Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam106
Toplam Ziyaret582383
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
BATI (ABD/AVRUPA) MEDENİYET Mİ?
06/05/2020
Mübarek Ramazan ayını yaşıyoruz, oruç tutmak isteyen ve sağlığı müsaade eden Müslümanlar sahur ve iftarda Allah'ın verdiği çeşitli nimetlerden yiyip içiyor, şükür halini yaşıyorlar.
Ramazan dışı günlerde de düşünelim, genellikle üç öğün yemek yiyor, faklı nimetlerden faydalanıyoruz. Ben dâhil, hiç birimizin aklına tavuk ya da küçükbaş/büyükbaş hayvan eti yediğimizde o zavallı hayvanların canının yandığı, kesilip parçalandıkları vb şeyler gelmiyor değil mi? Ya da diğer hayvanların kesilen hayvanlar için üzüldüklerini, kendi gelecekleri için endişelendiklerini düşünmüyoruz.
Elbette öyledir, Allah insanlara hizmet için yaratmıştır tüm o evcil hayvanları ve daha nicelerini, onların yaratılış gayesi insana hizmet etmektir. Buna rağmen, inancımız ve aynı zamanda ahlâk kuralları gereği hizmetimize verilmiş tüm hayvanlara merhametli davranmak, canlarını yakmamak, zaruri ihtiyaçlarını gidermek gerekir.
Dehşetle fark ediyor insan; Avrupa ya da Amerikalıların kendileri dışındaki milletler, bilhassa Müslümanlara yönelik bakış açıları üç aşağı beş yukarı benzer şekilde, binlerce çocuğun ölümü hiç umurlarında değilken kendi köpeklerine bir şey olsa dünyayı ayağa kaldırıyorlar. 
Kendi evcil hayvanlarına gösterdikleri ilgiyi ve merhameti mazlum milletlerin insanlarına (Müslüman ya da değil, hepsi) kesinlikle göstermiyorlar. Hatta kendi ülkelerindeki yoksul insanlara karşı bile vicdansız, merhametsiz şekilde muamele ediyorlar.
Medeniyet sadece zenginlik, iyi altyapı, binalar, geniş yollardan ibaret bir şey değil, işler sıkıya girince Batı'nın nasıl birbirini yediğini, nasıl çatıştıklarını da izledik.
Son Korona virüs salgını sırasında benzer tavırlar gösterdiler, kendi ülkelerinin yoksullarına sahip çıkmayıp yüzbinlerce insanın ölmesine ya da ölümcül rahatsızlıklara düşmelerini seyrettiler.
Bu konuda gerek başta Sağlık Bakanımız ve tüm sağlık çalışanları olmak üzere, Hükümetimizin, gerekse halkımızın tavırları ve attıkları adımlar, insaf, vicdan ve merhamet çerçevesinde yapılanlar hepimizi gururlandırdı. Bu türden yapılan her şeyin gerek özgüvenimiz açısından gerekse dünyadaki ağırlığımız açısından çok kıymetli olduğu kanaatindeyim.
Büyük düşünür Muhammed İkbal'in sözü akla geliyor, “Batı vicdanı, Doğu aklı öldürdü” belki de “Batı vicdanı, Doğu ise aklı yeniden keşfederse dünyada huzur olur” en iyi çözümlerden birisi.


1336 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN - 10/08/2022
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM - 03/08/2022
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR - 06/07/2022
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR
KAZANAN KİM? - 29/06/2022
KAZANAN KİM?
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN - 22/06/2022
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN
CAMBAZA BAK! - 15/06/2022
CAMBAZA BAK!
NE YAPARLARSA DÜZELİR? - 08/06/2022
NE YAPARLARSA DÜZELİR?
DURUM ANALİZİ - 13/04/2022
DURUM ANALİZİ
SITKI SOYLU AMCAM - 30/03/2022
SITKI SOYLU AMCAM
 Devamı