Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam77
Toplam Ziyaret795263
Takvim
Saat
KÜNYE
MUT'TAN HABER GAZETESİ
Kurucusu: Sıtkı SOYLU
İmtiyaz Sahibi: Ali Yaver SOYLU
Yazı İşleri Müdürü: Halil SÖYLEMEZ
Tel: 0324 774 13 69 
www.muttanhaber.net
e-mail:
aliyaversoylu@hotmail.com
U
ETS : 15016-10186-48762
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
SU KAÇ DERECEDE KAYNAR?
22/02/2023
Milletimizin depremde ve sonrasındaki birlik beraberliği, fedakârlık ve diğerkâmlığı hem duygulandırdı hem de göğsümüzü kabarttı, çok şükür tasa ve kederde birliğimizi sağlamış, millet olma yolunda ciddi mesafe almışız. İnşallah normal zamanlarda da bu birlik ve beraberliği temin edeceğimiz günler gelir.
Bizlere öncelikle düşen, mağdur vatandaşlarımıza ilk anlardan itibaren devletle birlikte yapmaya başladığımız yardımlarla, vatandaşlarımızın daha fazla mağdur olmadan ve onurlarıyla hayatlarını devam ettirmelerini sağlamaktır diye düşünüyorum.
Bu kapsamda, öncelikle temel ihtiyaçların (Gıda, barınma, giyinme vs) karşılanması, arkasından çalışıp kendi geçimlerini temin edebilecekleri iş imkânının verilmesi, devletin bir şekilde eksik bıraktığı konularda destek verilmeye devam edilmesi zaruridir.
Depremde yakınlarını, mallarını mülklerini kaybeden, yaralanan, organ kaybına uğrayan ya da kalıcı hastalığa uğrayan, muhtemelen ömür boyu yaşadıkları ve hatta yaşamaya devam ettikleri travmayı atlatmaya çalışacak insanlarla muhatabız.
Yaşananların depremzede kardeşlerimizde meydana getirdiği tahribata, duygularındaki ve psikolojilerinde oluşan sıkıntılara karşı duyarlı olmamız, hoşgörülü davranmamız en az maddî yardımlar kadar önemlidir.
Uzun yıllar bankacılıkta yönetici olarak ve sonrasında danışmanlık dönemimdeki çalışmalarımda gördüğüm şudur; İnsanlar olağanüstü dönemlerde, kişilikleri, eğitimleri, kültürleri, tecrübeleri çerçevesinde çok farklı tepkiler ve tavırlar gösterebilirler. Bu tür durumlarda tek bir doğru yoktur, duruma, kişiye, olaya göre doğrular vardır. Anlayışlı olmak, hoşgörülü olmak belki de en büyük destek olacaktır.
 “Su kaç derecede kaynar?” diye sorulsa, hemen herkes 100 derecede (santigrad) diyecektir. Oysa, su, deniz seviyesinde ve normal atmosfer şartlarında 100 derecede kaynar. Himalayaların tepesinde (yaklaşık 8 bin metre yükseklikte) basınç ve diğer şartlar nedeniyle 96 derecede kaynarken, (eksi) 0,25 atmosfer basınçta 27 derecede, yani oda sıcaklığında kaynar. Yani, bir tek doğru yoktur, belli şartlarda, belli doğrular vardır.
Travma yaşamış insanlardan uzunca bir süre normal dışı davranışlar görmek mümkündür. Bu tür durumlarda doğru şekilde davranmanın, anlayışlı olmanın, ahlakî olan, sevap olan, iyi olan, doğru olan –her ne şekilde adlandırırsanız- olduğunu lütfen hatırlayalım.
Milletçe Allah'a emanet olalım.


1316 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BAK ŞU ALLAH’IN İŞİNE! - 05/03/2024
BAK ŞU ALLAH’IN İŞİNE!
GEL GEL YAPIYORLAR - 02/02/2024
GEL GEL YAPIYORLAR
DEVLETİN MALI DENİZ - 23/01/2024
DEVLETİN MALI DENİZ
BATAKLIĞI KURUTMAK LAZIM - 16/01/2024
BATAKLIĞI KURUTMAK LAZIM
YOK SAYARAK PROBLEMLERİ ÇÖZEMEZSİNİZ - 05/01/2024
YOK SAYARAK PROBLEMLERİ ÇÖZEMEZSİNİZ
BU AYIP KİMİN? UTANDIM - 29/12/2023
BU AYIP KİMİN? UTANDIM
NASIL YOLDAN ÇIKILIR? - 03/11/2023
NASIL YOLDAN ÇIKILIR?
İLGİNÇ ŞEYLER OLUYOR - 27/10/2023
İLGİNÇ ŞEYLER OLUYOR
ELİM YAZMAYA GİTMEDİ - 20/10/2023
ELİM YAZMAYA GİTMEDİ
 Devamı