Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam81
Toplam Ziyaret605070
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
İLÇEMİZDE YAPILAN İNŞAATLAR SATILIYOR MU?
20/04/2016
Bir önceki yazımda İlçemizdeki inşaat furyasıyla yapılan/yapılmakta olan mülklerin durumuyla ilgili paylaşımlar yapmıştım. Yoğun ilgi ve geri dönüşler sebebiyle devam ediyorum. 
Modern, yeni ve geniş, kaliteli ancak genellikle otoparksız, çocuk parkı ve yeşil alanı bulunmayan yapılaşmanın sıkıntılarından bahsetmiştim. Bundan sonraki projelerde başta değerli müteahhitlerimiz, mühendis ve mimarlarımız olmak üzere özel kişiler, Belediyemiz ve diğer muhatap Kurumlar olmak üzere Resmi makamların İlçemizin beton yığını ve otopark keşmekeşinde kalmaması için gerekli sorumluluğu alacaklarını ümit etmekteyim. 
İlçemizin baskın üretim deseni olan erik, kayısı ve zeytinden elde edilen gelir istikrarlı şekilde son birkaç yıldır yükselerek gelişmektedir. Bu manada; bu ürünlerin üretiminde İlçemiz çok şükür kabuğunu kırmış görünmektedir. Özellikle son on yıldaki dikimi yapılan kayısı, erik ve zeytin fidanlarının mahsule dönmesiyle,  mevcut üretim miktarımızın ciddi oranlarda artması beklenmelidir. Bu durum, başta ihracatçılar olmak üzere, tüccar ilgisini İlçemiz üzerine yoğunlaştırmaya devam edecektir diye bekliyorum. 
Üretimle ilgili uzun yazma gereği duydum, çünkü bir İlçedeki mülklerin değeri doğrudan onlara olan taleple doğru orantılıdır. İhtiyacı olan, yatırım yapmak isteyen alıcıların satın alma gücü arttıkça, mevcut mülkler değerlenir. Banka Müdürlüğüm sırasında yakından gözlemlediğim üzere; birkaç yıl önce orta kalite, yeni yapı konutların metrekare fiyatları 750-800 TL den başlayıp azami 900 TL civarında iken, şu anda kalite gittikçe artarak, çoğalan taleple birlikte birim metrekare fiyatı 1.200-1.250 TL civarına kadar yükselmiş durumdadır. Bu durum elbette ikinci el konutların da değerini yükseltmiştir. 
Önümüzdeki süreçte; tıpkı büyük şehirlerde olduğu gibi, site düzeni içinde, güvenlikli, ortak sosyal donatıları bulunan (park, oyun parkı, yüzme ve süs havuzu, kurban kesim yeri, kamelya vb), kapalı ve açık otoparkı bulunan konutlara talep oluşacak, bu talep de müteahhitlerimizi bu tarafa yönlendirecektir kanaatindeyim. Nitekim, örnek olarak Mersin de İlçemizdekine benzer sıfır meskenler 1200-1500 TL/m2 fiyatlarla satılırken, bahsettiğim tarzda sitelerde fiyatlar 2.000 TL/m2 civarına kadar çıkmaktadır.  
Gelen sorulardan ekspertizle ilgili tecrübemi aktarayım, yakın çevremizdeki, Silifke, Anamur, Bozyazı, Aydıncık, Gülnar İlçelerinde sıfır konutlar İlçemizdekilerle yaklaşık aynı fiyatlarla satılmaktadır. Mersin, Erdemli tarafı ise özellikle Suriyeli mülteciler sebebiyle %20-25 leri aşan ciddi fiyat artışları yaşamış durumdadır. 
“Mut'un her tarafı inşaat oldu, satılıyor mu?” sorusu çok kişi tarafından soruluyor, evet, hemen hepsi satılıyor ve satılacak da. Şu an için banka konut kredisi oranları nispeten yüksek, tekrardan psikolojik sınır olan aylık %1 in altına inildiği takdirde, hep birlikte mevcut projelere daha da ilaveler göreceğiz.
Şahsi görüşüm; Mevcut ürünlerimizden elde edilen gelirin bu şekilde devam etmesi, insanlarımızın daha müreffeh bir hayat yaşama arzusu, nüfusumuzdaki artış gibi faktörler devrede oldukça İlçemizdeki mülk fiyatları istikrarlı bir şekilde devam edecek ve kesinlikle artacak.  Önümüzdeki yazıda, özellikle tarım arazileri üzerinden bu görüşümü destekleyecek delillerimi sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.


1095 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ENFLASYON KİMİN HATASI? - 30/11/2022
ENFLASYON KİMİN HATASI?
HAVALE - 14/09/2022
HAVALE
TAVSİYELER - 17/08/2022
TAVSİYELER
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN - 10/08/2022
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM - 03/08/2022
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR - 06/07/2022
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR
KAZANAN KİM? - 29/06/2022
KAZANAN KİM?
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN - 22/06/2022
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN
CAMBAZA BAK! - 15/06/2022
CAMBAZA BAK!
 Devamı