Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam106
Toplam Ziyaret582383
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
PİYASA REFERANDUMUN SONUCUNU İLAN ETTİ
12/04/2017
PİYASA REFERANDUMUN 
SONUCUNU İLAN ETTİ

Malum, para piyasaları (Borsa, Tahvil/Bono ve döviz piyasaları) için sık söylenen bir şey vardır, “Piyasalar, beklentileri satın alır, gerçekleşmeleri satar”. Pratikte şu anlama gelir, para piyasalarındaki aktörler (bankalar, yatırımcılar, uluslararası ve yerel fonlar, küçük yatırımcılar vb) olumlu ya da olumsuz beklentilerle ilgili ön değerlendirmeler ve araştırmalar yapar, elde ettikleri bilgiler çerçevesinde bazı tahminler yaparak pozisyon alırlar. Kararları olumluysa hisse senedi ve tahvil/bono piyasalarında alım yapar, böylece borsa yükselirken, dövizde ise satışa geçtiklerinden kur ve faizler düşer.. Olumsuz kanaatte ise tersi gerçekleşir, döviz kuru ve faizler yükselirken borsa düşer. 
Bu arada, beklenti gerçekleşince, piyasa aldığı pozisyonu bir miktar satar ve nakite çevirir. Küçük yatırımcı bu hareketlere dikkat etmeli ve ters pozisyonda kalmamalıdır, aksi halde ciddi zararlar oluşabilir.
Bir taraftan da, piyasa belirsizliği sevmez, özellikle siyasi ve ekonomik istikrarsızlığı gördüğü anda olumsuz pozisyon alır. Yurtdışı fonlar ise en kısa sürede ülkeden çıkmaya çalışır. Bu amaçla borsa ve tahvilden çıkıp döviz alımına geçer, kurlar yükselir, bu da bir çeşit kısır döngüye yol açar.
Uzun yıllardır edindiğim tecrübeler, son birkaç gündeki para piyasalarındaki hareketleri gözlediğimde, piyasanın Referandumu kendi zihninde sonuçlandırdığını gösteriyor. Piyasanın kararı aziz milletimizin Referandumda teklif edilen değişikliği kabul edeceği, sonucun “Evet” olacağıdır. 
Cumhurbaşkanlığı sistemi, milletimize ve bu millete ümit bağlamış yüz milyonlarca mazlum ve mağdur insanlara hayırlı uğurlu olsun. Daha önce de yazdığım gibi, sıra başta Siyasi Partiler Kanunu olmak üzere, 12 Eylül darbe Anayasasının artıklarının temizlenmesi, sisteme uyumlu hale getirilmesindedir.


1174 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN - 10/08/2022
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM - 03/08/2022
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR - 06/07/2022
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR
KAZANAN KİM? - 29/06/2022
KAZANAN KİM?
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN - 22/06/2022
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN
CAMBAZA BAK! - 15/06/2022
CAMBAZA BAK!
NE YAPARLARSA DÜZELİR? - 08/06/2022
NE YAPARLARSA DÜZELİR?
DURUM ANALİZİ - 13/04/2022
DURUM ANALİZİ
SITKI SOYLU AMCAM - 30/03/2022
SITKI SOYLU AMCAM
 Devamı