Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam64
Toplam Ziyaret530400
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
HESABINI KİM VERECEK?
31/05/2017
Geçmişte bire bir yaşadığım, 2008 yılından kalan bir hatıramı paylaşmak istedim bu hafta sizlerle. Genelde tecrübelerim ekonomi/finans, bankacılık üzerine olduğundan dağarcığımda da bu tür konular var.
O dönem Bankacıyız.biz isimli bir internet platformuna üyeyim, olaya ve yazışmalara şahittirler ve kayıtları da mevcuttur. Toprağı bol olsun, o dönemde iktisat Profesörü ve aynı zamanda bir Partinin yönetiminde görev almış bir hanımefendiyle tartışmıştık konuyu.
İktidarda kim olursa olsun, insanlar ekonomiye güvenle bakmak, istikrarlı yaşamak, geleceği aydınlık görmek isterler. Malum, her görüşteki insan için geçim öncelikli meseledir.
Her vatandaşımızın bir siyasi görüşe sahip olması, bir kısım siyasetçiye güvenmesi, onların sözlerine, görüşlerine itibar etmesi gayet doğal ve herkesin hakkıdır. Bu kapsamda siyasi lider olarak inanıp güvendiği kişilerin, partilerin görüşleri ve yönlendirmeleri çerçevesinde hareket etmeleri sıklıkla görülür.
Dolayısıyla genellikle iktidarda olan partiye kendini yakın hissedip ona göre pozisyon alan, yatırım kararı alan, cesur davranan vatandaşlarımız olduğu gibi muhalefete bakarak karamsar davranan, yatırımdan, üretimden kaçan, birkaç ay içinde büyük bir ekonomik kriz bekleyen vatandaşlarımız da mevcuttur.
Ekonomi temelde kendi dinamikleriyle hareket eder, Objektiflik esastır, duygusallık ya da yandaşlık, partidaşlık gibi sübjektif şeyler dikkate alınarak hareket edilmesi halinde genellikle zarar oluşur.
Problem şu ki, iktidara güvenip yatırım yapan, risk alan, dolayısıyla zamanla zenginleşen bir kitle bulunmakta, bu kesim memnun olmadığı takdirde iktidardan hesap sorabilmekte, gerekirse iktidardan düşürebilmekteyken, muhalefetin olumsuz mesaj ve yönlendirmeleriyle çekingen davranan, yatırım ve gelişmeden kaçıp kendi içine kapanan, dolayısıyla fakirleşen insanların hesap sorabilecekleri kimse bulunmamaktadır, sevdikleri parti zaten muhalefettedir, neyi ellerinden alıp neyle cezalandıracaklardır?
Bu müthiş çelişki üzerine düşünmekte fayda var diye düşünüyorum. Yeni dönemde Anayasa değişikliği çerçevesinde alt yasal düzenlemeler yapılırken, özellikle dar bölge seçim sistemi ve tercihli oy imkanlarının getirilerek, seçmenin bu çerçevede hesap sormasının kolaylaştırılması gerektiği kanaatindeyim.


1211 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YOL YAKINKEN... - 13/10/2021
YOL YAKINKEN...
DOLAR BİZİM NEYİMİZ OLUR? - 29/09/2021
DOLAR BİZİM NEYİMİZ OLUR?
VARLIK FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK - 22/09/2021
VARLIK FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK
KAN DAVASI - 15/09/2021
KAN DAVASI
BAŞKASININ ÖLÜMÜ - 18/08/2021
BAŞKASININ ÖLÜMÜ
BORÇ ALAN, EMİR ALIR - 11/08/2021
BORÇ ALAN, EMİR ALIR
KÖTÜ KUMAŞTAN İYİ ELBİSE ÇIKMAZ - 04/08/2021
KÖTÜ KUMAŞTAN İYİ ELBİSE ÇIKMAZ
SÜREKLİ KRİZ DÖNEMİ - 14/07/2021
SÜREKLİ KRİZ DÖNEMİ
RİZE'YE BAĞLANALIM - 30/06/2021
RİZE'YE BAĞLANALIM
 Devamı