET Mİ?
ATATÜRK VE KRAL...! - 19/12/2018
ATATÜRK VE KRAL...!
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...! - 12/12/2018
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...!
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...! - 05/12/2018
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...!
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...! - 28/11/2018
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...!
 Devamı