Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam106
Toplam Ziyaret582383
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
ACİL MÜDAHALE GEREKİYOR! (2)
07/02/2018
Geçen haftaki İlçemizin tahsil ortalamaları ve demografik dağılımını konu alan gazetemizdeki yazım oldukça ilgi çekti, güzel geri dönüşler oldu.
Bu hafta ise başka problemlere dikkatinizi çekmek istiyorum. İlki ve yaygın olanı, İlçemiz halkı neden İlçemizde maddi-manevi tatmin bulup da yaşamıyor, başta Karaman olmak üzere başka şehirlere gidip çalışıyor, orada yaşıyorlar? Lafa gelirse, biz kendi kendine yeten, yıl boyu bol para harekâtının olduğu, zengin bir İlçeyiz deriz. Yurtdışına evlilik yoluyla veya kaçak olarak gidip oralarda yaşayanları dikkate almadım bile. Bu konuda yöneticilerimizin bir araştırması var mıdır bilmiyorum ancak yoksa mutlaka yapılmalı, İlçemiz dışında yaşayan hemşerilerimizin sayısı ve gidiş sebepleri ortaya konulup planlar oluşturulmalıdır.
Hemşerilerimizin, tahsil, memuriyet ve benzeri sebepler dışında, İlçemizi tercih edip burada yaşayıp buraya katkı sağlamaları, yatırımlarını buraya yapmaları esas ve hedef alınmalıdır. İlçemizin bir kısım zenginlerinin burada yaşayıp yatırımlarını dışarıya yaptıkları da çok konuşulan ve yaygın kanaat edinilmiş bir husus olup özellikle Organize Sanayi Bölgesinin kurulmasıyla kısmen de olsa bu durum iyileştirilebilir diye ümit ediyorum.
Taşınmazlarımızın özellikle stratejik önemdeki tarımsal varlıklarımızın emsal İlçelere göre ucuz kalmış olması da ayrı bir konudur. Bu durumun farkında olmalı ve İlçemizin özellikle ufuk açacak, örnek işletmeler kurup teknoloji getirecek yatırımlar haricinde, gayrimenkul spekülatörlerinin oyun alanı haline getirilmesine izin vermemek lazımdır.
Diğer bir konu, İlçemizdeki özellikle Göksu nehri, Pirinçsuyu ve Kurtsuyu dereleri gibi sulak ve verimli alanlarda yaşayanların gelirleri genellikle tatmin edici seviyedeyken, özellikle dağlık kesimde oldukça düşüktür. Temsilde hata olmaz denir ama Göksu boyu Avrupa'ya yakın iken özellikle Torosların üzerindeki mahallelerimizde gelir seviyesi Afrika'ya yakın maalesef. Yurtdışında çalışan hemşerilerimizin ekseriyetinin buralardan olması da yeterince açıklayıcıdır sanırım.
Toroslardaki köylerimize yönelik olarak halen yapılan gölet vb sulama projeleri devam ettirilmeli, başta hayvancılık olmak üzere ekonomik ve sosyal refahlarını arttırmak üzere pozitif ayrımcılık yapacak şekilde projeler geliştirilmelidir.
Özellikle başta mevcut yöneticilerimiz olmak üzere İlçemizi yönetmeye aday olan tüm siyasetçilerimize çağrımı yineliyorum; bahsettiğimiz konuları, nasıl yöntemlerle, kimlerle, hangi ekiplerle çözeceksiniz? Seçimlere henüz vakit var, lütfen çalışınız ve biz seçmenlere adaylık sürecinizde çözüm reçetelerinizi anlatınız.
Maksat üzüm yemektir, bağcıyı dövmek değil, derdimiz İlçemizin, hemşerilerimizin iyiliği, refahı ve mutluluğudur.


950 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN - 10/08/2022
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM - 03/08/2022
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR - 06/07/2022
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR
KAZANAN KİM? - 29/06/2022
KAZANAN KİM?
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN - 22/06/2022
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN
CAMBAZA BAK! - 15/06/2022
CAMBAZA BAK!
NE YAPARLARSA DÜZELİR? - 08/06/2022
NE YAPARLARSA DÜZELİR?
DURUM ANALİZİ - 13/04/2022
DURUM ANALİZİ
SITKI SOYLU AMCAM - 30/03/2022
SITKI SOYLU AMCAM
 Devamı