Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam81
Toplam Ziyaret605070
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
TARIMSAL SULAMA PAHALI OLMAK ZORUNDA DEĞİL
13/07/2016
Geçen haftalardaki yazılarımda tarımsal sulama konusunda mevcut durumu ve neler yapılabileceğini yazmıştım. Bu hafta net bir teklifle karşınızda olmak istedim. 
Mut Sulama Birliği açısından; Yakında yapılacağını öğrendiğim Mut Sulama Birliği seçimlerinde gerek mevcut yönetimin, gerekse aday olabilecek yeni ekiplerin, seçimlerdeki bir numaralı gündemlerinin, Sulama Birliklerine ilgili mevzuatla sağlanan 5 MW'lık Lisanssız Güneş Enerji Santrali (GES) kurulumunun yapılması, böylece enerji maliyetinin düşürülmesinin temini olmalıdır. Bu konuda Birlik üyelerinin kamuoyu oluşturmaları, mevcut yönetim ve muhtemel yeni adayların bu konuyu gündemde tutmalarının sağlanması, nasıl ve ne kadar sürede projenin yapılacağı, işlerin takvimi gibi netlik içeren iddiaların öne sürülmesi sağlanmalıdır. Seçimde projelerin yarışmasını özelde Birlik Üyeleri ve genelde tüm halkımız talep etmelidir.
Mevcut hatların ıslah edilmesi, açık kanallarda su iletilmesinin durdurularak, hatların kapalı borularla değiştirilmesi, kayıp/kaçak oranlarının düşürülmesi de konuşulmalı, Birlik Yönetimine aday olanların bunları nasıl sağlayacaklarını önceden kamuoyunun bilgisine sunması talep edilmelidir. Mevcut Birliğin üyelerinden tahsilat oranı da konuşulmalı, tahsilat oranının arttırılması için gerek idari, gerek yasal yollara başvurulmalı, tahsilat oranını arttırmak için bankalarla çalışmalar yapılmalıdır. Tahsilat oranının arttırılması, borcunu düzenli ödeyenlerin hakkını da koruyacaktır. 
Sulama Kooperatifleri açısından; İlgili mevzuat gereği verilmiş olan ortak sayısına göre 1-2 MW Lisanssız GES kurulumu hakkının hayata geçirilmesi bakımından harekete geçilip çalışmaların başlatılması gerekmektedir. İzin ve diğer işlemlerin 6-12 ay sürmesi sebebiyle bir an önce harekete geçilerek her Kooperatifimizin işlemlerini başlatmasında fayda vardır. Bu konuda oldukça mesafe almış bulunan Kürkçü Köyü Sulama Kooperatifimizin Başkanı Sayın Halil Aktepe ve yönetimini sitayişle anmak, tebrik etmek ve diğer Kooperatiflerimize örnek göstermek isterim. 
Yapılacak projelerde pek çok Devlet Kurumunun hibe ve destekleri bulunduğu gibi özellikle GES işi yapan müteahhit firmalar da finansman temin edebilmektedir. 
Sulama Birliğimiz ve Kooperatiflerimizin birlikte hareket ederek tek bir alanda yatırım yapmak istemeleri halinde ortalama maliyetlerin oldukça düşeceği ve finansmanın daha kolay sağlanabileceği açıktır.
Bu konularda Kaymakamlık ve Belediyemizin öncülük etmesini temenni ediyorum. 


985 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ENFLASYON KİMİN HATASI? - 30/11/2022
ENFLASYON KİMİN HATASI?
HAVALE - 14/09/2022
HAVALE
TAVSİYELER - 17/08/2022
TAVSİYELER
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN - 10/08/2022
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM - 03/08/2022
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR - 06/07/2022
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR
KAZANAN KİM? - 29/06/2022
KAZANAN KİM?
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN - 22/06/2022
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN
CAMBAZA BAK! - 15/06/2022
CAMBAZA BAK!
 Devamı