Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam82
Toplam Ziyaret605071
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI NE İŞ YAPAR?
03/05/2017
Dünyada Sivil Toplum Örgütleri (Non-Governmental Organizations-NGO, Hükümet Dışı Kuruluşlar) , bizde ise Sivil Toplum Kuruluşları(STK) olarak isimlendirilen yapılanmalar oldukça yaygın malumunuz. 
STK'lar temelde, “herhangi bir kâr amacı gütmeden, belli hedefleri gerçekleştirmek amacıyla, çeşitli nitelikteki gönüllü insanların oluşturduğu ve resmî kurumların etkisinden uzak faaliyet gösteren kuruluşlar” olarak tanımlanmaktadır.
Çevrecilikten ekonomik kalkınmaya, sosyal yardımlaşmaya kadar pek çok konuda faaliyet gösteren STK'lar, kuruluş amaçları çerçevesinde hareket ederek, gönüllü insanlarla birlikte, ana amacın gerçekleştirilmesine çalışmakla sorumludurlar. 
Çeşitli meslek grupları ve ekonomik çevrelerin kurdukları STK lar arasında ekseriyetle sesi güçlü çıkan Sanayici ve İşadamları Dernekleri (SİAD'lar) toplumca sıkça görülüp bilinirler. 
Her ne kadar kuruluşları Kanun, Kararname, Yönetmelik, Tüzük vb yasal mevzuata dayalı olsa da Sanayi ve Ticaret Odaları, Esnaf Odaları, Ziraat Odaları da yukarıdaki tanım çerçevesinde birer Sivil Toplum Kuruluşudur ve hizmet vermeleri gereken kitlenin maddî ve manevî menfaatlerini gözetmek, uzun vadeli hedefler ve projeler geliştirmek, hizmet verdikleri grubun ufkunu açıp yol göstermekle sorumludurlar.
Mut'ta bulunan bu yarı resmi STK'lar (Sanayi ve Ticaret Odası, Esnaf Odası, Ziraat Odası vb), kuruluş amaçlarına uygun olarak, 
Hizmet verdikleri kitleler için neler yapmaktadır?
Hangi projeler ve ufuk açıcı, yol gösterici işler yapmışlardır?
Hizmet verdikleri kitleyi geliştirmek için ne tür eğitimler düzenlemiş, ne türden projeleri devreye almışlar, hedef kitle ile hangi tür istişareler içine girmişlerdir?
Burada daha önce yapmadığım bir tarzda hareket edeceğim, problemleri ortaya koyup çözüm önerilerini de elimden geldiği kadar sıralamayı prensip edinmekle birlikte bu defa takdiri sizlere bırakacağım. 
Cevaplarınızı mümkünse iletebilirseniz, buradan paylaşmak isterim.
Derdimiz, İlçemizin ve insanımızın iyiliği ve hep birlikte daha iyi nasıl olabileceğimizin  kaygısını taşımaktır. 


1102 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ENFLASYON KİMİN HATASI? - 30/11/2022
ENFLASYON KİMİN HATASI?
HAVALE - 14/09/2022
HAVALE
TAVSİYELER - 17/08/2022
TAVSİYELER
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN - 10/08/2022
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM - 03/08/2022
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR - 06/07/2022
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR
KAZANAN KİM? - 29/06/2022
KAZANAN KİM?
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN - 22/06/2022
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN
CAMBAZA BAK! - 15/06/2022
CAMBAZA BAK!
 Devamı