Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam104
Toplam Ziyaret582381
Takvim
Saat
Hüseyin Şahin
insanolmak@hotmail.com
TBMM BAŞKANLIĞI’NA TAHSİS EDİLEN MERCEDES OTOMOBİL...!
09/08/2017
Konu hakkında birşeyler demeden, görüş irad etmeden, kendimize ve kamuya ait varlıkların kullanımı ile ilgili olarak nelere dikkat etmemiz noktasında, Yüce Allah(c.c) ne buyuruyor O´na bir bakalım.:
- "................... Bununla beraber israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez."
- "......... ve yiyin, için de israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez."
- " Akrabalara da hakkını ver, fakire de, yolda kalmışa da, bununla beraber israf edip gereksiz yere saçıp savurma."
- " Çünkü saçıp savuranlar, şeytanın kardeşleridir. şeytan ise, Rabbine çok nankör bulunuyor."
- " Hem elini bağlayıp boynuna asma, hem de onu büsbütün açıp saçma ki, pişman olur aç kalırsın."
- " Çünkü Rabbin, hem dilediğine rızkı genişletir, hem de sıkar. Çünkü O, kullarını çok iyi bilir, çok iyi görür."
- " Ey iman edenler..! haberiniz olsun ki, bilginler ve rahiplerden birçoğu insanların mallarını haksızca yerler. Ve, Allah yolundan çevirirler. Altını ve gümüşü hazineye yığıp ta, onu Allah yolunda harcamayanlar ise, işte onları çok acı verici bir azap ile müjdele."
Önce bir tespit yapalım. Devletin; sözde hizmet için hizmete talip olanlara, hizmet için görevlendirdiklerine tahsis ettiği araçlara harcadığı para yılda 60 milyar TL.´dir.  Böyle harcama(israf), dünyanın hiçbir ülkesinde yoktur. Ama bizde, "Ayranı yok içmeye, ...................." misali her konuda, hele birde milletin parasıyla olursa, egomuzu tatmin edebilmek maksadıyla sınırları zorlarız. ÇÜNKİ BİZDE.!, genel olarak;
- Devletin malı deniz, yemeyen domuz,
- At binenin, kılıç kuşananın,
- Su akarken testini doldur,
- Bal tutan parmağını yalar,
zihniyeti hakim. Haa... burada, görünen bir tarafımıza da değinmeden geçemeyeceğim. O da, konu hakkıında her birimize birebir sorulsa, cevabımızın içinde " suret-i haktan " gözükmek, ne hikmetse vardır. Ama; nefsimizle başbaşa kaldığımızda, içimizdeki sözde imanımızla bağdaşmayan, hak-hukuk tanımayan, insanlığımızla ilgisi olmayan bu yanımız, arsızca hemen ortaya çıkıverir. Önce vatan-millet-sakarya deriz, sonrada vatanın da, milletin de, sakaryanın da hakkını-hukukunu çiğnemeden yutarız.
Şimdi. Devlette yaşadığım bir olayı sizlere anlatmadan, TBMM Başkanlığı´na yeni tahsis edilen Mercedes hakkında, mademki konu başlığımız o, kısaca görüş bildirmeden geçemeyeceğim. Devletimizin yönetim sistemi içinde 40 tane meclis başkanlığı yok, bir tane var. Bir araç tahsis edilmiş. Çok mu.? Fakat, bedeli dudak uçuklatıyor, 5 milyon TL. Olsun.! Eğer; 81 milyonluk ülkemizde insanlarımızın kafasında yarın endişesi yoksa, keyifleri gıcırsa, 56 milyon fakir-fukara, garip-guraba, aç ve yoksul yaşamıyorsa, inanın itirazım yok, ama bu ülkede açlık-yoksulluk kol gezdiği için itirazım var. " Bu lüks aracı TBMM bütçesinden almadık, Başbakanlık bütçesinden alındı" demekle, ( sadece bu değil, milyonlarca kalemde yapılan ) israfı gizleyemezsiniz ve Mahkeme-i Kübra´da da, bu KUL HAKKININ HESABINI VEREMEZSİNİZ...!
Gelelim anlatacağım (yine devletteki israfla ilgili, vereceğim bir örnekle devletteki israfın nasıl  savunulduğu) olaya:
" Bakanlıklarda; bakanın başkanlığında, birim amirleriyle ayda birkaç kere, adına -staff- dedikleri, değerlendirme toplantıları yapılır. Yapılan bu değerlendirme toplantılarında, her defasında, birçok konunun yanında özellikle bakanlığa(birim amirlerine) tahsis edilen araçlarla ilgili, ( ki araçlar amacı dışında kullanıldığından) şu hususu gündeme getirmişimdir. Mademki arkadaşlarımız, devletin araçlarını sınırsızca kullanmaya meraklı, o halde her bir aracı kullanıcısına zimmetleyelim. Dönen tekerinden, deposuna konan yakıtına kadar bütün masraflarını kullanıcı karşılasın " dedim.
Vaay...! Sen misin.? diyen. " Devletin malı. Sana ne. Derdi sana mı düştü. Ortalık karıştırma."
İtirazın sebebini ben biliyorum. Araçlardan sadece kendileri nemalanmıyor. İşin içinde; eşler, çocuklar, torun-tombalaklar, hepsi mevcut, faturayı da devlet ödüyor. Hal böyle olunca, Kim.? vazgeçer bu saltanattan.
Devlette bunları ve benzer israfı gördükçe , israf edenlere, israfa çanak tutanlara hep şunu söyledim : " BEYLER, HOVARDALIĞI SEVİYORSANIZ, LÜTFEN FAKİR-FUKARA, GARİP-GURABANIN HAKKIYLA DEĞİL, YİĞİTSENİZ KENDİ İMKANLARINIZLA YAPIN."
Lafla MUTTAKİ olunmaz. Olunmak için:
1- Dil ile ikrar yetmez,
2- Kalp ile tasdik de yetmez,
3- Amel-i saliha da yetmez,
Yetmesi için, üçünün bir arada, içiçe olması icab eder. Palavra atmakla bu işler yürümez.
Yazımızın başındaki Yüce Allah(c.c)´ın buyruğuna dönersek, Ne buyuruyor Yüce Mevla :
" İster kendi malını, ister devletin malını saçıp savuranlar(israf edenler), şeytanın kardeşleridir."
Yüce Allah(c.c) emri veriyor. Fazla söze gerek yok. Devletin sırtında saltanat sürmeyi kendine şiar edinenleri, niyetleri halisane olmayanları, iblisleriyle başbaşa bırakıyorum...!
SAYGILARIMLA.


1336 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...! - 06/03/2019
ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...!
KOLTUK SEVDASI - 27/02/2019
KOLTUK SEVDASI
PROMOSYON - 20/02/2019
PROMOSYON
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ? - 13/02/2019
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?
TRUMP MI? TRAMPET Mİ? - 30/01/2019
TRUMP MI? TRAMPET Mİ?
ATATÜRK VE KRAL...! - 19/12/2018
ATATÜRK VE KRAL...!
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...! - 12/12/2018
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...!
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...! - 05/12/2018
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...!
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...! - 28/11/2018
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...!
 Devamı