Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.27809.3151
Euro10.816110.8594
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam137
Toplam Ziyaret530612
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
GAYRİMENKUL İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER
16/03/2016

Bu haftadan itibaren Gayrimenkul nedir, gayrimenkul hukuku, resmi işlemler, günlük hayatta kullanımları gibi konularda paylaşımlarda bulunmaya çalışacağım. 
GAYRİMENKUL: Arazi, arsa, bağımsız bölüm gibi bir yerden bir yere taşınamayan, yerinde sabit duran şeylerdir. Bu nedenle taşınmaz mal da denmektedir. 
Günlük hayatta en çok karşılaştığımız ya da sahibi bulunduğumuz taşınmaz mallar; Konut, Dükkan, Arsa, Tarla, Bahçe ve benzeri mülklerden oluşur. Bunun dışında Petrol istasyonları, fabrikalar, çeşitli tesisler gibi farklı gayrimenkuller de vardır.
Gayrimenkul kayıtları kadastro gören yerlerde tapu sicilinde, kadastro görmeyen yerlerde zabıt defterlerinde tutulmaktadır. Tapulu gayrimenkuller Tapu Sicil Müdürlüklerinde devredilebilirken, Tapusu olmayan gayrimenkullerin devri zilyetlik (Kullanım hakkı)  hükümlerine göre harici senet veya noterde yapılmaktadır. 
TAŞINMAZ MALİKİ (Tapu Maliki): Taşınmazın sahibine denir. Sahip sıfatıyla kullanım hakkı (zilyetlik), satış, kiralama hakkı, durumunu değiştirme vb pek çok işlem yapma yetkisi kazanılmış olur.  Kat mülkiyeti Kanunu kapsamında, yani apartman olarak bildiğimiz gayrimenkullerin her bir dairesine sahip olan kişiye, "kat maliki" denir. Bu hakka da Kat Mülkiyeti adı verilmektedir.
Mevcut Medeni Kanun'a göre gayrimenkulde maliklik sıfatı genellikle; Tapuya tescil, Miras, Cebri icra satış ve İstimlak gibi yollarla kazanılmaktadır. 
Gayrimenkulün satın alınmasıyla, her türlü hak ve yükümlülükleri alıcıya geçer. Taşınmaz maliki sıfatıyla, satabilir, kiralayabilir, mevcut düzenlemelere uygun olmak şartıyla ekleme ve çıkarmalar yapabilir, arsa ise üzerine bina yapabilir. Gayrimenkul üzerinde İpotek, rehin ya da haciz varsa bu sorumluluk alıcıya da geçer. Dolayısıyla varsa tapudaki borca müşterek borçlu olmuş olur. 
TAPU SENEDİ: Arazinin belirli bir parçasının veya üzerine inşa edilmiş bağımsız bölümün malikini ve taşınmaza ait diğer bilgileri gösteren, Tapu Sicil Müdürlüğünce verilmiş, aksi kanıtlanıncaya kadar geçerli resmi belgedir. 
Tapu senetleri pratikte mavi ve pembe renklidir. Mavi renkli tapular, arsalar veya kat mülkiyetine geçmemiş taşınmazlar için düzenlenir. Pembe renkli tapular ise gayrimenkulün bağımsız bölümlerini gösteren, projesinin de onaylandığını ve kullanım alanları ile bu alanların hisselerinin belirlenmiş olduğunu ifade eder. Pembe renkli tapu demek; tüm yasal işlemleri tamamlanmış, gerekli izinleri, ruhsatları ve iskanı alınmış, kat mülkiyetine geçilmiş mülk anlamına gelir. 
Üzerinizde hangi gayrimenkullerin bulunduğunu, bu gayrimenkuller üzerinde her hangi bir takyidat (kısıtlama) bulunup bulunmadığını (İpotek, haciz, mahkeme şerhi, rehin gibi) kolayca e-devlet üzerinden sorgulamanız mümkündür. (www.turkiye.gov.tr)  E-Devlet uygulaması en yakın PTT şubesine uğrayıp şifre almak suretiyle kolayca yapılabilen bir işlemdir. Üstelik e-devlet üzerinden tapu kayıtlarınıza baktığınızda irtibat numarası olarak cep telefonunuzu kaydettiğinizde, bahse konu taşınmazlarla ilgili sizden habersiz yapılabilecek tüm işlemlerden (Satış, devir, ipotek, vb) sms yoluyla haberdar olma imkanı bulunmaktadır. Allah'a çok şükür, İlçemizde dolandırıcılık amaçlı işlemler pek duyulmamakla birlikte, Kötü niyetli pek çok olayın önüne geçebilmek için tedbirli olmakta fayda vardır. 


967 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YOL YAKINKEN... - 13/10/2021
YOL YAKINKEN...
DOLAR BİZİM NEYİMİZ OLUR? - 29/09/2021
DOLAR BİZİM NEYİMİZ OLUR?
VARLIK FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK - 22/09/2021
VARLIK FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK
KAN DAVASI - 15/09/2021
KAN DAVASI
BAŞKASININ ÖLÜMÜ - 18/08/2021
BAŞKASININ ÖLÜMÜ
BORÇ ALAN, EMİR ALIR - 11/08/2021
BORÇ ALAN, EMİR ALIR
KÖTÜ KUMAŞTAN İYİ ELBİSE ÇIKMAZ - 04/08/2021
KÖTÜ KUMAŞTAN İYİ ELBİSE ÇIKMAZ
SÜREKLİ KRİZ DÖNEMİ - 14/07/2021
SÜREKLİ KRİZ DÖNEMİ
RİZE'YE BAĞLANALIM - 30/06/2021
RİZE'YE BAĞLANALIM
 Devamı