Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam130
Toplam Ziyaret582994
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
FAİZLERİN DÜŞMESİYLE HER ŞEY DÜZELECEK Mİ?
07/08/2019
Türkiye'nin en önemli problemi faizdir diye yazıp konuşuyorum uzun süredir. Sayın Cumhurbaşkanımız da açıktan ilan edip mücadele ediyor, usulde katılmadığım yönleri olsa da batı ülkelerinde olduğu gibi enflasyon kadar, hatta eksi reel faiz hedefini destekliyorum. 
Özellikle 2008 global krizini takip eden ABD ve Avrupa'nın karşılıksız bastıkları paranın düşük maliyetle tüm dünyaya pompalanmasından ülkemize düşen kısım gerçekten kallaviydi. O dönem özel sektörün yurt dışı kredileri 100 milyar dolar seviyesinden kısa sürede 300 milyar doları aşmıştı. Yurt içinde ise doğru kıyaslanabilmesi bakımından dolar bazında, 254 milyar dolardan 473 milyar dolara çıktı. Yurt içi-yurt dışı toplam borçlanma artışı 400 milyar dolar seviyesindedir. (Kaynak:BDDK)
Güncel kurla (yaklaşık 5,6 TL/Dolar) 2,240 Trilyon lira seviyesinde borçlanma artışı gerçekleşmiş oldu. Toplamda yaklaşık 800 milyar dolar seviyesindeki iç ve dış borçlanmamızın uluslararası kriterlere göre GSYİH ya oranı normal seviyelerde görülmekle birlikte bize özel problem şudur; vadeler kısa ve maliyetler (Faiz, risk primi ve CDS) yüksektir. 
Firmalarımızda nakit akışını sağlıklı yürütme konusu genelde ihmal edildiğinden, vadesi kısa, maliyeti yüksek kredilerin geri ödenmesinde ciddi sıkıntılar oluşmaktadır. 
Özellikle 2018 yazından bu yana beklentilerin iyice bozulması sebebiyle piyasada nakit akışı durma noktasına gelmiş, özellikle firmalarımızın ciroları yarıya, hatta üçte bire düşmüştür. 
Diğer açıdan bakılırsa, ödeme gücü bakımından geri ödeme kudretlerinin tamamını kullanan firmaların ilave kredi kullanım imkânı kalmadığı açıktır.
Kısaca demek istiyorum ki, gerek firmalarımızda, gerekse bireylerde gelir artışı olmadıkça, yeterli cirolar yapılarak nakit ve kâr üretilmedikçe kredi faizleri sıfıra bile düşse kimsenin kredi kullanacak takati yoktur.
TCMB nin TL gösterge faiz oranını %4,25 indirmesinin ardından, FED in tam on yıl sonra politika faizini %0,25 aşağıya çekmesi iklimini doğru kullanmak gerektiği kanaatindeyim. FED in 1 Ağustos itibariyle parasal daralma (piyasadan para çekme olarak okuyunuz) sürecini bitirmesi de bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için pozitif bir gelişmedir. Parasal genişleme (karşılıksız para basma ve piyasaya sürme olarak anlamak lazım) başladığında hazırlıklı ve bu defa tedbirli olmamız gerekiyor.
Hükümetimizin FED ve ECB etkisindeki dış dünyadaki bahar havasını akıllıca kullanmasını, güven arttırıcı önlemleri derhal ilan ederek uygulamaya geçmesini, özellikle alt gelir grubundaki toplum kesimlerinin satın alma gücünü arttıracak tedbirleri almasını ümit ve temenni ediyorum.


1151 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN - 10/08/2022
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM - 03/08/2022
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR - 06/07/2022
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR
KAZANAN KİM? - 29/06/2022
KAZANAN KİM?
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN - 22/06/2022
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN
CAMBAZA BAK! - 15/06/2022
CAMBAZA BAK!
NE YAPARLARSA DÜZELİR? - 08/06/2022
NE YAPARLARSA DÜZELİR?
DURUM ANALİZİ - 13/04/2022
DURUM ANALİZİ
SITKI SOYLU AMCAM - 30/03/2022
SITKI SOYLU AMCAM
 Devamı