Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam134
Toplam Ziyaret804285
Takvim
Saat
KÜNYE
MUT'TAN HABER GAZETESİ
Kurucusu: Sıtkı SOYLU
İmtiyaz Sahibi: Ali Yaver SOYLU
Yazı İşleri Müdürü: Halil SÖYLEMEZ
Tel: 0324 774 13 69 
www.muttanhaber.net
e-mail:
aliyaversoylu@hotmail.com
U
ETS : 15016-10186-48762
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
MAHKEME KADI’YA MÜLK DEĞİL
27/09/2017
Toplum içinde hepimizin farklı farklı işleri, konumları, rol ve pozisyonları var. Kimimiz beden gücüyle, kimimiz zihin gücüyle, kimimiz de her ikisiyle birlikte çalışarak, kimimiz işveren, kimimiz çalışanlar olarak geçimimizi sağlamaktayız. Cenab-ı Allah Zuhruf suresi 32. ayetinde mealen “…Onlar (kullar) arasında, bu dünya hayatındaki geçimlerini paylaştıran ve bir kısmı diğer kısmını istihdam etsin diye birbirlerine farklı oran ve alanlarda üstün kılan Biziz “ buyuruyor.
Keremine kurban olduğum, kişinin emeği, gayreti, çalışması, yetkinliği, aldığı eğitimler esas olmak üzere kişiyi belli görevlere, makamlara, ünvan ve pozisyonlara ulaştırıyor. Elbette, kişiye düşen şeyler haricinde dış faktörler de etkilidir, tanıdıkları olmak, doğru çevre ve yapılardan destek almak, hatta kayırılmak, halk arasındaki meşhur tabirle “torpil” de etkili ve önemlidir tabii ki. Hak etmediği pozisyonlarda bulunanlar ya da bunun yanlışlığı hakkında değil bu yazım, hasbelkader belli yerlere gelmiş herkes için naçizane hatırlatma yapmak istedim. Geçmişte koltuk/makam/ünvan imtihanından geçmiş, memurluktan banka şube müdürlüğüne, bölge müdür vekilliğine kadar çeşitli basamaklarda mesai yapmış biri olarak, halden anladığımı, bu makamlarda bulunan insanların imtihanlarının zorluğunu bilen birisi olduğumu dikkate alarak değerlendirmenizi istirham ederim.
Unutmayalım, hepimiz bulunduğumuz konumda, makamda, ünvan ve pozisyonda, görevlerde, yaptıklarımızdan ve yapmamız gerekip de yapmadıklarımızdan bir gün hesap sorulacağız. Bu hesap dünyada ve/veya inancımıza göre ahirette olabilecek.
Bulunduğu makamın, mevkinin, Devletin ya da çeşitli kurumların verdiği unvan ve görevlerin geçici olduğunun, sorumluluğunun bulunduğunun farkında olmak gerekirken, o makamda gösterilebilecek performansın yüze kaçının gösterilebildiğini kendimize sormamız şart. Yoksa 100 birim iş yapılabilecek bir pozisyonu 20-25 işle dolduruyorsanız, verimsizsiniz, başarısızsınız ve o pozisyonu hak etmiyorsunuz demektir.
Unutmayalım, bizler bir hesap gününe inanıyoruz, boynuzsuz koçun boynuzlu koçtan hakkının alınacağı bir günü yaşayacağımıza iman etmişiz. Elbet mevcut durumumuzdan da gerek bu dünyada gerekse sonrasında hesap sorulacağız.
İnanç boyutu beni ilgilendirmez diyenler için de temel insani/ahlaki/etik prensiplerin de bunu emrettiğini hatırlatmak isterim.
Tüm çabamız, insanlarımız içindir.


2153 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BAK ŞU ALLAH’IN İŞİNE! - 05/03/2024
BAK ŞU ALLAH’IN İŞİNE!
GEL GEL YAPIYORLAR - 02/02/2024
GEL GEL YAPIYORLAR
DEVLETİN MALI DENİZ - 23/01/2024
DEVLETİN MALI DENİZ
BATAKLIĞI KURUTMAK LAZIM - 16/01/2024
BATAKLIĞI KURUTMAK LAZIM
YOK SAYARAK PROBLEMLERİ ÇÖZEMEZSİNİZ - 05/01/2024
YOK SAYARAK PROBLEMLERİ ÇÖZEMEZSİNİZ
BU AYIP KİMİN? UTANDIM - 29/12/2023
BU AYIP KİMİN? UTANDIM
NASIL YOLDAN ÇIKILIR? - 03/11/2023
NASIL YOLDAN ÇIKILIR?
İLGİNÇ ŞEYLER OLUYOR - 27/10/2023
İLGİNÇ ŞEYLER OLUYOR
ELİM YAZMAYA GİTMEDİ - 20/10/2023
ELİM YAZMAYA GİTMEDİ
 Devamı