Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret705912
Takvim
Saat
KÜNYE
MUT'TAN HABER GAZETESİ
Kurucusu: Sıtkı SOYLU
İmtiyaz Sahibi: Ali Yaver SOYLU
Yazı İşleri Müdürü: Halil SÖYLEMEZ
Tel: 0324 774 13 69 
www.muttanhaber.net
e-mail:
aliyaversoylu@hotmail.com
U
ETS : 15016-10186-48762
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
PARA YENİLEBİLEN BİR ŞEY DEĞİL
20/05/2020

Bu yıl yaşamakta olduğumuz Covid-19 salgınından pek çok ibret aldık, sonuçlar çıkardık sanırım. Kişisel hijyen ve temizlik şartlarına daha fazla özen göstermek, sosyal mesafeye dikkat etmek ve sarılmak dahil pek çok alışkanlıklarımız, uzaktan çalışma ve esnek mesaili çalışma gibi hayatımıza kimisi yeni giren, kimisi ise daha da öne çıkan şeylerle hemhâl olduk.
Tüm dünyanın dehşetle fark ettiği, ilk zamanlarda adeta marketlere hücum ve stokçuluk şeklinde tezahür eden, genelde tüm dünyayı, özelde ise ülkemizi ve ilçemizi de yakından ilgilendiren bir konuya dikkat çekmek istedim.
Tahmin edebileceğiniz gibi, elbette konu, üretim, kendine yeterli olma, stratejik ve temel ihtiyaçların karşılanabilmesiydi. Başta gıda olmak üzere temel ihtiyaçların karşılanması konusunda bir ülkenin kendine yeterli olmasının kritik önemde olduğu net şekilde ortaya çıktı sanırım.
Finans piyasaları, bankacılık, sermaye vb her konuda kendine yeten, gayri safi milli hasılası (GSMH) açısından ilk 20 ülke arasına giren pek çok ülkenin gıda krizi, hatta pek çok temel ihtiyacını karşılayamama kaynaklı problemler yaşadığını hep birlikte gördük.
Para, temelde bir değişim (Tedavül) aracıdır ve ancak mal ve hizmet satın almada kullanılırsa bir anlamı vardır. Yoksa kamyonlar dolusu paranız olsa, satın alacak gıda yoksa aç kalırsınız. Nitekim, son salgın sürecinde gıda sıkıntısı çeken, basit bir maske vb ürüne ulaşamayan Avrupa ülkelerini medyada izledik.
İlçemiz açısından ise çok şükür tarımsal üretim anlamında iyi bir konumdayız, süreçte genelde tarımsal üretimin, özelde ise İlçemiz gibi ekonomisi tarıma dayalı olan bölgelerin yıldızı daha da parlayacak görünüyor.
Meselenin elbette kazanma hırsıyla doğanın tahribi de ayrı bir konu tabii ki. Kızılderili atasözü olarak bilinen malûm sözü nakledeyim;
“Beyaz adam annesi olan toprağa ve kardeşi olan gökyüzüne, alıp satılacak, işlenecek, yağmalanacak bir şey gözüyle bakar. Onun bu ihtirasıdır ki toprakları çölleştirecek ve her şeyi yiyip bitirecektir. Beyaz adamın kurduğu kentlerde, bir çiçeğin taç yapraklarının açarken çıkardığı tatlı sesler, bir kelebeğin kanat çırpışları duyulamaz. Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenilemeyen bir şey olduğunu anlayacak!'


1256 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KUZEY HANGİ TARAF? - 29/08/2023
KUZEY HANGİ TARAF?
KIRK KATIR MI KIRK SATIR MI? - 15/08/2023
KIRK KATIR MI KIRK SATIR MI?
RAHMETLİ BABAMIN ARDINDAN - 11/08/2023
RAHMETLİ BABAMIN ARDINDAN
TAHMİN ve BEKLENTİLERİM - 28/07/2023
TAHMİN ve BEKLENTİLERİM
TATLI YALANLAR, ACI GERÇEKLER - 16/06/2023
TATLI YALANLAR, ACI GERÇEKLER
GRİPSİNİZ AMA SİZE KANSER DİYORLAR - 23/05/2023
GRİPSİNİZ AMA SİZE KANSER DİYORLAR
UNUTULMAK KORKUTUYOR - 07/04/2023
UNUTULMAK KORKUTUYOR
ÜSLUP - 22/03/2023
ÜSLUP
SU KAÇ DERECEDE KAYNAR? - 22/02/2023
SU KAÇ DERECEDE KAYNAR?
 Devamı
Hava Durumu