Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret705908
Takvim
Saat
KÜNYE
MUT'TAN HABER GAZETESİ
Kurucusu: Sıtkı SOYLU
İmtiyaz Sahibi: Ali Yaver SOYLU
Yazı İşleri Müdürü: Halil SÖYLEMEZ
Tel: 0324 774 13 69 
www.muttanhaber.net
e-mail:
aliyaversoylu@hotmail.com
U
ETS : 15016-10186-48762
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
İLÇEMİZDE YAPILAN İNŞAATLAR SATILIYOR MU?
20/04/2016
Bir önceki yazımda İlçemizdeki inşaat furyasıyla yapılan/yapılmakta olan mülklerin durumuyla ilgili paylaşımlar yapmıştım. Yoğun ilgi ve geri dönüşler sebebiyle devam ediyorum. 
Modern, yeni ve geniş, kaliteli ancak genellikle otoparksız, çocuk parkı ve yeşil alanı bulunmayan yapılaşmanın sıkıntılarından bahsetmiştim. Bundan sonraki projelerde başta değerli müteahhitlerimiz, mühendis ve mimarlarımız olmak üzere özel kişiler, Belediyemiz ve diğer muhatap Kurumlar olmak üzere Resmi makamların İlçemizin beton yığını ve otopark keşmekeşinde kalmaması için gerekli sorumluluğu alacaklarını ümit etmekteyim. 
İlçemizin baskın üretim deseni olan erik, kayısı ve zeytinden elde edilen gelir istikrarlı şekilde son birkaç yıldır yükselerek gelişmektedir. Bu manada; bu ürünlerin üretiminde İlçemiz çok şükür kabuğunu kırmış görünmektedir. Özellikle son on yıldaki dikimi yapılan kayısı, erik ve zeytin fidanlarının mahsule dönmesiyle,  mevcut üretim miktarımızın ciddi oranlarda artması beklenmelidir. Bu durum, başta ihracatçılar olmak üzere, tüccar ilgisini İlçemiz üzerine yoğunlaştırmaya devam edecektir diye bekliyorum. 
Üretimle ilgili uzun yazma gereği duydum, çünkü bir İlçedeki mülklerin değeri doğrudan onlara olan taleple doğru orantılıdır. İhtiyacı olan, yatırım yapmak isteyen alıcıların satın alma gücü arttıkça, mevcut mülkler değerlenir. Banka Müdürlüğüm sırasında yakından gözlemlediğim üzere; birkaç yıl önce orta kalite, yeni yapı konutların metrekare fiyatları 750-800 TL den başlayıp azami 900 TL civarında iken, şu anda kalite gittikçe artarak, çoğalan taleple birlikte birim metrekare fiyatı 1.200-1.250 TL civarına kadar yükselmiş durumdadır. Bu durum elbette ikinci el konutların da değerini yükseltmiştir. 
Önümüzdeki süreçte; tıpkı büyük şehirlerde olduğu gibi, site düzeni içinde, güvenlikli, ortak sosyal donatıları bulunan (park, oyun parkı, yüzme ve süs havuzu, kurban kesim yeri, kamelya vb), kapalı ve açık otoparkı bulunan konutlara talep oluşacak, bu talep de müteahhitlerimizi bu tarafa yönlendirecektir kanaatindeyim. Nitekim, örnek olarak Mersin de İlçemizdekine benzer sıfır meskenler 1200-1500 TL/m2 fiyatlarla satılırken, bahsettiğim tarzda sitelerde fiyatlar 2.000 TL/m2 civarına kadar çıkmaktadır.  
Gelen sorulardan ekspertizle ilgili tecrübemi aktarayım, yakın çevremizdeki, Silifke, Anamur, Bozyazı, Aydıncık, Gülnar İlçelerinde sıfır konutlar İlçemizdekilerle yaklaşık aynı fiyatlarla satılmaktadır. Mersin, Erdemli tarafı ise özellikle Suriyeli mülteciler sebebiyle %20-25 leri aşan ciddi fiyat artışları yaşamış durumdadır. 
“Mut'un her tarafı inşaat oldu, satılıyor mu?” sorusu çok kişi tarafından soruluyor, evet, hemen hepsi satılıyor ve satılacak da. Şu an için banka konut kredisi oranları nispeten yüksek, tekrardan psikolojik sınır olan aylık %1 in altına inildiği takdirde, hep birlikte mevcut projelere daha da ilaveler göreceğiz.
Şahsi görüşüm; Mevcut ürünlerimizden elde edilen gelirin bu şekilde devam etmesi, insanlarımızın daha müreffeh bir hayat yaşama arzusu, nüfusumuzdaki artış gibi faktörler devrede oldukça İlçemizdeki mülk fiyatları istikrarlı bir şekilde devam edecek ve kesinlikle artacak.  Önümüzdeki yazıda, özellikle tarım arazileri üzerinden bu görüşümü destekleyecek delillerimi sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.


1501 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KUZEY HANGİ TARAF? - 29/08/2023
KUZEY HANGİ TARAF?
KIRK KATIR MI KIRK SATIR MI? - 15/08/2023
KIRK KATIR MI KIRK SATIR MI?
RAHMETLİ BABAMIN ARDINDAN - 11/08/2023
RAHMETLİ BABAMIN ARDINDAN
TAHMİN ve BEKLENTİLERİM - 28/07/2023
TAHMİN ve BEKLENTİLERİM
TATLI YALANLAR, ACI GERÇEKLER - 16/06/2023
TATLI YALANLAR, ACI GERÇEKLER
GRİPSİNİZ AMA SİZE KANSER DİYORLAR - 23/05/2023
GRİPSİNİZ AMA SİZE KANSER DİYORLAR
UNUTULMAK KORKUTUYOR - 07/04/2023
UNUTULMAK KORKUTUYOR
ÜSLUP - 22/03/2023
ÜSLUP
SU KAÇ DERECEDE KAYNAR? - 22/02/2023
SU KAÇ DERECEDE KAYNAR?
 Devamı
Hava Durumu