Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam250
Toplam Ziyaret673562
Takvim
Saat
KÜNYE
MUT'TAN HABER GAZETESİ
Kurucusu: Sıtkı SOYLU
İmtiyaz Sahibi: Ali Yaver SOYLU
Yazı İşleri Müdürü: Halil SÖYLEMEZ
Tel: 0324 774 13 69 
www.muttanhaber.net
e-mail:
aliyaversoylu@hotmail.com
U
ETS : 15016-10186-48762
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
BUNDAN SONRA NE OLUR?
30/12/2020
Ekonomide rasyonel politikalara dönüşle birlikte normalleşme işaretleri gelmeye devam ediyor; Döviz kuru sakinleşti, Dolar 7,50 TL civarında yatay devam ediyor, faizlerdeki yükseliş durdu, ülkemizin en önemli yurtdışı borçlanma maliyeti olan ülke risk primi (CDS) %5,5 lardan %3,2 lere geriledi. Borsa yükselmeye devam ediyor.
24 Aralık'ta Merkez Bankası piyasa beklentilerinin üstünde bir oranla, referans oran olan haftalık repo faizini %2 arttırdı ve –en azından şimdilik- “gerekeni yaparım” mesajı verdi. Enflasyonun ilan edilenden yüksek olduğunu, paranın değer kaybı ile enflasyon ilişkisinin neredeyse doğrusal olduğu dikkate alınırsa, gösterge faizin bileşik olarak enflasyonu karşılaması gerektiğini düşündüğümü hep yazdım, bu açıdan atılan adımı doğru buluyorum.
ABD ve AB destek paketlerini uygulamaya başladılar, bol bol karşılıksız para basıp piyasaya vermeye devam edeceklerini de yeniden ilan ettiler. Bizim gibi gelişen piyasalara para akışı devam edecek demektir.
Nitekim son birkaç haftadır haftalık ortalama 2 milyar Dolar kadar para girişi yaşanıyor, gelen paranın ağırlıklı repo gibi vadesi bir ayı pek geçmeyen kısa süreli gelmesi dikkat çekici, yabancı sermaye, “Bir bakalım ne olacak?” havasında giriş yapıyor.
Yurtdışından giren dövizi ise vatandaşlarımız almaya devam ediyor, yurtiçi yerleşiklerin bankalardaki döviz mevduatları haftalık ortalama 3 milyar Dolar kadar artıyor, bir türlü vatandaşımızın dövize geçme tercihini (Dolarizasyon) değiştiremedik. Bu konuda alınması gereken mesafe olduğu bu trendden açıkça görülüyor zaten.
Dünya ekonomisi ve özelde ekonomimizin toparlanması için Covid-19 salgınının hafiflemesi, aşıların –inşallah- etkili olması ve beklentilerin toparlanması gerekiyor. Dünya ve ülkemiz için çare üretim ve ticarettir.
Mevcut süreçte, haftalık yabancı sermaye (Sıcak para) girişleri, vatandaşın kış harcamaları, borsaya girişler, Yapılandırma Kanununun peşin ödemeyi cazip hale getirmiş olması sebebiyle yapılan peşin ödemeler ve yıl sonu vergiden kaçınma amaçlı araç vb alışları sebebiyle kurun baskılandığı bir havadayız. Bir süre bunun devam edeceğini, ekonomi yönetiminin rasyonellikten ayrılmaması durumunda ; yurtdışı girişlerin artarak devamı ve vatandaşın Dolara geçişten vazgeçmeye başlamasıyla kurun 6,85 TL civarına doğru gerileme ihtimali var. Aksi halde 7,50-8,00 TL arasında salınması beklenir.
Elbette 4,80 TL den gelinen noktaya kadar oluşan maliyet artışı ve kurun gördüğü tepe nokta olan 8,50 TL ye göre oluşmuş beklentilerin kırılamaması kaynaklı enflasyonu tam olarak hissetmedik, mevcut şartlarda Mayıs ayına kadar bir enflasyon süreci yaşayacağımız, hayatın pahalanmaya devam edeceği açık görünüyor.


698 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GRİPSİNİZ AMA SİZE KANSER DİYORLAR - 23/05/2023
GRİPSİNİZ AMA SİZE KANSER DİYORLAR
UNUTULMAK KORKUTUYOR - 07/04/2023
UNUTULMAK KORKUTUYOR
ÜSLUP - 22/03/2023
ÜSLUP
SU KAÇ DERECEDE KAYNAR? - 22/02/2023
SU KAÇ DERECEDE KAYNAR?
SIĞINMACI PROBLEMİ ÜZERİNE DÜŞÜNCELER - 15/02/2023
SIĞINMACI PROBLEMİ ÜZERİNE DÜŞÜNCELER
ACIMIZ BÜYÜK - 08/02/2023
ACIMIZ BÜYÜK
YAPILANDIRMAYI (AFFI) KAÇIRMAYIN - 01/02/2023
YAPILANDIRMAYI (AFFI) KAÇIRMAYIN
SEÇİM SATH-I MÂİLİ - 25/01/2023
SEÇİM SATH-I MÂİLİ
FAKİRLERDE BİR TANE YOK MUDUR? - 18/01/2023
FAKİRLERDE BİR TANE YOK MUDUR?
 Devamı
Hava Durumu