Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam114
Toplam Ziyaret582391
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
AYAĞINI YORGANINA GÖRE UZATMAK
05/02/2020
2020 yılı için geçtiğimiz aylarda çeşitli tahminler yapmış ve enflasyon, faiz seviyesi, döviz kuru ve genel ekonomiyle ilgili kanaatlerimi paylaşmıştım.
Pek çok uzmanın da beyan ettiğiyle paralel şekilde Kasım ayında (Bir önceki yılda yüksek oranların baz etkisi nedeniyle) enflasyondaki düşüş sürecinin biteceği ve özellikle Ocak ayında yukarıya dönüşün başlamasını beklediğimi de yazmıştım. Nitekim Ocak ayı enflasyon rakamları açıklandı ve özellikle TÜFE de tekrar %12 bandının üzerine çıktı. 
Her ne kadar TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranlarının -en hafif tabiriyle- yönlendirilmiş olduğu iddiaları olsa da, oranda fark/hata görülse bile gidişatın (trendin) ne yönde olduğunu doğru gösterdiği kanaatindeyim. 
 Özellikle döviz kuru tarafında tahminlerimde yanılmadığımı görüyorum, kısa vadede ise açıklanan enflasyonun altında, makul bir salınımla devam edecek gibi görünüyor.
Faiz oranlarıyla ilgili Kasım 2019 ayında dip rakamlara inileceğini ve Ocak ayından itibaren inişin duracağını, hatta enflasyona bağlı olarak tekrar yükselebileceğini tahmin ediyordum, özel bankaların geriden gelmesi sebebiyle oranların inişi Aralık ayında da devam etti ve Ocak ayında tabana oturdu. Açıklanan Ocak ayı enflasyon oranının yükselişte olması nedeniyle, bankaların pozisyonlarına bağlı olarak küçük de olsa artışların görülebileceği bir dönem başlıyor kanaatindeyim.
Yabancı sermayenin, hem sıcak para hem de doğrudan yatırım için bir yıldır sürekli azaldığı ve yeni para gelişinin de olmadığı rakamlardan görülüyor, büyük bir sürpriz olmazsa bu durum devam edecek gibi görünüyor.
Kısacası, 2020 iş dünyası için, biz ortalama vatandaş için, 2019 dan biraz daha iyi ama kısır, sıkıntılı, paranın az bulunduğu, piyasa hareketinin zayıf kaldığı bir yıl olmaya aday görünüyor. Bu yılı ayağını yorganına göre uzatanların kârlı çıkacağı bir yıl olarak görüyorum.
2020 İÇİN NE YAPMALI?
Firmalarımızın özellikle nakit yönetimine çok dikkat etmelerini, borç azaltma, yapılandırma, yeni ödeme planlarına bağlama adımlarını atarken güncel oranlarla maliyetlerini azaltmalarını tavsiye ediyorum. Kredi kullanımında çok dikkatli olunması, sabit oranlı ve firma nakit akışına uygun olacak şekilde ödeme planları oluşturmaları hayatî önemdedir.
Konut/İşyeri/Arsa alımı için 2020 yılının cazip fırsatlar sunmaya devam edeceğini, özellikle aile konutu amaçlı satın alma yapacakların daha fazla gecikmemelerini, inşaat maliyetlerindeki artışların yansıması halinde mevcut fiyatlara en az %30 artış geleceğini hatırlatmak isterim.
BİZDEN İYİ HABERLER
Mutlu Değerleme & Danışmanlık olarak, BDDK ve Türkiye Bankalar Birliğince detayları düzenlenen Finansal Yeniden Yapılandırma Yönetmeliği (Küçük Ölçekli- 25 Milyon TL altı) kapsamında, 5 Bankanın muhatap olduğu, İnşaat sektöründeki bir danışanımız adına ilk resmî başvurumuzun kabul edildiğini memnuniyetle paylaşmak isteriz. Talep çerçevesinde, tüm bankalar tarafından mevcut borçlar güncel oranlarla ve uzun vadeli olarak yeniden yapılandırılarak, ödeme planları piyasa ve firma gerçekleriyle uyumlu hale getirilecektir.


1277 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN - 10/08/2022
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM - 03/08/2022
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR - 06/07/2022
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR
KAZANAN KİM? - 29/06/2022
KAZANAN KİM?
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN - 22/06/2022
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN
CAMBAZA BAK! - 15/06/2022
CAMBAZA BAK!
NE YAPARLARSA DÜZELİR? - 08/06/2022
NE YAPARLARSA DÜZELİR?
DURUM ANALİZİ - 13/04/2022
DURUM ANALİZİ
SITKI SOYLU AMCAM - 30/03/2022
SITKI SOYLU AMCAM
 Devamı