Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam105
Toplam Ziyaret582382
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
NE OLACAK BU ALMANYA'NIN HALİ (?)
06/09/2017
Başlığı okuyunca tebessüm ettiğinizi tahmin ederim. Malum, iki duble içince “Ne olacak bu memleketin hâli?” muhabbetinin başlaması meşhur bir espridir. Özellikle son birkaç yıldır Avrupa Birliği'nin, özellikle de Almanya'nın durumunu tam olarak ifade ettiği kanaatindeyim. Almanya'da bu ay içinde yapılacak olan seçim ortamının getirdiği gerginlik, adeta tüm gündemin genelde Türkiye, özelde de sayın Cumhurbaşkanımız olmasına yol açmıştır.
Gerek iktidar mensupları, gerekse muhalefet partileri her gün ülkemiz ve Cumhurbaşkanımızı konuşmakta, tabir yerindeyse, gündemi tamamen bu konular üzerine kurmaktadırlar. Ülkemizin 1990'lı yıllarda sokulduğu ve bazı faydaları olsa da bizi resmen Avrupa'nın açık pazarı haline getiren Gümrük Birliği uygulamasının revize edilmesinin iptal edilmesinden tutun, zaten yaparmış gibi yaptıkları üyelik görüşmelerinin tamamen durdurulmasına kadar tehditler havada uçuşuyor.
Avrupa'nın yaşlı nüfusu, bir türlü büyüme hızlarını arttıramamaları, tüketimin artmaması bir tarafa gerileme yaşanması, başta Yunanistan olmak üzere farklı ülkelerin yaşadığı ekonomik krizler ve yüksek işsizlik, İngiltere'nin resmen ayrılık sürecini başlatmış olması gibi pek çok konu dikkate alındığında, büyük ticaret ortaklarından birisi olarak en az bizim kadar Avrupa'nın da ülkemize ve dinamizmimize ihtiyacı olduğu açıktır.
Özellikle Avro(Euro) nun para birimi olarak çatırdamaya başlaması, mevcut para birliğindeki üyelerden yükselen ayrılma talepleri de dikkate alınırsa AB nin istikbalinin pek de parlak olmadığı net görünmekte.
Bir taraftan milyonlarca vatandaşımızın AB Ülkelerinde yaşaması, orada çok ciddi birikimlere ve potansiyele ulaşmış olması da elimizi güçlendiren argümanlardır.
Son yıllarda Ülkemiz, ihracatta başta Afrika ülkeleri olmak üzere Pazar çeşitlendirmesine giderek AB'nin ağırlığını %70'lerden %40'lara indirmeyi başarmıştır. Bu süreç devam ettirilmeli ve mümkünse ikame pazarlar yoluyla AB'nin ağırlığı tolere edilebilecek seviyelere çekilmelidir.
Almanya'nın müstemleke Valisi havalarında emir kipinde kurduğu cümleler, hâlâ ülkemizde yaşanan zihniyet devrimini idrak edemediğini ya da etmek istemediğini gösterir en fazla. Enseyi karartmayalım, Almanya'daki seçim süreci tamamlanır, tansiyon düşer ve her şey eski pozisyonuna doğru geri çekilir, iş burada bize düşüyor, yeni oluşan dengeyi milletimizin lehine bir noktada oluşturmalıyız.


1535 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN - 10/08/2022
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM - 03/08/2022
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR - 06/07/2022
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR
KAZANAN KİM? - 29/06/2022
KAZANAN KİM?
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN - 22/06/2022
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN
CAMBAZA BAK! - 15/06/2022
CAMBAZA BAK!
NE YAPARLARSA DÜZELİR? - 08/06/2022
NE YAPARLARSA DÜZELİR?
DURUM ANALİZİ - 13/04/2022
DURUM ANALİZİ
SITKI SOYLU AMCAM - 30/03/2022
SITKI SOYLU AMCAM
 Devamı