Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam104
Toplam Ziyaret582381
Takvim
Saat
Hüseyin Şahin
insanolmak@hotmail.com
POSTAL ÖPÜCÜLÜĞÜNDEN POSTA KOYUCULUĞA...!
25/10/2017
Önce kimmiş.? bir tanıyalım.!
Barzani ailesi bugün kuzey Irak´ın batı kesimini elinde tutuyor. Barzanileri, bölgede güç haline getiren Mesut Barzani´nin babası Molla Mustafa Barzani´dir.
Bu aile; barzan bölgesindeki göçebelerdendir. Yurtları da barzan köyüdür. Barzani; barzanlı anlamına gelir. Mustafa Barzani; molla unvanını Nakşibendi tarikatından olması yüzünden elde etmiştir. Mustafa Barzani´nin babası Abdürrahim sofu bir insandır ve nakşibendidir. Barzan köyünde bir tekkesi bulunmaktadır. Onun ölümünden sonra rolünü, en büyük oğlu Abdüsselam üstlenmiştir. Abdüsselam büyük zap suyu vadisindeki barzan köyüne daha büyük bir tekke inşa eder ve Nakşibendi şeyhi olarak ünü yayılır. Barzan tekkesinde ayinler yapılır ve burası bölgede dini merkez haline gelir. Barzaniler, şeyh olarak elde ettikleri saygınlığı; çevrelerindeki köylüleri kendilerine silahlı güç yapmak için kullanırlar ve de bunu başarırlar.
Birinci dünya savaşı başlayınca barzanlılar, hem devlete asker vermek istemezler, hem de Doğu Anadolu'daki ermeni isyanına ve katliamınına destek vermek için Ermenilerin yanında yer alırlar. Bu durum karşısında Musul Valisi Süleyman Nazif Paşa isyankar Abdüsselam´ı ve diğer kürt aşiret reislerini yakalayarak Musul kapısında astırır.
Böylece barzandaki Nakşibendi tekkesinin şeyhliğini bu defa Ahmet Barzani üstlenir. Birinci dünya savaşı sonrasında da Irak; petrol bölgesi olduğundan İngilizlerin elinde kalır. Buna tepki olarak bölgede İngilizlere karşı bir cephe oluşur ve barzani kardeşler de bu cephede yer alırlar. Akabinde 1931 yılında büyük zap suyu´nun sağ kanadını 1700 dolayındaki peşmerge ile ele geçirirler.
Irak´daki İngilizler, bunun üzerine barzani kardeşleri yok etmek için hemen harekete geçip 1932´de Ahmad, Sadık ve Mustafa Barzani´leri sıkıştırırlar. Irak dağlarında ölümle burun buruna gelen üç kardeş ve 100 kadar peşmerge, 1. dünya savaşında ermeni katillerle işbirliği ve onlara destek vermiş olmalarına rağmen 23 Haziran 1932´de Türkiye´ye sığınırlar.
Mustafa Barzani o günler için şöyle diyor.: " Biz Türkiye´de asılmayı bekliyorduk. Çünkü o tarihlerde İngilizlerle Türk´ler ve Irak´lılar iyi münasebetler kurmuşlardı. Ancak biz seve seve Türkiye´ye ölüme gelmiştik. Fakat Türkiye´de beklediğimiz ölüm bizi karşılamadı. Sebebi, Mustafa Kemal bizim himaye edilmemizi emretmişti. Nitekim Türkiye´de iyi muamele gördük."
Buradan günümüze doğru gelirsek; bunlara Türkiye´nin yardım elini uzatması sadece bununla sınırlı değil. Özellikle Saddam´la ne zaman başları derde girse Türkiye´ye sığınmışlar ve hep yardım görmüşlerdir. Karşılığını da; Özellikle son 33 yıldır Türkiye Cumhuriyeti´nin pkk´ya karşı verdiği mücadelede hep sözde bize dost görünmüşler ama, genlerindeki ve kanlarındaki bozuklukların gereği olarak emperyalistlerin emri doğrultusunda pkk´yı el altından desteklemişler, PKK´nın hamisi olarak vermişlerdir.
2003 yılından itibaren ise; hamileri ve hempaları sayesinde semirdikçe semirdiler, gemi azıya aldılar, postal öpme faslını geride bırakıp, kendilerine gösterilen ilgi ve itibardan da faydalanarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti´ne posta koyma noktasına gelmişlerdir. Son zamanlardaki tutum ve davranışları bütün bunların tezahürüdür.
İşte; haddini bilmeyenlere, haddi aşanlara haddini bildirmezsen, kırmızı halılarda yürütürsen, yerde sürünüp postal öperken elinden tutup yüceltirsen, kanı ve geni bozuk çukurlar  posta koyuculuğa soyunur ve " sen Kerkük dersen bende Diyarbakır derim " der, gelir peşmerge bozuntusu.
Rahmetli Anam; "Adam sandık eşeği, kaba serdik döşeği " derdi.
SAYGILARIMLA.


1515 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...! - 06/03/2019
ELİMİZİN VE ELİN YAPTIĞI TABUTLARDAKİ HAYATIMIZ VE KAÇINILMAZ OLAN AKİBETİMİZ...!
KOLTUK SEVDASI - 27/02/2019
KOLTUK SEVDASI
PROMOSYON - 20/02/2019
PROMOSYON
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ? - 13/02/2019
ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?
TRUMP MI? TRAMPET Mİ? - 30/01/2019
TRUMP MI? TRAMPET Mİ?
ATATÜRK VE KRAL...! - 19/12/2018
ATATÜRK VE KRAL...!
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...! - 12/12/2018
IVIR ZIVIR İŞLER VE MASKARALIK...!
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...! - 05/12/2018
FAS´IN FESİYLE FAS´LI DEĞİL, FESLİ KADİR...!
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...! - 28/11/2018
SÖZÜM; MAHALLİ SEÇİMDE MHP´DE BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYENLERE...!
 Devamı