Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam81
Toplam Ziyaret605070
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
BORÇ ALAN, EMİR ALIR
11/08/2021
İçinden geçmekte olduğumuz sürekli kriz halinden bahsetmiştim. Özellikle eski Bakan Albayrak zamanında yapılan uygulamaların, başarısız ilişki yönetiminin getirdiği sıkıntıları defalarca yazdım.
Ülkemize, bankalarımıza, firmalarımıza güvenip borç veren yurtdışı kurum ve kuruluşlara gösterilen tavırlar, içten pazarlıklı, ukalalığa hatta küstahlığa varan davranışların bir karşılığı olacağı, bedelinin ödeneceği belliydi.
Uzunca süredir yabancı sermaye borsadan çıktı, Devlet iç borçlanma senetleri (Hazine Bonosu, Devlet Tahvili) piyasasından tamamen kayboldular, özel sektör firmalarına yeni kredi akışı durdu, sürekli net ödeme pozisyonuna geçtik.
Finansal okuryazarlığa katkı bakımından; Dünya finans piyasalarında faizler neredeyse %0 (yazıyla; sıfır) seviyesindeyken Devletimiz %7,5 faizle borçlanabiliyor. Emsal ülkelerin oranı en fazla %2,5 civarında. “Ne olacak canım, alt tarafı %5 fark” diyen var mı bilmiyorum ama farkın %200 gibi fahiş bir oran olduğunu ilkokul öğrencileri bile hesaplar.
Suriye'deki savaştan kaçan çoluk çocuğa sahip çıkılmasını destekledim ve hâlâ aynı fikirdeyim. Ancak bir de başımıza Afganistan'dan kafileler halinde gelen kazık kadar adamlar çıktı.
1979'dan bu yana iç ve dış savaşın devam ettiği Afganistan, cehaletin, kabileciliğin, uyuşturucunun merkezi olarak biliniyor. Yaklaşık 40 milyon nüfus, her açıdan bin parça, sosyolojik, kültürel, mezhepsel vs.
Sınırlarımızın delik deşik olmasından, binlerce, on binlerce Afganistan kökenlinin ülkemizde bizden bile rahat gezmesinden, Hükümet kanadının önce sessiz kalıp arkasından mahcup tavırlarla “ülkemiz daha fazla mülteci alamaz” demesinden, korktuğumun başımıza geldiği anlaşılıyor maalesef; Ekonomi çok sıkıştı ve elde yedek güç kalmadı, teslim olmak zorunda kaldık, Amerika borç verecek, öncesinde bedelini alıyor.
Hükümet makamı söylenme, dertlenme makamı değil, sokmayın bu uyuşturucu müptelası, ne idüğü belirsiz adamları ülkemize, 30 yıldır devam eden savaşta gelmeyen bu adamlar ne oldu da şimdi yağmur gibi yağıyor? Anadolu'da “ağzını büzüşünden Ömer diyeceği belliydi” diye bir laf vardır, konu son derece açık ve ortada, yanıldığımı düşünen varsa rica etsem bana açıklayabilir mi?
Borç alan, emir alır. Üzüldüğüm nokta, şimdi borç alabilmek için emir alma noktasına savrulmuş olmamızdır.


427 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ENFLASYON KİMİN HATASI? - 30/11/2022
ENFLASYON KİMİN HATASI?
HAVALE - 14/09/2022
HAVALE
TAVSİYELER - 17/08/2022
TAVSİYELER
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN - 10/08/2022
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM - 03/08/2022
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR - 06/07/2022
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR
KAZANAN KİM? - 29/06/2022
KAZANAN KİM?
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN - 22/06/2022
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN
CAMBAZA BAK! - 15/06/2022
CAMBAZA BAK!
 Devamı