Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret583291
Takvim
Saat
Hüseyin Şahin
insanolmak@hotmail.com
DOLAR...!
28/06/2017
Dolar deyince; ilk aklımıza gelen boş olan herhangi bir şeyin bekleyerek, inşallah beklentisi içinde er veya geç dolacağını anlarız. Bir de, esas resmiyette milli paramız değil ama, Hıristiyan kuruluşu olan, ülkemize hiç iyi gözle bakmamış NATO´ya kuyruk olduğumuzdan (zoru değil kolayı seçtiğimizden) bu yana tabi olmaya zorlandığımız Amerikan şeytanının kullandığı dolar´la borçlanıp, borçla yaşamaya başladığımızdan beri, sözde milli para birimimiz TL. olmasına rağmen, dünyadaki para birimleri üzerindeki hakimiyeti sebebiyle, gözbebeğimize yerleştirdiğimiz ABD dolar´ını anlarız.!
Detaya girmeden "dolar" nedir.? ona bir cevap verelim. Dolar; " köken olarak 1517´de Almanya´da bastırılan ve adına Joachimstaler adı verilen gümüş sikkelerden gelmektedir. Bu paralar Bohemya´da Joachim vadisinde (thaler: dale: vadi) üretilen gümüş madeninden yapıldığı için bu isimle adlandırılmış fakat, giderek bu isim "thaler" şeklinde kısaltılmış ve İspanyolca´nın etkisiyle de "dolar" olmuştur.
İşte; bu dolar´ın arkasında 16-17 trilyon dolar milli geliri olan, genel bütçesinde örtülü ödenek adı altında 5-10 bin dolar dahi harcama yetkisi bulunmayan yöneticiler tarafından idare edilen ABD var.
ABD'yi ve parasını güçlü kılan kim.? İnsan.!  Peki; bizim ülkemizi bu hale getiren ve milli paramız TL.'yi değersizleştiren kim.? İnsan.! Onlar bizden çok mu akıllı.? Hayır. Ben iddia ediyorum, Türk Milleti onlardan çok daha akıllı. Ancak; Türk'ün ATATÜRK'ÜNÜN vefatından sonra işbaşına gelenler akıllarını milli devletten yana kullanmamışlar, yüzlerini emperyalistlere dönmüşlerdir. Bağımsız ve güçlü devlet olmanın yolunun ekonomik bağımsızlıktan geçtiği unutulmuş, balık tutmaktan, çorba pişirmekten vazgeçilmiş, hazırlopçu olunmuştur.
O sebepten; milli paramız TL'yi hafızamızdan silmiş, yeşil dolar'ları aklımızın merkezine yerleştirmişiz. Öyle ki; ister ticaretten, ister emekçi olarak kazandığımız maaşımızdan, ister gayri ahlaki yoldan elde ettiğimizden o günkü ihtiyacımız fazlası TL.'mızı elimizde, yahut bankada mevduat hesabı olarak tutmak yerine, sanki arkamızdan kovalayan varmış gibi alelacele, ABD'nin cebine aktarmak için soluğu ya döviz bürosunda, ya da bankada alıyoruz. Artık o, ekonomik hayatımızın bir parçasıdır. O bizim tasarruf aracımız.( Delili: 2 Haziran 2017 tarihi itibariyle tasarruf sahiplerinin  bankalarda döviz mevduat hesabında dolar olarak tam 160 Milyar dolar'ı var.!) O dilimizde pelesenk olmuş, onunla yatıp onunla kalkıyoruz. Hiç kimse kendini kandırmasın. Zira, bizim indimizde  milli paramız TL.'nin kıymet-i harbiyesi yok.!
Oysa; bize ne ABD dolar'ından. Yiyeceklerimizi, yakacaklarımızı, giyeceklerimizi, içeceklerimizi dolar'la mı.? satın alıyoruz.? Çarşı-pazarda dolar mı kullanıyoruz.? Hayır...!
Kullanmıyoruz ama; Türkiye'yi yönetenler yatırımı teşvik edecekleri yerde, kazanmadan harcamayı, üretmeden tüketmeyi teşvik ettiklerinden, yani tam bir tüketim ve israf ekonomisi uyguladıklarından, günlük hayatımızın bir parçası olan ihtiyaçlarımızın % 90'ı ithal. Açıkçası; yurtdışından satın alıyoruz. Ne ile.? dövizle-dolar'la.!
Güçlü bir ekonomin olmadığında, milli paran TL. dışarıda geçmiyor. Satıcıya-ihracatçıya borcunu dolar'la ödemek zorundasın. Borcunu ya borç alarak ödeyeceksin, ya da yurtiçinde ürettiğini dışarı satacaksın, para-döviz-dolar kazanacaksın, satın aldığının bedelini ödeyeceksin. Bu çark bizde, ben bildim bileli hep dışarıdan alınan borçla dönüyor.
Bugüne kadar takip edilen yol bu olduğundan, her yıl cari açığımız 50-60 milyar dolar'dan, dış borcumuz ise 400-450 milyar dolar'dan aşağıya inmiyor. Sebebi ise:
- Yatırım yok.
- Üretim yok.
- Üretim de yüksek teknoloji yok.
- İstihdam yok.
- Laf var.
- Laf ebeliği var.
- Yalan var. (Çünkü; KDV'si, MTV'si, ÖTV'si yok.)
- Hatta kuyruklu yalan var. Nasıl olsa o da vergiye tabi değil.
- Yolsuzluk var.
- Hırsızlık var.
- Yoksulluk var.
- İsraf var.
Toplamda her şey var. Olmayan SIRAT-I MÜSTAKİM.
Aslında; tarım ülkesi olmamıza rağmen saman'ı dahi yurtdışından satın alıyor durumuna düşmüşsek, fazla söze gerek yok. Konumuz dolar olduğuna göre onu vezir eden biz, TL.'yi rezil eden de biz.
Cebinde dolar olanlar dans eder, bizim de rengimiz d(s)olar,..!
SAYGILARIMLA.   


1846 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...! - 06/03/2019
ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...!
KOLTUK SEVDASI - 27/02/2019
KOLTUK SEVDASI
PROMOSYON - 20/02/2019
PROMOSYON
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ? - 13/02/2019
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?
TRUMP MI? TRAMPET Mİ? - 30/01/2019
TRUMP MI? TRAMPET Mİ?
ATATÜRK VE KRAL...! - 19/12/2018
ATATÜRK VE KRAL...!
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...! - 12/12/2018
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...!
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...! - 05/12/2018
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...!
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...! - 28/11/2018
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...!
 Devamı