Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam144
Toplam Ziyaret804295
Takvim
Saat
KÜNYE
MUT'TAN HABER GAZETESİ
Kurucusu: Sıtkı SOYLU
İmtiyaz Sahibi: Ali Yaver SOYLU
Yazı İşleri Müdürü: Halil SÖYLEMEZ
Tel: 0324 774 13 69 
www.muttanhaber.net
e-mail:
aliyaversoylu@hotmail.com
U
ETS : 15016-10186-48762
Muhsin MANAV
muhsin33_1@hotmail.com
KULLANIŞLI JÜLYET MASALI
01/09/2021
Merhaba,
Uzun zamandır, hatta haftalardır yazı yazmama eylemi yapıyordum. Sevgili patronum bu sabah eylemin sona erdiğini bildirerek görev emri yolladı. Yeniden yazmaya başlamak için zihnimi ve ruhumu yeterince dinlendirmiş, kalbimin sesini olabildiğince duymuş olarak ilk harfe dokunmak çok iyi geldi gerçekten..
İnsanlar yeteneksizlik seviyesine ulaştıklarında, tek bir konuda ustalaşırlar; ”bahane bulmak”.. Bu cümleyi sarf eden J.P. Sartre'ın bir diğer sözü de “Pişmanlık en büyük günahtır” şeklinde bir muammadır. Zaten yüzyılın filozofu olabilmek için de tek bir cümle ile insanlığın ve ilkel benliğin tarifini böyle birer cümle ile yapabilmek gereklidir. Tıpkı şiirin ve şairin, sıradanlıktan kurtulmuş; herkesin söyleyebileceği şeyleri farklı biçimlerde anlatabilmesi gibi.. Mesela ahh kalbim.. biçimindeki bir söylem anlatım bakımından oldukça sıradan kalırken, aynı anlatım, ahh göğsümün sol yarısı denildiğinde kurtulur sıradanlıktan. Yıllar önce çok hoş bir film izlemiştim. ”Ölü Ozanlar Derneği”.. katı kuralları olan bir yatılı okulda edebiyat öğretmeni rolündeydi Robin Williams.. Filmde şiir denemeleri yapılan bir ders saatinde öğrencilerine şöyle demişti Robin: ”içinde duygu olan her şey için şiir yazılabilir; yeter ki anlatımı sıradan olmasın” bence şiirin tanımı budur. Ve burada geçen DUYGU bazılarının sabah akşam değişkenlik gösteren histerik halleri veya partner değişikliğini duygusala bağlama çabalarındaki mekanik faaliyet değildir. Tamamen insanidir. İnsani olduğu için de göz önündedir, gerektiğinde göz yaşı, gerektiğinde acı, yeri geldiğinde kahırdır. Karanlık sokaklarda, sıçan ürkekliği ve sırtlan karakterleriyle, dolunay da bile etrafa yaydıkları leş kokulu karanlığın içinde debelenen insan kılıklı iki yüzlülerin yanından bile geçmez bu yüzden..
Şiirden açılmışken; aklıma ilkokul öğretmenim geldi yine. Milli bayramlar öncesi sınıfta şiir seçmeleri yapılırdı. Sınıftan seçilenler okul seçmelerine girer. Geçenler bayram töreninde şiir okurlardı. Kriter ise, şiir gibi hassas, naif, duygu içeren bir edebi dalda, kim daha çok bağırırsa O'nun güzel şiir okuduğu yönünde olurdu. Çok şükür hiç bayramda bağırmak gibi bir arzum olmadı. Bu saçmalığa hiç ilgi duymadım. İlkokul öğretmenim zaten “köy enstitüsü” mezunuydu. Kendisini bu yüzden yıllardır hoş görürüm. Şiirin bağırarak okunacağını öğreten bir okulun mezunundan Robin Williams yorumu beklemek olmaz tabii.. Kutsal kitabı Nutuk olan kim varsa alayına gelsin..
Afiyet Olsun…


1195 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ESKİDENDİ - 29/06/2022
ESKİDENDİ
FAŞİZMİN YALDIZLI CİLASI - 08/06/2022
FAŞİZMİN YALDIZLI CİLASI
UCUBELERİN MAYIS DANSI - 01/06/2022
UCUBELERİN MAYIS DANSI
BİDON UMUDU - 25/05/2022
BİDON UMUDU
ZEKİ MUHALEFETİN ÖZELLİKLERİ - 18/05/2022
ZEKİ MUHALEFETİN ÖZELLİKLERİ
OSMAN GEZEMEZ OLDU - 27/04/2022
OSMAN GEZEMEZ OLDU
SOYLU BİLGE - 30/03/2022
SOYLU BİLGE
RETİNA MESELESİ - 09/03/2022
RETİNA MESELESİ
ŞUBAT YAZISI - 02/03/2022
ŞUBAT YAZISI
 Devamı