Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.72635.7493
Euro6.33336.3587
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam54
Toplam Ziyaret395517
Takvim
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
DOSTANE HATIRLATMALARA DEVAM
08/11/2017
Geçen haftaki “Dostane hatırlatmalar” çok ilgi gördü, devam etmek istedim. 
Global ekonomideki sıkıntılar(Karşılıksız dolar basılması, özellikle AB ülkelerindeki ekonomik ve finansal sıkıntılar vb), yakın çevremizdeki Ülkelerdeki özellikle siyasi karışıklıklar ve muhtemel krizlerin üzerine, bir de Ülkemiz üzerindeki uygulanmaya çalışılan operasyonları göz önüne alırsak kısa-orta vadede maalesef sıkıntılı günlerin bizleri beklediği görünüyor. 
Mümkün olduğu kadar kredi kullanmamaya çalışınız. Esnaf-Sanatkâr-Tüccar (Reel sektör) iseniz ve  kullanmış olduğunuz krediler varsa mümkün olduğu kadar uzun vadeli,  eşit taksitli (sabit oranlı) ve mutlaka TL olarak yenilemeye çalışınız. Mutlaka kredi kullanmak zorunda iseniz Borçlu Cari Hesap-BCH ya da Kredili Mevduat hesabı gibi isimlerle adlandırılan Rotatif kredilerden mümkün mertebe almayıp sabit oranlı, uzun vadeli ve TL olmasına dikkat ediniz. 
Konut almak isteyenler için kendi imkanınıza ilave inşaat firmalarının senetli taksitlendirmeleri, yardımlaşma şeklinde çalışan (Emin Evim, Fuzul Ev) gibi alternatif yolların olduğunu unutmayınız.
Gerek üretici gerekse reel sektör için Devlet sübvansiyonlu Kamu Bankalarında (Ziraat, Halkbank) enflasyonun altında oranlarla kredi imkânı bulunduğunu dikkate alınız.
Geçen hafta yazdığım üzere; yaşadığımız kritik süreçte en az %50 özkaynağınız cebinizde yoksa sabit yatırımlara girmemeye çalışınız. Girmeniz şartsa mutlaka uzun vadeli ve sabit oranlı borçlanmaya bakınız.
Esnaflıkta, “Alacakla Verecek Ödenmez” diye güzel bir söz vardır. Önümüzdeki süreçte alacakların gittikçe daha zor tahsil edileceğini mutlaka göz önüne alınız. 
İşyerinizde POS cihazı, internet sitenizde sanal POS gibi farklı tahsilat kaynaklarını mutlaka bulundurunuz. Sanal POS için cüzî komisyonlarla hizmet veren çeşitli siteler bulunduğunu dikkate alınız.
İlçemizde yeni inşaatların, kaliteli ve modern, konforlu yaşama imkanı veren binaların yapımı emsal bölgelere göre çok geç başladı. Aradan geçen zamanda ciddi projeler hayata geçirildi, Bankada çalıştığım dönemde gelen sorulara “ihtiyaç var, yeni proje lazım” diye cevap verdim, çünkü geçmişten gelen bir boşluk vardı ve dolması gerekiyordu. Gelinen noktada ise belli bir doygunluk halinin oluştuğu görülmekte, özellikle yeni müteahhitliğe atılmayı planlayan hemşerilerimin iki kere düşünmelerini tavsiye ederim. Kamu istimlâklarının (Baraj vb) başlaması halinde ise daha lüks konutlara talebin oluşacağını tahmin etmek zor değildir.
Sağlam duralım, fırtınalı günlerin ardından güzel günler gelecektir.


563 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YENİDEN İSTANBUL YAKLAŞIMI - 13/11/2019
YENİDEN İSTANBUL YAKLAŞIMI
ATILAN TAŞLAR YERİNİ BULUYOR MU? - 06/11/2019
ATILAN TAŞLAR YERİNİ BULUYOR MU?
KUR KAPANI - 09/10/2019
KUR KAPANI
TOPLUMUMUZ ÇÖZÜLÜYOR - 02/10/2019
TOPLUMUMUZ ÇÖZÜLÜYOR
SİSTEMDE BASINÇ YÜKSELİYOR - 04/09/2019
SİSTEMDE BASINÇ YÜKSELİYOR
KONUT KREDİLERİ (Devam) - 28/08/2019
KONUT KREDİLERİ (Devam)
KONUT KREDİLERİNDE SON DURUM HAKKINDA - 21/08/2019
KONUT KREDİLERİNDE SON DURUM HAKKINDA
FAİZLERİN DÜŞMESİYLE HER ŞEY DÜZELECEK Mİ? - 07/08/2019
FAİZLERİN DÜŞMESİYLE HER ŞEY DÜZELECEK Mİ?
“YENİ NORMAL” ZİHİNLERDE KABUL EDİLDİ Mİ? - 24/07/2019
“YENİ NORMAL” ZİHİNLERDE KABUL EDİLDİ Mİ?
 Devamı
Saat