Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam81
Toplam Ziyaret605070
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
BUNDAN SONRA NE OLUR?
30/12/2020
Ekonomide rasyonel politikalara dönüşle birlikte normalleşme işaretleri gelmeye devam ediyor; Döviz kuru sakinleşti, Dolar 7,50 TL civarında yatay devam ediyor, faizlerdeki yükseliş durdu, ülkemizin en önemli yurtdışı borçlanma maliyeti olan ülke risk primi (CDS) %5,5 lardan %3,2 lere geriledi. Borsa yükselmeye devam ediyor.
24 Aralık'ta Merkez Bankası piyasa beklentilerinin üstünde bir oranla, referans oran olan haftalık repo faizini %2 arttırdı ve –en azından şimdilik- “gerekeni yaparım” mesajı verdi. Enflasyonun ilan edilenden yüksek olduğunu, paranın değer kaybı ile enflasyon ilişkisinin neredeyse doğrusal olduğu dikkate alınırsa, gösterge faizin bileşik olarak enflasyonu karşılaması gerektiğini düşündüğümü hep yazdım, bu açıdan atılan adımı doğru buluyorum.
ABD ve AB destek paketlerini uygulamaya başladılar, bol bol karşılıksız para basıp piyasaya vermeye devam edeceklerini de yeniden ilan ettiler. Bizim gibi gelişen piyasalara para akışı devam edecek demektir.
Nitekim son birkaç haftadır haftalık ortalama 2 milyar Dolar kadar para girişi yaşanıyor, gelen paranın ağırlıklı repo gibi vadesi bir ayı pek geçmeyen kısa süreli gelmesi dikkat çekici, yabancı sermaye, “Bir bakalım ne olacak?” havasında giriş yapıyor.
Yurtdışından giren dövizi ise vatandaşlarımız almaya devam ediyor, yurtiçi yerleşiklerin bankalardaki döviz mevduatları haftalık ortalama 3 milyar Dolar kadar artıyor, bir türlü vatandaşımızın dövize geçme tercihini (Dolarizasyon) değiştiremedik. Bu konuda alınması gereken mesafe olduğu bu trendden açıkça görülüyor zaten.
Dünya ekonomisi ve özelde ekonomimizin toparlanması için Covid-19 salgınının hafiflemesi, aşıların –inşallah- etkili olması ve beklentilerin toparlanması gerekiyor. Dünya ve ülkemiz için çare üretim ve ticarettir.
Mevcut süreçte, haftalık yabancı sermaye (Sıcak para) girişleri, vatandaşın kış harcamaları, borsaya girişler, Yapılandırma Kanununun peşin ödemeyi cazip hale getirmiş olması sebebiyle yapılan peşin ödemeler ve yıl sonu vergiden kaçınma amaçlı araç vb alışları sebebiyle kurun baskılandığı bir havadayız. Bir süre bunun devam edeceğini, ekonomi yönetiminin rasyonellikten ayrılmaması durumunda ; yurtdışı girişlerin artarak devamı ve vatandaşın Dolara geçişten vazgeçmeye başlamasıyla kurun 6,85 TL civarına doğru gerileme ihtimali var. Aksi halde 7,50-8,00 TL arasında salınması beklenir.
Elbette 4,80 TL den gelinen noktaya kadar oluşan maliyet artışı ve kurun gördüğü tepe nokta olan 8,50 TL ye göre oluşmuş beklentilerin kırılamaması kaynaklı enflasyonu tam olarak hissetmedik, mevcut şartlarda Mayıs ayına kadar bir enflasyon süreci yaşayacağımız, hayatın pahalanmaya devam edeceği açık görünüyor.


503 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ENFLASYON KİMİN HATASI? - 30/11/2022
ENFLASYON KİMİN HATASI?
HAVALE - 14/09/2022
HAVALE
TAVSİYELER - 17/08/2022
TAVSİYELER
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN - 10/08/2022
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM - 03/08/2022
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR - 06/07/2022
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR
KAZANAN KİM? - 29/06/2022
KAZANAN KİM?
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN - 22/06/2022
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN
CAMBAZA BAK! - 15/06/2022
CAMBAZA BAK!
 Devamı