Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam81
Toplam Ziyaret605070
Takvim
Saat
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
HATADAN DÖNMEK FAZİLETTİR
17/03/2021
2018 yılındaki patlayan krizi, geçmiş ekonomi yönetiminin başındakilerin doğru yönetemediğine dair pek çok yazı yazdım, adım muhalife çıktı. Oysa yapmaya çalıştığım şey, “doğruya doğru, yanlışa yanlış” demek ve ülkemiz için en hayırlı olanı istemekten ibaretti. Nitekim, yapılanların isabetli olmadığı bizzat Hükümet tarafından da görüldü ve ekonomi yönetimi değiştirildi. 
Yeni Bakanımız ve Merkez Bankası yönetimi piyasa finans/bankacılık profesyonelleri ve STK lar gibi paydaşlarla iyi bir diyalog kurdu ve beklentiler dahilinde adımlar attı. Sermayenin en hoşlanmadığı şey öngörülemezlik, tahmin edilemezliktir. 
Birkaç defa yazdığım gibi, Yurt içinde Yabancı para cinsinden borçlanma büyük bir hataydı ve bu hatadan dönüleceği mesajı verildi. Döviz rezervlerinin durumunu düzeltmeye dönük bir takım adımlar atılması da olumludur.  
Küçük esnaf sanatkara yönelik gelir vergisi mükellefiyetinin ve hatta beyanname düzenlemesi mecburiyetinin kaldırılması da isabetlidir. Pandemi kapsamında işleri durmuş olan küçük esnaf halen çok zor durumdadır ve yapılacak her türlü desteğe muhtaçtır, maddi desteğin de arttırılması gereklidir. Esnaf kendi istihdam yükünü kaldırdığı gibi yanında çalıştırdığı personelin de yükünü sırtlamaktadır.  
2017 yılına kadar faizsiz ev ve araba sahibi yapan iki firma varken üç yıl içinde 34 firmaya ulaşılmış ve adeta kontrolden çıkmış olan sektörün BDDK kontrolüne alınmasını ve belli şartlara göre çalışmasını sağlayan, söz konusu firmalara “Tasarruf Finansman Kuruluşu” adı veren düzenleme de çok isabetli olmuştur. 
Ağustos ayından beri frene basan kamu bankaları, özellikle KOBİ'lerin/küçük esnafın kapatmak zorunda kaldığı dönemlerde aldıkları kredilerin geri ödemelerinin başlaması sebebiyle son derece nakite sıkışmıştır ve piyasaya ilave kaynak verilmezse bir kısmı iflas etmiş/iş terketmiş olan küçük esnaflarda/KOBİ'lerde kitlesel iflas riski söz konusu, daha önce de yazdım. 
Reel sektörün normal zamanlarda bile %8 leri geçmeyen kârlılıkları, kriz dönemlerinde tamamen sıfırlanıyor, hatta zarara geçiyor. Buna karşılık bu tür dönemler bankalar tarafından aşırı yapılan uygulamalar (Faiz artışları vs) ile çok kârlı değerlendiriliyor. 2020 yılı bankalar açısından kârın tavan yaptığı bir yıl oldu yine. 
Ekonomi yönetiminin, reel sektör kan ağlarken, zincirleme iflas ve kapamalar yaşanırken bankaların külfete ortak olmamaları yönündeki tavırlarına izin vermemesi gerektiği kanaatindeyim. Bu ülkeden kazanan tüm bankaların, bu topluma borcu vardır.


442 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ENFLASYON KİMİN HATASI? - 30/11/2022
ENFLASYON KİMİN HATASI?
HAVALE - 14/09/2022
HAVALE
TAVSİYELER - 17/08/2022
TAVSİYELER
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN - 10/08/2022
PİYASANIN ÜMÜĞÜ SIKILIRKEN
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM - 03/08/2022
KIYMETİ OLMAZ DEMİŞTİM
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR - 06/07/2022
BAL KABI BAL, SİRKE KABI SİRKE SIZDIRIR
KAZANAN KİM? - 29/06/2022
KAZANAN KİM?
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN - 22/06/2022
BABAM, (FOTOĞRAFÇI) ORHAN KURTULAN
CAMBAZA BAK! - 15/06/2022
CAMBAZA BAK!
 Devamı