Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam102
Toplam Ziyaret582379
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
TÜRK PARASI DOLAR OLMASIN
30/09/2020
Rakam yazmak köşe yazılarında okunmayı zorlaştırır diye kabul edilir. Bu sebeple yazılarımda mümkün olduğu kadar anlaşılır bir dil kullanmaya çalışırken fazla rakam yazmaktan da kaçınırım. Ancak ekonomi yazacaksanız mecburen rakamlar konuşuyor. Hoşgörünüze sığınıyorum.
Uzunca süredir yurt içinde yerleşik kişilerin bankalardaki döviz ve altın cinsi mevduatlarının arttığını herkes biliyor. En son 220 milyar Dolar seviyesine kadar ulaştı ki bu durum bankalardaki toplam mevduatın yaklaşık %55 inin Dolar vb döviz cinsi olduğunu gösterir. Yani kendi paramız %45 lere gerilemiş. Kendi ülkemizin parasını daha az tercih eder hale gelmişiz. 
Genel ekonomide hemen her şeyin yabancı para cinsinden konuşulduğu 1987-2005 dönemine yetiştim ben. O döneme aklı erenler bilirler ki ay başında memur/işçi/emekli maaşını alır, döviz bürosuna koşar, yeni maaşa kadar ufak ufak bozdurur, kur artışından faydalanmaya çalışırdı, çünkü aylık bazda bile ciddi artışlar yaşanırdı. 
Satın aldığınız yiyeceklerden, dayanıklı tüketim ürünlerine, hatta evinizin işyerinizin kirasına kadar her şey dövize endeksliydi ya da bizzat döviz cinsindendi.
Maalesef, o yıllara döndük, kur artışı, pek çok sektörün maliyetlerinde ciddi artışlara yol açtı, maliyet artışı zam ve enflasyon, hayat pahalılığı demek, fakirleşmemiz demektir.
Sayın Bakan'ın önce “Dolar alanın eli yanacak” deyip arkasından bol bol kullanılan döviz rezervlerine rağmen kur artışı durdurulamayınca “Rekabetçi kur iyidir” noktasına gelmesini her Türk vatandaşı gibi ben de üzülerek izledim. 
Vatandaşımızın Türk Lirasına tekrar güveninin kazandırılması şarttır. Bu amaçla İktidar partisi önce kendi içinden başlayarak özeleştiriye dayalı sağlam bir bahar temizliği yapmalı, kendi dar kadroları haricinden gelen iyi niyetli öneri sahiplerini dışlayıp düşmanlaştırmaktan vazgeçmelidir. 
Başta Hukuk olmak üzere, iç barışı sağlamak için dış güçlere (“Düşmanlara”) karşı sürekli birleşme çağrısıyla, yani, korkuya ve cebre dayalı yöntemlerden vaz geçmeli, kardeşlik hukukunu tesis etmeye çalışmalıdır.
Yaklaşık 115 milyar doları devlete ait olmak üzere 400 Milyar doların üzerinde borcumuz bulunan, ülkemize ve bizlere, işletmelerimize güvenip sermayelerini emanet etmiş finansörlerle kavga eder tavrını/dilini/halini bırakmalıdır.
Böylece başta milli paramız olan ve para basma hakkından gelen zenginleşme (Senyoraj) imkanından faydalandığımız Lira'mızı bırakıp Dolar'a geçmeyelim. 
YENİ EKONOMİK PROGRAM
Sayın Hazine ve Maliye Bakanımızı dinledim, eskiden adı Orta Vadeli Program (OVP) olan ve 2018 den itibaren Yeni Ekonomi Programı (YEP) olarak açıklanan yol haritasını. 
Nispeten daha dengeli ve yumuşak bir dil kullandı sayın Bakan, hedefler biraz iyimser olsa da uzlaşmaya dönük bir ifade farklılığı vardı, bana mı öyle geldi yoksa hakikaten öyle mi, zaman gösterecek. 
Döviz kuru için de “Ben ona hiç bakmıyorum” gibi bir ifade kullandı ki, artık kuru bastırmaya dönük işler yapmayacağı ve Merkez Bankasının gerektiğinde standart piyasa araçlarıyla müdahale edeceği izlenimi uyandırdı bende. Diğer ihtimalden ise hepimizi Allah korusun.


796 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN - 10/08/2022
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM - 03/08/2022
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR - 06/07/2022
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR
KAZANAN KİM? - 29/06/2022
KAZANAN KİM?
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN - 22/06/2022
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN
CAMBAZA BAK! - 15/06/2022
CAMBAZA BAK!
NE YAPARLARSA DÜZELİR? - 08/06/2022
NE YAPARLARSA DÜZELİR?
DURUM ANALİZİ - 13/04/2022
DURUM ANALİZİ
SITKI SOYLU AMCAM - 30/03/2022
SITKI SOYLU AMCAM
 Devamı