Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam132
Toplam Ziyaret582996
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
KAN DAVASI
15/09/2021
Gerek hükümet taraftarlarının, gerekse muhaliflerin içlerinde çok ciddi sayıda hadsiz, saygısız, ahlâksız ve söylediği sözün nereye gittiğini bilmeyen kişiler var. Sosyal medya diliyle söylersek, “troll” bunlar.
Bu kişiler, genellikle her hangi bir bilgiye, araştırmaya, danışmaya, istişareye gerek duymadan, “Google amca” nın önlerine çıkarttıklarından, sağdan soldan duyduklarından, gördükleri paylaşımlardan yola çıkarak ahkâm kesiyorlar, hatta ukelâlık yapıyor, bir kısım insanı ya da bir toplum kesimini aşağılayabiliyorlar.
Tâbir yerindeyse, kışkırtıcılık çıkartıyor, bir takım yalan ve yanlış bilgilerle çeşitli manipülasyonlar yapıyor, taraflar arasındaki gerilimi, kutuplaşmayı arttırıyorlar.
Hayatında 1 Milyon TL yi bir arada görmemiş insanlar milyar dolarlar üzerine ahkâm keserken, diğer tarafta parti liderini Mehdi ilan eden tipler var.
Para nedir, enflasyon nedir, faiz nedir, kredi nedir, teminat nedir, devalüasyon nedir bilmeyen tipler ekonomi allâmesi olmuşlar, nutuk atıyorlar.
Çocukluğundan itibaren en az 20 aşı olmuş (çocuk felci, kızamık, kızıl, çiçek hepatit vb) ve tıpla ilgisi arada bir hastaneye gitmek olan arkadaşlar aşılar konusunda otorite olmuşlar da faziletlerinden (!) ya da zararlarından(!) bahsediyorlar.
İşin üzücü tarafı, gerek hükümetin, gerekse muhalefet liderlerinin bu trollerin neredeyse tüm ülkeyi “trollemesine” en azından sessiz kalarak zımnen onaylamaları ve adeta izin vermeleridir.
Üstelik, iddia o ki, bu işin belli bir kısmının organize olduğu ve adeta ücreti mukabili bu tür işler yaptırıldığı konuşulmaktadır.
Ortaya çıkardıkları kargaşa, kafa karışıklığı, “kakofoni”, aklı başında insanları ve onların ortaya koyduğu fikirleri bastırmakta, kamuoyu tarafından duyulamaz hale getirmektedir.
Oysa her iki taraf da bu trollere engel olsalar, insanlar sükûnet içinde işin uzmanlarından, bilenlerinden anlayıp dinleseler, doğru bilgi öne çıksa, yanlış anlamalar, kutuplaşmalar azalsa, doğru bilgiye gereken değer verilse ne güzel olurdu.
Taraflar bahse konu “trollere” ve onların toplumu “trollemesine” izin vermeye devam ettikçe yara kangren olacak ve Doğu/Güneydoğudaki bitmek tükenmek bilmeyen kan davaları gibi tarafları ve bir taraftan da ülkemizin enerjisini tüketmeye, beşerî sermayesini yok etmeye, moral sermayemizi bitirmeye devam edecek gibi görünüyor.
Doğu/Güneydoğuda yıllarca çalıştım. Oralarda kan davalarını bitirmeyen faktörün, kadınların bir türlü olayı unutamayıp âh-û zâr etmeleri ve sürekli yarayı açık tutmalarıdır derler. Bu sebeple dedelerin kavgası için torunlar perişan olur.
Eğer tarafların bizzat bu düzenden bir menfaatleri yoksa, acilen kendi trollerine sahip çıkmaları ve aziz milletimizin kafasının bir sakinleşmesi lazım. Aksi halde bu işler, kan davası gibi uzayıp gidecek görünüyor.
Bu anlamda, bireysel özgürlüklerin hukuka uygun şekilde kontrol altına alındığı, düzgün çıkartılacak ve daha önemlisi düzgün uygulanacak bir sosyal medya düzenlemesi gerçekleşmesini diliyorum.


257 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN - 10/08/2022
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM - 03/08/2022
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR - 06/07/2022
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR
KAZANAN KİM? - 29/06/2022
KAZANAN KİM?
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN - 22/06/2022
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN
CAMBAZA BAK! - 15/06/2022
CAMBAZA BAK!
NE YAPARLARSA DÜZELİR? - 08/06/2022
NE YAPARLARSA DÜZELİR?
DURUM ANALİZİ - 13/04/2022
DURUM ANALİZİ
SITKI SOYLU AMCAM - 30/03/2022
SITKI SOYLU AMCAM
 Devamı