Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam341
Toplam Ziyaret780649
Takvim
Saat
KÜNYE
MUT'TAN HABER GAZETESİ
Kurucusu: Sıtkı SOYLU
İmtiyaz Sahibi: Ali Yaver SOYLU
Yazı İşleri Müdürü: Halil SÖYLEMEZ
Tel: 0324 774 13 69 
www.muttanhaber.net
e-mail:
aliyaversoylu@hotmail.com
U
ETS : 15016-10186-48762
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
HESABINI KİM VERECEK?
31/05/2017
Geçmişte bire bir yaşadığım, 2008 yılından kalan bir hatıramı paylaşmak istedim bu hafta sizlerle. Genelde tecrübelerim ekonomi/finans, bankacılık üzerine olduğundan dağarcığımda da bu tür konular var.
O dönem Bankacıyız.biz isimli bir internet platformuna üyeyim, olaya ve yazışmalara şahittirler ve kayıtları da mevcuttur. Toprağı bol olsun, o dönemde iktisat Profesörü ve aynı zamanda bir Partinin yönetiminde görev almış bir hanımefendiyle tartışmıştık konuyu.
İktidarda kim olursa olsun, insanlar ekonomiye güvenle bakmak, istikrarlı yaşamak, geleceği aydınlık görmek isterler. Malum, her görüşteki insan için geçim öncelikli meseledir.
Her vatandaşımızın bir siyasi görüşe sahip olması, bir kısım siyasetçiye güvenmesi, onların sözlerine, görüşlerine itibar etmesi gayet doğal ve herkesin hakkıdır. Bu kapsamda siyasi lider olarak inanıp güvendiği kişilerin, partilerin görüşleri ve yönlendirmeleri çerçevesinde hareket etmeleri sıklıkla görülür.
Dolayısıyla genellikle iktidarda olan partiye kendini yakın hissedip ona göre pozisyon alan, yatırım kararı alan, cesur davranan vatandaşlarımız olduğu gibi muhalefete bakarak karamsar davranan, yatırımdan, üretimden kaçan, birkaç ay içinde büyük bir ekonomik kriz bekleyen vatandaşlarımız da mevcuttur.
Ekonomi temelde kendi dinamikleriyle hareket eder, Objektiflik esastır, duygusallık ya da yandaşlık, partidaşlık gibi sübjektif şeyler dikkate alınarak hareket edilmesi halinde genellikle zarar oluşur.
Problem şu ki, iktidara güvenip yatırım yapan, risk alan, dolayısıyla zamanla zenginleşen bir kitle bulunmakta, bu kesim memnun olmadığı takdirde iktidardan hesap sorabilmekte, gerekirse iktidardan düşürebilmekteyken, muhalefetin olumsuz mesaj ve yönlendirmeleriyle çekingen davranan, yatırım ve gelişmeden kaçıp kendi içine kapanan, dolayısıyla fakirleşen insanların hesap sorabilecekleri kimse bulunmamaktadır, sevdikleri parti zaten muhalefettedir, neyi ellerinden alıp neyle cezalandıracaklardır?
Bu müthiş çelişki üzerine düşünmekte fayda var diye düşünüyorum. Yeni dönemde Anayasa değişikliği çerçevesinde alt yasal düzenlemeler yapılırken, özellikle dar bölge seçim sistemi ve tercihli oy imkanlarının getirilerek, seçmenin bu çerçevede hesap sormasının kolaylaştırılması gerektiği kanaatindeyim.


2279 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BAK ŞU ALLAH’IN İŞİNE! - 05/03/2024
BAK ŞU ALLAH’IN İŞİNE!
GEL GEL YAPIYORLAR - 02/02/2024
GEL GEL YAPIYORLAR
DEVLETİN MALI DENİZ - 23/01/2024
DEVLETİN MALI DENİZ
BATAKLIĞI KURUTMAK LAZIM - 16/01/2024
BATAKLIĞI KURUTMAK LAZIM
YOK SAYARAK PROBLEMLERİ ÇÖZEMEZSİNİZ - 05/01/2024
YOK SAYARAK PROBLEMLERİ ÇÖZEMEZSİNİZ
BU AYIP KİMİN? UTANDIM - 29/12/2023
BU AYIP KİMİN? UTANDIM
NASIL YOLDAN ÇIKILIR? - 03/11/2023
NASIL YOLDAN ÇIKILIR?
İLGİNÇ ŞEYLER OLUYOR - 27/10/2023
İLGİNÇ ŞEYLER OLUYOR
ELİM YAZMAYA GİTMEDİ - 20/10/2023
ELİM YAZMAYA GİTMEDİ
 Devamı