Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam82
Toplam Ziyaret605071
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
BİLGİ Mİ, TAHMİN Mİ, TEMENNİ Mİ?
09/02/2022
Eğitim hayatımdan sonra uzun yıllar bankada çalıştım, 2014 den bu yana özel sektörde tecrübe, bilgi ve birikimimi firmalarımızın hizmetine sunup sağlıklı şekilde faaliyete devam etmelerini sağlamaya çalışıyorum.
30 yılı aşan çalışma hayatım boyunca belki yüzbinlerce kişiyle, binlerce firmayla muhatap ve hemhâl oldum.
İnsan ilişkilerinde ve ticaret hayatında yanlış anlaşılmalara, hatalı kararlara yol açan bir durumun tespitini yaptım uzun yıllar önce; insanlar, her hangi bir konu ya da durumla ilgili olarak hatalı tanımlamalar yapabiliyorlar.
Örneğin, bir konudaki temennilerini (dileklerini) tahmin gibi, hatta kesin bilgi gibi aktarabiliyorlar. Üstelik bunu anlatırken, kendilerinden son derece emin tavırlar gösterebiliyorlar.
Ahkâm kestikleri konuyla ilgili her hangi bir eğitimleri, tecrübeleri, yaşanmışlıkları olmadan, sadece anlık heyecanlarla, bazen iman seviyesinde kesin konuşabiliyorlar.
Elbette, bu kendinden emin tavrı gördüğünüzde etkilenebiliyorsunuz, hatta karar alma süreçlerinde dikkate alabiliyorsunuz, sonuçta ciddi hatalara, zararlara yol açan sonuçlar ortaya çıkabiliyor.
Türk Dil Kurumu sözlüğünde bilgi “Öğrenme, araştırma veya gözlem yolu ile elde edilen gerçek, malumat, vukuf” olarak, tahmin “Akla, sezgiye veya bazı verilere dayanarak olabilecek bir şeyi, bir olayı önceden kestirme, kestirim”, temenni ise “Bir şeyin gerçekleşmesini dileme, dilek” olarak tanımlanıyor.
Bunlardan gerçeğe en yakını bilgi, kısmen yakın olabilecek olanı tahmin, muhtemelen en uzak olabilecek olanı da temennidir.
Benimle yakın çalışan arkadaşlarım bilirler, konu hakkında uzmanlığı olduğundan emin değilsem sorarım; “bu söylediğiniz şey, bilgi mi, tahmin mi yoksa temenni mi?”
Uzunca bir süredir ortalık bilgisi/eğitimi/tecrübesi olmadan ahkâm kesenlerle dolu, manipülasyonlara alet olmamak, zarar görmemek için siz dostlara da tavsiye ederim, sorun lütfen: “İddianız bilgi mi, tahmininiz mi yoksa temenniniz mi?”


401 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ENFLASYON KİMİN HATASI? - 30/11/2022
ENFLASYON KİMİN HATASI?
HAVALE - 14/09/2022
HAVALE
TAVSİYELER - 17/08/2022
TAVSİYELER
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN - 10/08/2022
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM - 03/08/2022
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR - 06/07/2022
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR
KAZANAN KİM? - 29/06/2022
KAZANAN KİM?
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN - 22/06/2022
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN
CAMBAZA BAK! - 15/06/2022
CAMBAZA BAK!
 Devamı