Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam82
Toplam Ziyaret605071
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
İLÇEMİZDE GAYRİMENKULLER PAHALI MI? (3)
25/05/2016
İlçemizdeki gayrimenkullerin değerini konuştuğumuz serinin sonuncu yazısını paylaşıyorum sizlerle. Serinin önceki yazılarında bahsettiğim konularda tekrara düşmek istemediğimden, o yazılara bir göz atabilirseniz, kastettiklerim daha sağlıklı anlaşılacaktır. 
Geçen hafta tarım arazilerimizin değerinin nasıl oluştuğunu, nasıl yükselebileceğini paylaşmıştım. Bu hafta da fiili durumu konuşalım.
İlçemizde tarım arazilerinin fiyatları, Gülnar İlçesi hariç, yakın çevresindeki İlçelerdeki emsallerine göre oldukça düşük kalmıştır. Örnek verirsek, İlçe Merkezine yakın, sulanabilir, bahçe yapılabilir, yolu bulunan tarlaların fiyatları 4-8 TL/m2 arasında (4 Bin TL-8 Bin TL/dönüm) değişirken, benzer tarlalar Anamur'da 30-60 TL/m2, Bozyazı'da 25-50 TL/m2, Aydıncık'da 10-30 TL/m2, Silifke'de 30-60 TL/m2, Erdemli'de 20-50 TL/m2 aralığında satılmaktadır. Bu derece büyük farkın nedenlerini geçen iki yazımda açıklamaya çalışmıştım. Fiyatlar konusunda sadece Gülnar İlçemiz Mut'tan geride kalmaktadır. Bu değerler, ekspertizini yaptığımız yüzlerce gayrimenkulün ve onların 4-5 katı emsal mülklerin değerleri göz önüne alınarak verilmektedir. 
Aynı özellikler sahip mahsulde meyve bahçesi ise, aynı İlçelerde %20-50 arasında daha yüksek değerlerle alınıp satılmaktadır.
Merkeze uzak, tarıma elverişli, suyu bulunan araziler İlçemizde 2-4 TL/m2 arasında satılırken, Çevre İlçelerde iki ila beş kat daha yüksek fiyatlardan alıcı bulabilmektedirler. 
Görüleceği üzere; tarım alanlarımız oldukça ucuz kalmış durumdadır. Bu durum Ülkenin farklı bölgelerinden yatırımcıların dikkatini İlçemizin üzerine çekmekte, dönem dönem toplu arazi alımları gerçekleşmektedir. Geçen iki-üç aylık sürede tek seferde bin dönümlük alımların gerçekleştiğini duymuşsunuzdur. Bunların yanı sıra Güneş Enerjisi ve Rüzgar Enerjisi santral yatırımı yapmak isteyen çok sayıda firma özellikle Torosların üzerindeki yayla köylerimizden alımlar yapmaktadır. 
İlçemizin gönlümüzdeki değeri çok yüksektir ama mülklerimizin değeri böyle düşük kaldıkça, bölge olarak algılamamız olumsuz kalacaktır. Mala olan talep ve ödenen değer yükseldikçe, İlçemize giren para da artacak, refah seviyemiz yükselecektir. Bir süredir fiyat artışları yaşansa da henüz asıl tırmanışı yaşamadık. 
Kayısı, Erik ve Zeytinde kabuğumuzu yırttık çok şükür ama yapılacak pek çok şey var, geçen hafta paylaşmıştım. Ürün çeşitliliğimizi arttırmamız gerekiyor. İlave olarak Kayraktepe ve Mut Barajının istimlak sahasının İlçemizin ağırlıklı olarak bahçe ziraati yapılan bölgeleri olması da fiyatları yukarı yönlü tetikleyecek önemli bir faktördür. 
“Mut'un tarımsal gayrimenkulleri pahalı mı?” sorusu yerine, “Çevre İlçelerdeki emsallerine yetişmek üzere ne zaman harekete geçecek? “ daha doğru bir sorudur. Bu fiyat farkı, asla bu şekilde kalmaz, kalamaz. Bu manada, kıymetli hemşehrilerim mülklerinin değerini bilsinler isterim.


1416 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ENFLASYON KİMİN HATASI? - 30/11/2022
ENFLASYON KİMİN HATASI?
HAVALE - 14/09/2022
HAVALE
TAVSİYELER - 17/08/2022
TAVSİYELER
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN - 10/08/2022
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM - 03/08/2022
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR - 06/07/2022
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR
KAZANAN KİM? - 29/06/2022
KAZANAN KİM?
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN - 22/06/2022
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN
CAMBAZA BAK! - 15/06/2022
CAMBAZA BAK!
 Devamı