Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam131
Toplam Ziyaret582995
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
TARIMDA NE ZAMAN HAREKETE GEÇECEĞİZ?
14/06/2017
İlçemiz Allah vergisi iklim, toprak ve çevre şartları yanı sıra insanımızın gayret ve çalışkanlığıyla kayısı, erik ve zeytinde ciddî mesafe aldı malumunuz. Bu konuda geçmişten bugüne emeği geçen herkese teşekkür borçluyuz.
Üretim, tüm ekonomik süreçlerin en önemlisidir desek, yanılmış olmayız sanırım. Ülke ya da bölge olarak ne kadar çok paranız, sermayeniz olursa olsun, yeterli üretiminiz yoksa refaha kavuşmak, zenginleşmek mümkün değildir.
İlçemiz için gelinen nokta için yeterlidir denemez tabii ki, iyi tarım şartlarında, organik ve yüksek kaliteli hacimli üretimi başarmış olsak da asıl önemli olan pazarlama ve satışta maalesef pek mesafe aldığımız söylenemez.
Oysa, mevcut durumumuzun geliştirilerek sürdürülebilmesi, üreticimizin gelirinin yeterli, istikrarlı ve güvenli olmasına fazlasıyla bağlıdır. Aksi halde, zamanla yapılan üretimin terk edilmesine kadar sıkıntılar yaşandığı çok görülmüştür.
Konunun önemine binaen; Sayın Kaymakamımız, Sayın Belediye Başkanımız, Başta Ziraat ve Ticaret Odası olmak üzere ilgili Sivil ve Resmî kurum ve kuruluşlarımız olmak üzere konunun tüm bileşenlerine bir çağrıda bulunmak isterim.
Acilen; Kayısı, erik ve zeytinde Üretici Birlikleri, Ürün Alımı ve Satımı yapacak Kooperatifler, ürün piyasasını düzenleyecek, bir çeşit “Piyasa Yapıcı” pozisyonunda tüzel kişilikler oluşturulmalıdır.
Piyasada yaşanan fiyat ve talep dalgalanmalarında devreye girecek ve gerekirse alım veya satım yapacak bir regülasyon sistemine acil ihtiyaç vardır. Bunu temin etmek için Kaymakamlığımızın ve özellikle Belediyemizin mevcut veya oluşturulacak bir Belediye İktisadi Teşekkülünün (B.İ.T), ilgili Sivil Toplum Kuruluşlarının da iştirak edeceği bir şirket oluşturulabilir.
Yıllık yüz bin ton ürün üretmenizden çok o ürünü hangi şartlarda değerlendirdiğiniz, ambalaj ve markalaşma ile sağlanacak katma değerinizin olup olmadığı, yurt içi ve yurt dışı satış şartlarınız daha ön plandadır.
Silifke Atayurt bölgesinde çilek satış kooperatifi neredeyse 30 yıldır kurulmuş çalışırken, daha dün kayısıya girmiş olan Silifke-Tarsus bu konulara girmişken, erik için Silifke de benzer yapı kurulmuşken, İlçemizin üreticisini bu kadar korunaksız bırakması, piyasayı başıboş bırakması kesinlikle kabul edilemez bir durumdur.
Konuyla ilgili çalışmalarım mevcut olup çalışma grubu oluşturulması halinde iştirak etmeye hazır olduğumu, elimi taşın altına koyup gerekirse sorumluluk alacağımı sizlerin bilgisine sunarım.


1365 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN - 10/08/2022
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM - 03/08/2022
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR - 06/07/2022
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR
KAZANAN KİM? - 29/06/2022
KAZANAN KİM?
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN - 22/06/2022
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN
CAMBAZA BAK! - 15/06/2022
CAMBAZA BAK!
NE YAPARLARSA DÜZELİR? - 08/06/2022
NE YAPARLARSA DÜZELİR?
DURUM ANALİZİ - 13/04/2022
DURUM ANALİZİ
SITKI SOYLU AMCAM - 30/03/2022
SITKI SOYLU AMCAM
 Devamı