Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam135
Toplam Ziyaret582999
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
RİZE'YE BAĞLANALIM
30/06/2021
Yanı başımızdaki Karaman'ın Vilayet yapıldığı 1989 yılından bu yana İlçemiz Mut'un Mersin'e bağlı kalmaya devam etmesi ile Karaman'a bağlanması tartışması devam eder malumunuz.
 “160 Kilometre mesafedeki Mersin yerine 70 Kilometre mesafedeki Karaman İline gidip gelmek daha kolay olur”dan başlayıp Karaman'ın ağır kış şartları sebebiyle Kamuya ait makine parkının Mut'a daha uzun süre hizmet edeceğine, hatta Karaman sermayesinin İlçeye akacağına kadar pek çok argüman bu tartışmalarda kullanılır.
Başlıkta da gördüğünüz gibi ben farklı düşünüyorum. Mut İlçesi ne yapıp edip Rize'ye bağlanmalıdır diyorum. Şaşırmayın, sebebini aşağıda arz edeceğim.
2018 yılıydı sanırım, Rize'de ÇAYKUR'da bir görüşmem olmuştu da Adana'dan Trabzon'a uçmuş ve Rize'ye geçmiştim. Aklım başımdan gitti tabii ki, dağlar devrilmiş, denizler doldurulmuş, akla zarar paralar harcanarak uçak inecek yollar, otoban kıvamında yapılmış. Hele her 100 kilometrede bir yapılmış havaalanlarını görseniz dudaklarınız uçuklar.
Rize'nin toplam nüfusu 350 Bin civarında, Artvin ise 175 Bin, toplam 500.000 civarında bir nüfus var. 800 Bin de Trabzon'u eklerseniz, kabaca 1.3 Milyonluk bir alandan bahsediyoruz. (Kısaca RAT Bölgesi diyelim)
Ekonomisine bakarsanız, çay, fındık ve biraz da bazı tarımsal üretimleri var, turizm deseniz, Sümela Manastırı ile yaylaları çıkartırsanız hemen hemen bir şey yok, sanayi/ticaret/ihracat başka pek çok şehre göre küçük rakamlarda.
Mersin'i ve İlçelerini düşünün bir, tarımsal üretimden ve ihracatından (Sadece yaş meyve sebze ihracatı 2020 yılında 653 Milyon Dolar) tutun, Limandan yapılan Uluslararası ticarete kadar söz konusu bölgeyi onlarca kat geçecek seviyede. Nüfus deseniz, saydığım İllerin toplamından fazla (2020 yılı yaklaşık 1.9 milyon, yakın çevredeki etki alanındaki nüfus ve sayısı yarım milyona varan Suriye vb kökenliler hariç).
Mut Silifke yolunun 10 yıla yakındır bitirilemediği bir ortamda oralarda harcanan paraları görünce, hele bir de geçen hafta yaptığım Antalya-Muğla seyahatindeki Anamur Antalya arasındaki kargacık burgacık yolları tecrübe edince iyice kanaatim pekişti.
Söz konusu RAT Bölgesinin onlarca, belki yüzlerce kat tarımsal üretimi, turizmde ise milyarlarca dolarlık gelir potansiyeli olan, Ülkemizin geri kaldığı denizcilikte bayrağı taşıyan İl olarak genelde Mersin'e, özelde ise İlçem Mut'a ve kaderine üzüldüm, hüzün bastı.
Üstüne, RAT bölgesinin üst düzey bürokraside, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının, bankaların ve pek çok KİT/BİT ve diğer işletmelerdeki Yönetim Kurulunda, üst seviyedeki hakimiyetleri ve temsil oranlarına bakınca (Ki Ülke nüfusuna oranlarının kat kat fazlasına sahipler) artık yemin etsem başım ağrımaz. Ki, Kamu müteahhitlik işindeki hâkimiyetlerine hiç girmiyorum.
Buradan İlçem Mut'un Belediyesine, Ticaret ve Sanayi Odasına, Esnaf Odalarına ve diğer tüm Sivil Toplum Kuruluşlarına sesleniyorum; Bizlerin ve evlatlarımızın geleceği için ne yapıp edelim, İLÇEMİZ MUT'U RİZE İLİMİZE BAĞLATALIM, gerekirse Referandum yapalım, en başta ben çalışacağım.


746 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN - 10/08/2022
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM - 03/08/2022
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR - 06/07/2022
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR
KAZANAN KİM? - 29/06/2022
KAZANAN KİM?
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN - 22/06/2022
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN
CAMBAZA BAK! - 15/06/2022
CAMBAZA BAK!
NE YAPARLARSA DÜZELİR? - 08/06/2022
NE YAPARLARSA DÜZELİR?
DURUM ANALİZİ - 13/04/2022
DURUM ANALİZİ
SITKI SOYLU AMCAM - 30/03/2022
SITKI SOYLU AMCAM
 Devamı