Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret705912
Takvim
Saat
KÜNYE
MUT'TAN HABER GAZETESİ
Kurucusu: Sıtkı SOYLU
İmtiyaz Sahibi: Ali Yaver SOYLU
Yazı İşleri Müdürü: Halil SÖYLEMEZ
Tel: 0324 774 13 69 
www.muttanhaber.net
e-mail:
aliyaversoylu@hotmail.com
U
ETS : 15016-10186-48762
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
POLİTİK (?) FAİZ
16/02/2022
Hayatının 20 yılından fazlası bankada bugünkü rakamlarla milyar TL seviyesinde kredi kullandırmakla geçmiş bir insanım. Son 8 yıldır da bu bilgi ve birikimimle ağırlıklı olarak finans ve bankacılık konusunda hizmet vererek hayatımı idame ettiriyorum.
Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletiyle kullandırılacak kredi kampanyasını açıkladı sayın bakan. İfadeleri sıkıntılıydı, geçmiş KGF kullandırımlarını ve uygulamayı yapan bakanları, bürokratları adeta gömdü farkında olmadan, kampanyaların başarılı olmadığını, hedeflenen şeylerin sağlanamadığını, verilen kredilerin kata, yata, özel harcamalara, döviz alımına vs gittiğini söyledi. Ki, doğrudur, önemli oranda öyle olmuştur.
Bankacılıkta pek görülmeyen ilginç uygulamalar icat ettiler epeydir. Kredi kullanan firmalara “krediyi amacına uygun kullanacağım, (zinhar) döviz almayacağım” tarzı taahhütnameler imzalatıldı. Biraz bankacılık tecrübesi olan herkesin bildiği üzere, bu uygulama, takibi mümkün olmayan, ayağı yere basmayan, tamamen anlamsız bir evrak kalabalığından başka bir şey değildir.
İnsanların yatırım yapmaları, kullandıkları kredileri amacına sarf etmelerinin başka yolu var oysa. Güven verirsiniz, işinin ehli insanlarla çalışırsınız, politikalarınız uzun vadeli ve temel finans ve bankacılık prensiplerine uygun olur, öngörülebilir ve genel piyasa beklentileriyle uyumlu işler yaparsınız ve benzeri. Hükümet, inatla o yola gitmiyor, akla zarar yöntemlerle, adeta milletimizin geleceğini ipotek altına alacak işler yapıyor.
Nitekim, sosyal medyada da önceden paylaştığım üzere, kur korumalı mevduat uygulamasıyla döviz kurundaki artışın riskini Hazineye yükledikleri gibi, ilave olarak “altınını getir, TL ye çevir, vadeli yap, altın fiyatı artarsa aradaki farkı da Hazine ödesin” gibi yine akla zarar riski milletimizin geleceğine yüklediler.
Bu arada, çok sayıda çelişki arasında, “döviz ya da altından Hükümetin talebiyle TL ye dönüp vadeli para yatırmak” sıkça söyledikleri Nas'lar açısından sıkıntılı değil(!) anlaşılan, enflasyon çok daha yüksek olduğundan nasıl olsa enflasyondan düşük oranda faiz veriyoruz, bu da faiz sayılmaz diye düşünüyorlar sanırım.
Yazdıklarımla ilgili kafası karışanlar varsa, bundan önceki iki yazımda (Faiz konusundaki kafa karışıklığı 1-2) bahsettiğim tanımlamalara bakmalarını rica ediyorum.


736 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KUZEY HANGİ TARAF? - 29/08/2023
KUZEY HANGİ TARAF?
KIRK KATIR MI KIRK SATIR MI? - 15/08/2023
KIRK KATIR MI KIRK SATIR MI?
RAHMETLİ BABAMIN ARDINDAN - 11/08/2023
RAHMETLİ BABAMIN ARDINDAN
TAHMİN ve BEKLENTİLERİM - 28/07/2023
TAHMİN ve BEKLENTİLERİM
TATLI YALANLAR, ACI GERÇEKLER - 16/06/2023
TATLI YALANLAR, ACI GERÇEKLER
GRİPSİNİZ AMA SİZE KANSER DİYORLAR - 23/05/2023
GRİPSİNİZ AMA SİZE KANSER DİYORLAR
UNUTULMAK KORKUTUYOR - 07/04/2023
UNUTULMAK KORKUTUYOR
ÜSLUP - 22/03/2023
ÜSLUP
SU KAÇ DERECEDE KAYNAR? - 22/02/2023
SU KAÇ DERECEDE KAYNAR?
 Devamı
Hava Durumu