Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.80906.8363
Euro7.57177.6021
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret431579
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
DOSTANE HATIRLATMALARA DEVAM
08/11/2017
Geçen haftaki “Dostane hatırlatmalar” çok ilgi gördü, devam etmek istedim. 
Global ekonomideki sıkıntılar(Karşılıksız dolar basılması, özellikle AB ülkelerindeki ekonomik ve finansal sıkıntılar vb), yakın çevremizdeki Ülkelerdeki özellikle siyasi karışıklıklar ve muhtemel krizlerin üzerine, bir de Ülkemiz üzerindeki uygulanmaya çalışılan operasyonları göz önüne alırsak kısa-orta vadede maalesef sıkıntılı günlerin bizleri beklediği görünüyor. 
Mümkün olduğu kadar kredi kullanmamaya çalışınız. Esnaf-Sanatkâr-Tüccar (Reel sektör) iseniz ve  kullanmış olduğunuz krediler varsa mümkün olduğu kadar uzun vadeli,  eşit taksitli (sabit oranlı) ve mutlaka TL olarak yenilemeye çalışınız. Mutlaka kredi kullanmak zorunda iseniz Borçlu Cari Hesap-BCH ya da Kredili Mevduat hesabı gibi isimlerle adlandırılan Rotatif kredilerden mümkün mertebe almayıp sabit oranlı, uzun vadeli ve TL olmasına dikkat ediniz. 
Konut almak isteyenler için kendi imkanınıza ilave inşaat firmalarının senetli taksitlendirmeleri, yardımlaşma şeklinde çalışan (Emin Evim, Fuzul Ev) gibi alternatif yolların olduğunu unutmayınız.
Gerek üretici gerekse reel sektör için Devlet sübvansiyonlu Kamu Bankalarında (Ziraat, Halkbank) enflasyonun altında oranlarla kredi imkânı bulunduğunu dikkate alınız.
Geçen hafta yazdığım üzere; yaşadığımız kritik süreçte en az %50 özkaynağınız cebinizde yoksa sabit yatırımlara girmemeye çalışınız. Girmeniz şartsa mutlaka uzun vadeli ve sabit oranlı borçlanmaya bakınız.
Esnaflıkta, “Alacakla Verecek Ödenmez” diye güzel bir söz vardır. Önümüzdeki süreçte alacakların gittikçe daha zor tahsil edileceğini mutlaka göz önüne alınız. 
İşyerinizde POS cihazı, internet sitenizde sanal POS gibi farklı tahsilat kaynaklarını mutlaka bulundurunuz. Sanal POS için cüzî komisyonlarla hizmet veren çeşitli siteler bulunduğunu dikkate alınız.
İlçemizde yeni inşaatların, kaliteli ve modern, konforlu yaşama imkanı veren binaların yapımı emsal bölgelere göre çok geç başladı. Aradan geçen zamanda ciddi projeler hayata geçirildi, Bankada çalıştığım dönemde gelen sorulara “ihtiyaç var, yeni proje lazım” diye cevap verdim, çünkü geçmişten gelen bir boşluk vardı ve dolması gerekiyordu. Gelinen noktada ise belli bir doygunluk halinin oluştuğu görülmekte, özellikle yeni müteahhitliğe atılmayı planlayan hemşerilerimin iki kere düşünmelerini tavsiye ederim. Kamu istimlâklarının (Baraj vb) başlaması halinde ise daha lüks konutlara talebin oluşacağını tahmin etmek zor değildir.
Sağlam duralım, fırtınalı günlerin ardından güzel günler gelecektir.


688 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ENFLASYON FIRTINASI - 27/05/2020
ENFLASYON FIRTINASI
PARA YENİLEBİLEN BİR ŞEY DEĞİL - 20/05/2020
PARA YENİLEBİLEN BİR ŞEY DEĞİL
BATI (ABD/AVRUPA) MEDENİYET Mİ? - 06/05/2020
BATI (ABD/AVRUPA) MEDENİYET Mİ?
İLGİNÇ GÜNLER YAŞIYORUZ - 22/04/2020
İLGİNÇ GÜNLER YAŞIYORUZ
AF MESELESİ VE İNFAZ KANUNU - 15/04/2020
AF MESELESİ VE İNFAZ KANUNU
KARŞI ATEŞ TEKNİĞİ - 08/04/2020
KARŞI ATEŞ TEKNİĞİ
ÇARŞI KARIŞTI - 25/03/2020
ÇARŞI KARIŞTI
REAKSİYON (TEPKİME) BAŞLADI - 11/03/2020
REAKSİYON (TEPKİME) BAŞLADI
HAYAT DEVAM EDİYOR - 04/03/2020
HAYAT DEVAM EDİYOR
 Devamı