Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam106
Toplam Ziyaret582383
Takvim
Saat
Hüseyin Şahin
insanolmak@hotmail.com
SMA HASTALIĞI NEDİR.? ÖNCE ONA BİR BAKALIM.!
14/06/2017
SMA hastalığı : Tıp dilinde; Spinal Müsküler Atrofi olarak bilinir. Halk arasında daha çok gevşek bebek sendromu şeklinde adlandırılır. SMA hastalığı nedir.? sorusunu en basit şekilde açıklamak gerekirse; genetik bir tür rahatsızlık olarak kas hareketlerinin kontrolünden sorumlu olan sinir sisteminin hasar görmesi neticesinde kasların erimeye ve yok olmaya başlamasıyla kendini gösteren hastalıktır. 4 tipi bulunan bu hastalığın en tehlikelisi SMA Tip 1'dir.
Şimdi gelelim konumuza. Türkiye'de bu hastalığa yakalanmış 3000 bebek var. Hepsi tedavi için analarının- babalarının gözlerinin içine bakıyor. Analar-babalar çaresiz, hiçbir şey yapamıyor. Bebekleri gözlerinin önünde eriyor ve ölüyor.
Çünkü; hastalığı tedavi edici ilaç çok pahalı. Bir çocuğun tedavisi için kullanılacak ilacın bir Dozu'nun bedeli 175.000.- dolar. Hiçbir ailenin bu bedeli ödeyip ilacı yurtdışından getirtme(ithal etme) imkanı yok. Sağlık güvencesi olsa dahi, ne hikmetse devlet bunu karşılamıyor.
Bir yıl'a yakın bir süredir bu durumu herkes gibi bende takip ediyorum. Ailelerin bu konudaki feryadını Mısır'daki sağır sultan duydu, bizim devlet duymadı. Ne hikmetse devlet bunların birer birer öldüğünü göremedi, bunların birer can ve bu ülkenin vatandaşı olduğunu, bunların garga cücüğü değil, ana kuzusu olduğunu hiç anlayamadı.
Bilmem neresindeki beni aldırmak için yurtdışına gidenlere para bulanlar, ister siyasi, ister bürokrat keyifleri/rahatları için resmi araçlara 60 milyar TL. para harcayanlar, ne ölen bebekleri gördüler, ne de anaların-babaların feryatlarını duydular.!
Devlet, devlet baba, sosyal devlet bu değildir.
Sosyal devlet: Vatandaşının derdiyle dertlenen, kafalarda oluşan soru işaretlerine cevap bulan, meydana gelen sorunları çözümleyen, vatandaşına huzur ve güven veren, " Fırat kenarında kaybolan koyunun hesabını benden sorarlar " anlayışında yönetilendir.
Sosyal devlet : - Laf ebeliği yapmaz, icraat yapar.
- Hak, hukuk, adalettir.
- Herkese eşit mesafededir.
- Ben değil, biz der.
- Üretmeden tüketmez.
- İsraf etmez.
- Çalmaz, çaldırmaz.
- Şahsi menfaate(çıkara) müsaade etmez.
- Fakir-fukara, garip-guraba'nın teminatıdır.

derken, aklıma rahmetli Evliya Çelebi geldi. Rahmetli Erzurum'dan İstanbul'a dönünce, sormuşlar: " Erzurum'a yaz geldi mi.? " diye. O da cevap vermiş. " 364 gün Erzurum'da kaldım, ben oradayken yaz gelmemişti. Belki ben geldikten sonra gelmiş olabilir."
Allah(c.c)'a şükürler olsun iyi-kötü Türkiye'nin 60 yılına aklım erer. Yukarıda yazdıklarımı- yazmadıklarımı ben Türkiye'de hiç görmedim. Yani sosyal devleti hiç görmedim. Belki  biz gittikten sonra geride kalanlar gerçek sosyal devletin ne olduğunu görürler inşallah.!
Haa... Türkiye'de hep gördüğüm ve asla değişmeyeni sizlere söylemeyi unuttum. O'da; " Değirmenin suyunun, sadece suyun başındakilere aktığını."
Yazıklar olsun anaların-babaların gözyaşını dindiremeyenlere.
Yazıklar olsun sosyal adaleti tesis edemeyenlere.
Yazıklar olsun...!
SAYGILARIMLA.


1820 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...! - 06/03/2019
ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...!
KOLTUK SEVDASI - 27/02/2019
KOLTUK SEVDASI
PROMOSYON - 20/02/2019
PROMOSYON
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ? - 13/02/2019
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?
TRUMP MI? TRAMPET Mİ? - 30/01/2019
TRUMP MI? TRAMPET Mİ?
ATATÜRK VE KRAL...! - 19/12/2018
ATATÜRK VE KRAL...!
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...! - 12/12/2018
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...!
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...! - 05/12/2018
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...!
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...! - 28/11/2018
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...!
 Devamı