Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret705913
Takvim
Saat
KÜNYE
MUT'TAN HABER GAZETESİ
Kurucusu: Sıtkı SOYLU
İmtiyaz Sahibi: Ali Yaver SOYLU
Yazı İşleri Müdürü: Halil SÖYLEMEZ
Tel: 0324 774 13 69 
www.muttanhaber.net
e-mail:
aliyaversoylu@hotmail.com
U
ETS : 15016-10186-48762
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
SIFIRLA ÇARPMAK
16/12/2020
Ekonomi yönetimi aklı başında adımlar attı, piyasa da bu adımları ödüllendirdi, son iki yılın biriktirdiği problemlerin çözümü için tabir yerindeyse durdu ve temkinli bir iyimserlikle beklemeye geçti.
Bu beklemenin sınırsız olmayacağı ve “mış gibi” yapılırsa hızla havanın döneceğini görmek için allame olmaya gerek yok, ortalama her insanımızın vakıf olduğuna inandığım bir şeydir.    
AB ve ABD yaptırımları sebebiyle ciddi bir kırılma olmayacağı anlaşılıyor. Bunu da mevcut yönetim için bir avantaj olarak yazmak lazım. İlave olarak gerek ABD gerekse AB parasal genişleme (karşılıksız para basmanın kibarcası) yapacakları ve destek paketleri vereceklerini, gerekirse de ekleme yapacaklarını da ilan ettiler. Bu da artı bir hatta üç denebilecek bir avantajdır.
Dünya finans piyasalarında para bolluğu yaşanacak bir dönem geliyor. Enflasyonumuzu dikkate alan bir Para ve Maliye politikası uygulanması halinde rahatlıkla bol paranın ülkemize çekilmesi mümkün hale geldi. 
Bir an önce tek adam yönetimi havasından sıyırılıp geleneğimizde istişare/şura, modern dönemde ise yönetişim denilen bilimsel yönteme dönülmesi ve bunun da düzgün sunulması zarureti vardır.
Para ve finans piyasalarına uluslararası normlar çerçevesinde hareket edileceği, akşam başka sabah başka havasından çıkıldığını göstermeliyiz. Sermayelerini bize emanet etmiş çevrelere karşı üslubumuzu düzeltmeli, güven ve karşılıklı işbirliğiyle kazan-kazan sistemine geçmeliyiz.
Hükümetimizin demokrasi ve hukuk alanında atacağı adımlar, insan hakları konusunda yapılacak düzenlemeler çok önemli. İç barışın pekiştirilmesinde bir takım doğru adımlara da ihtiyaç var.
FETÖ'nün ağababaları yurtdışında keyif sürerken burada yapılan hukuki soruşturmada takipsizlik almış, beraat etmiş insanlara haklarının iade edilmesi, işlerin iyi olduğu (2008-2012) dönemde “ara çözüm bulalım” denilen ve kamuoyunda Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) olarak bilinen konulara el atılması yüzbinlerce doğrudan, milyonlarca dolaylı vatandaşımıza bir rahatlama ve güven duygusu verecek, gerilimi azaltacaktır. 
Elbette, tüm bu olumlu hava Hükümetimizin atacağı adımlara bire bir bağlı olarak sonuç alınabilecek bir durum. Aksi halde önceki rakamlar ne kadar lehte olsa da sıfırla çarpmanın sonucunun sıfır çıkması gibi -Allah korusun- emekler boşa gider ve zayıflayan bünyemizin de etkisiyle çok şiddetli bir devalüasyon (paramızın değer kaybı) ve sonuç olarak da yüksek enflasyon süreci yaşamamıza yol açabilir. 


1156 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KUZEY HANGİ TARAF? - 29/08/2023
KUZEY HANGİ TARAF?
KIRK KATIR MI KIRK SATIR MI? - 15/08/2023
KIRK KATIR MI KIRK SATIR MI?
RAHMETLİ BABAMIN ARDINDAN - 11/08/2023
RAHMETLİ BABAMIN ARDINDAN
TAHMİN ve BEKLENTİLERİM - 28/07/2023
TAHMİN ve BEKLENTİLERİM
TATLI YALANLAR, ACI GERÇEKLER - 16/06/2023
TATLI YALANLAR, ACI GERÇEKLER
GRİPSİNİZ AMA SİZE KANSER DİYORLAR - 23/05/2023
GRİPSİNİZ AMA SİZE KANSER DİYORLAR
UNUTULMAK KORKUTUYOR - 07/04/2023
UNUTULMAK KORKUTUYOR
ÜSLUP - 22/03/2023
ÜSLUP
SU KAÇ DERECEDE KAYNAR? - 22/02/2023
SU KAÇ DERECEDE KAYNAR?
 Devamı
Hava Durumu