Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam102
Toplam Ziyaret582379
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
KONKORDATO ÇÖZÜM OLABİLİR Mİ?
12/06/2019
Ekonomi yönetimi farklı şeyler söylese de, hem genel ekonomide hem de firmalar özelinde her hangi bir rahatlama oluşmadı. Likidite krizi had safhada, piyasa tabiriyle, para piyasadan çekildi ve şiddetli nakit yokluğu söz konusu. 
Bu tür kriz ortamlarında, nakit paranın birden kaybolması, ciroların azalmasına, vadelerin kısalmasına hatta vadenin tamamen kaybolup firmalarımızın peşine dönmek zorunda kalmalarına yol açmakta, özellikle ticarette yaygın şekilde kullanılan ve ciro artışlarını destekleyen takas/trampa (Barter) işlemlerini azaltmaktadır.
Bir taraftan ciro kaybına uğrayan, dolayısıyla nakit üretemeyen firmalarımız, diğer taraftan yükselen finansman maliyetleri sebebiyle oluşan zararlarla boğuşmaktadır. Nakite ulaşmakta sıkıntı yaşayan, ciro kaybeden, ağır faiz yükü sebebiyle kâr edemeyen işletmelerin hem borçlanma ihtiyacı artmakta, hem de hızla özsermayeleri buharlaşmaktadır. 
Elbette sermayeler firmalarımızı bir noktaya kadar taşıyabilmekte, bittiği zaman ise maalesef iflas gerçekleşmektedir. Üzücü olan, zincirleme reaksiyon şeklinde, kitlesel iflas riskinin atlatılamamış olmasıdır. 
Firmalarımızın borçlu olduğu banka/tedarikçilerden fevrî hareketler görülebilmekte, yaşayabilecek firmalarımızın bile bir anda iflasa sürüklenmesine yol açılabilmektedir.
Bu türden oluşabilecek durumların engellenmesi bakımından İcra İflas Kanunu Konkordato müessesini düzenlemiş, iyi niyetli borçlunun borcunu zamana yayarak ödeme imkânını getirmiştir. 
ÇÖZÜM OLABİLİR
Temelde, Konkordatoya gitme kararı, finansal hesaplamalar sonucunda alınmalı, finans uzmanı, muhasebe ve hukukçu üyelerin şirket yönetimiyle birlikte aldığı kollektif bir karar olmalıdır.
Borçlar banka ağırlıklı ise, firmanın finansal durumu detaylı analiz edilmeli, nakit giriş/çıkışları mümkün olduğu kadar doğruya en yakın şekilde hesaplanarak, mümkün olan en iyi şartlarda yeniden yapılandırma/vadelendirme için gerekli görüşme ve müzakereler profesyonel destek alınarak yürütülmelidir. 
Ağırlıklı tedarikçi borçları söz konusu ise o durumda alternatif tedarik imkânı olmalı, mevcut tedarikçilerle ilişkilerin devamı sağlanmaya çalışılmalıdır. Unutmamak gerekir ki, hem kanunî/ticarî hem ahlakî yönden firma borçlarını ödemekle yükümlüdür. Temel hedef, firmamızın hayatiyetinin devamının sağlanarak, kendi dinamikleriyle borçlarını ödeyebilmesidir.
Konkordatoya girmiş olan firmalarımız, Mahkemeden almış oldukları 12 aylık kesin süre içinde alacaklılarının en az %51 i ile borç ödemesi protokolünü imzalayarak anlaşmak zorundadırlar. Aksi halde sonuç iflas olarak kesindir. 
Uygulamada sayılan prensiplere dikkat edilmediğinden, maalesef hatalı kararlar alınabilmekte ve uzun yıllara dayalı toplumsal sermayemiz olan firmalarımız kaybolup gitmektedir. Nitekim, geçmiş istatistikler, Konkordatoya giren firmalardan ancak %8 inin iflas etmeden süreçten çıkabildiğini göstermektedir. 
İşadamlarımızın uzun yıllara dayalı emekleriyle oluşan, milli değerlerimiz firmalarımızın kayıplarının önlenmesi ve yaşatılmasının çok önemli olduğu ve sistemin sağlıklı yürümesi bakımından profesyonel destek alınması gerekliliğini hatırlatmak isterim.


1234 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN - 10/08/2022
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM - 03/08/2022
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR - 06/07/2022
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR
KAZANAN KİM? - 29/06/2022
KAZANAN KİM?
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN - 22/06/2022
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN
CAMBAZA BAK! - 15/06/2022
CAMBAZA BAK!
NE YAPARLARSA DÜZELİR? - 08/06/2022
NE YAPARLARSA DÜZELİR?
DURUM ANALİZİ - 13/04/2022
DURUM ANALİZİ
SITKI SOYLU AMCAM - 30/03/2022
SITKI SOYLU AMCAM
 Devamı