Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam102
Toplam Ziyaret582379
Takvim
Saat
Hüseyin Şahin
insanolmak@hotmail.com
İNSAN OLABİLMENİN ŞARTLARI...!
11/10/2017
Anam rahmetli; aklım erdiğinden yaş kemale erinceye kadar hep bana şu telkinde bulunurdu. " Oğlum; daima çul mesabesinde ol." İlk zamanlar ne demek istediğni pek anlamamıştım. Hayvancılıkla uğraştığımızdan, kıldan dokudukları desenli veya kara çulla söylediğini pek bağdaştıramamıştım. Daha sonraları anladım ki; torosların yaylasında ömrünün büyük bir bölümünü hayvancılıkıla uğraşarak geçiren anacığım, insan olma şartlarından en önemlilerinden biri olan " Mütevaziliği "; o okumamış, cahil haliyle kendi elleriyle dokuduğu  "çul" üzerinden bana anlatıyor, gösteriyor ve öğretiyormuş. Zıddı olan, insanın kurdu-düşmanı, Allah(c.c)´ın da yasakladığı " Kibir "den uzak durmamı öğütlüyormuş.! Bizlere daima iyiyi, güzeli, doğruyu telkin eden aile büyüklerimizi rametle anıyorum.
Yüce Allah(c.c), meleklere " Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım " dediği zaman, yer yüzünde fesatlık çıkaracağımızı ve kan dökeceğimizi bildiği halde, yine mekelere " Kuşkusuz ben, sizin bilemeyeceğiniz şeyleri bilirim " buyurarak, biz aciz kullarını yaratmıştır. Niçin.? Duamız ve tövbemiz için...! İlk yarattığı atamız Hz. Adem(a.s)´in yaradılışı esnasında Allah(c.c), bizlere Peygamber (s.a.v) Efendimiz aracılığı ile gönderdiği İlahi Mektubu Kur´an´ı Kerim´de ilk uyarısı mütevazilik ve kibirlilik noktasında olmuştur. Tabii, insan olup, anlayana..!
Bu noktada Yüce Mevla, bakalım ne buyuruyor:
-  " Ve o zaman meleklere; Adem için secde edin.! dedik. Derhal secde ettiler. Ancak iblis diretti, kibrine yediremedi. Zaten o kafirlerdendi."
- " Allah buyurdu ki; Sana emrettiğim halde secde etmemen için, engel ne oldu.? İblis; ben ondan hayırlıyım. Beni ateşten yarattın. Onu ise çamurdan yarattın." dedi.
Şimdi de; tıpkı iblis gibi kibir hastalığına yakalanmış ve onun yolundan giden kimseler hakkında Yüce Mevla ne buyuruyor birde ona bakalım:
- " ..... Allah kendini beğenen ve böbürlenen kimsenin hiçbirini sevmez."
- " ..... Şüphesiz O, kibirlenenleri sevmez."
- " Onun için girin bakalım cehennemin kapılarına, içinde kalmak üzere. Bak, artık büyüklük taslayanların varacakları yer ne fena.?"
- " Hem insanlara avurdunu(yanağını) şişirme ve yeryüzünde çalımla yürüme. Çünkü Allah, büyüklük taslayanların, kendini beğenenlerin hiçbirini sevmez."
- " Onlara: içinde kalacağınız cehennemin kapılarından içeri girin; kibirlenenlerin konaklama yeri ne kötü, denilir."
- " Rabbiniz şöyle buyurdu: Bana dua edin, kabul edeyim.............büyüklük taslayanlar, aşağılanarak cehenneme gireceklerdir."
Yüce Allah(c.c)´ın çizdiği sadece bu çerçeveden doğumdan-ölüme hayatımızın her anına şöyle kısaca bir bakarsak: İnsan olarak; böbürlenmediğimiz, kibirlenmediğimiz hususlar neredeyse yok denecek kadar az. Misal: Aciz bir kul olduğumuzu unutup;
- Ailemizle,
- Malımızla, mülkümüzle,
- Mevkimizle, makamımızla,
- Şanımızla, şöhretimizle,
- Paramızla, pulumuzla, dışımızdakileri hep küçük görür, övünürüz.
Oysa sahip olduğumuz değerlerin tamamının Allah(c.c)´ın bizlere bahşettiği nimetleri olduğunu unutmasak ve bunlara şükredip, mütevazi davranış içinde olsak, insanın kurdu olan kibir hayatımızda asla olmayacaktır. Hal ve hareketlerimiz, tutum ve davranışlarımız, aldığımız kararlar, yaptığımız işler kimseleri rahatsız etmeyecektir.
Buraya nereden geldik. Son günlerde gündemden düşmeyen, hatta ülke gündemini biranda değiştiren bir bakanımızın korkusuzca, kibirlenerek " biz yaparız olur." mantığıyla söylediği, " MTV oranını %40 artırıyoruz " sözünden geldik.
Eğer; muhterem bakan kendini oraya taşıyanın millet olduğu hatırlamış, bu fakir-fukara, garip-guraba milletin durumunu gözünün önüne getirmiş ve elini vicdanına koyup, yarın bu millet bunun hesabını benden sorar diye düşünmüş olsa idi, çam devirip milleti altında bırakmazdı.
Bunun sebebi; uzun zamandır bunlardan millet hesap sormadı, "hep biz yaptık oldu" dediler. Böylece; Milletten korku gitti, mütevazilik bitti. Kibir, kibirlenme kök saldı.
Neticede; Yüce Allah(c.c)´ın "halife" diye tarif ettiği insanın, insan olma şartı da ortadan kalktı.!
SAYGILARIMLA.


1786 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...! - 06/03/2019
ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...!
KOLTUK SEVDASI - 27/02/2019
KOLTUK SEVDASI
PROMOSYON - 20/02/2019
PROMOSYON
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ? - 13/02/2019
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?
TRUMP MI? TRAMPET Mİ? - 30/01/2019
TRUMP MI? TRAMPET Mİ?
ATATÜRK VE KRAL...! - 19/12/2018
ATATÜRK VE KRAL...!
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...! - 12/12/2018
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...!
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...! - 05/12/2018
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...!
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...! - 28/11/2018
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...!
 Devamı