Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam81
Toplam Ziyaret605070
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
MAHKEME KADI’YA MÜLK DEĞİL
27/09/2017
Toplum içinde hepimizin farklı farklı işleri, konumları, rol ve pozisyonları var. Kimimiz beden gücüyle, kimimiz zihin gücüyle, kimimiz de her ikisiyle birlikte çalışarak, kimimiz işveren, kimimiz çalışanlar olarak geçimimizi sağlamaktayız. Cenab-ı Allah Zuhruf suresi 32. ayetinde mealen “…Onlar (kullar) arasında, bu dünya hayatındaki geçimlerini paylaştıran ve bir kısmı diğer kısmını istihdam etsin diye birbirlerine farklı oran ve alanlarda üstün kılan Biziz “ buyuruyor.
Keremine kurban olduğum, kişinin emeği, gayreti, çalışması, yetkinliği, aldığı eğitimler esas olmak üzere kişiyi belli görevlere, makamlara, ünvan ve pozisyonlara ulaştırıyor. Elbette, kişiye düşen şeyler haricinde dış faktörler de etkilidir, tanıdıkları olmak, doğru çevre ve yapılardan destek almak, hatta kayırılmak, halk arasındaki meşhur tabirle “torpil” de etkili ve önemlidir tabii ki. Hak etmediği pozisyonlarda bulunanlar ya da bunun yanlışlığı hakkında değil bu yazım, hasbelkader belli yerlere gelmiş herkes için naçizane hatırlatma yapmak istedim. Geçmişte koltuk/makam/ünvan imtihanından geçmiş, memurluktan banka şube müdürlüğüne, bölge müdür vekilliğine kadar çeşitli basamaklarda mesai yapmış biri olarak, halden anladığımı, bu makamlarda bulunan insanların imtihanlarının zorluğunu bilen birisi olduğumu dikkate alarak değerlendirmenizi istirham ederim.
Unutmayalım, hepimiz bulunduğumuz konumda, makamda, ünvan ve pozisyonda, görevlerde, yaptıklarımızdan ve yapmamız gerekip de yapmadıklarımızdan bir gün hesap sorulacağız. Bu hesap dünyada ve/veya inancımıza göre ahirette olabilecek.
Bulunduğu makamın, mevkinin, Devletin ya da çeşitli kurumların verdiği unvan ve görevlerin geçici olduğunun, sorumluluğunun bulunduğunun farkında olmak gerekirken, o makamda gösterilebilecek performansın yüze kaçının gösterilebildiğini kendimize sormamız şart. Yoksa 100 birim iş yapılabilecek bir pozisyonu 20-25 işle dolduruyorsanız, verimsizsiniz, başarısızsınız ve o pozisyonu hak etmiyorsunuz demektir.
Unutmayalım, bizler bir hesap gününe inanıyoruz, boynuzsuz koçun boynuzlu koçtan hakkının alınacağı bir günü yaşayacağımıza iman etmişiz. Elbet mevcut durumumuzdan da gerek bu dünyada gerekse sonrasında hesap sorulacağız.
İnanç boyutu beni ilgilendirmez diyenler için de temel insani/ahlaki/etik prensiplerin de bunu emrettiğini hatırlatmak isterim.
Tüm çabamız, insanlarımız içindir.


1208 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ENFLASYON KİMİN HATASI? - 30/11/2022
ENFLASYON KİMİN HATASI?
HAVALE - 14/09/2022
HAVALE
TAVSİYELER - 17/08/2022
TAVSİYELER
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN - 10/08/2022
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM - 03/08/2022
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR - 06/07/2022
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR
KAZANAN KİM? - 29/06/2022
KAZANAN KİM?
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN - 22/06/2022
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN
CAMBAZA BAK! - 15/06/2022
CAMBAZA BAK!
 Devamı