Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret705912
Takvim
Saat
KÜNYE
MUT'TAN HABER GAZETESİ
Kurucusu: Sıtkı SOYLU
İmtiyaz Sahibi: Ali Yaver SOYLU
Yazı İşleri Müdürü: Halil SÖYLEMEZ
Tel: 0324 774 13 69 
www.muttanhaber.net
e-mail:
aliyaversoylu@hotmail.com
U
ETS : 15016-10186-48762
HASAN KURTULAN
mutludegerleme@gmail.com
RESMİ EVRAK KORKUSU
14/12/2016

Psikoloji biliminde yüzlerce korku çeşidi sayılır. Karanlıktan korkmaktan ölüm korkusuna, hastalıktan korkmaktan başarısızlık korkusuna kadar sayın sayabildiğiniz kadar. Toplum içinde pek çok kişinin bu türden takıntıları olduğunu bilirsiniz. Hatta bu tür takıntıları olan kişilerle, genellikle yakın çevresi tarafından şaka yapıldığı, bazen alay edildiği bile olur.

Devlet Kurumlarının sağladığı muhtelif imkânlardan İlçemizin ve hemşerilerimizin genelde faydalanamadığı bilinir ve hep konuşulup şikayet edilir. Sebepleriyle ilgili olarak yıllardır durumu anlamaya çalışmışımdır. Konuyla alakalı arkadaşlarımla istişareler edip mahiyetini kavramaya çalıştım. Yıllarca bankacılık yapmış, bürokraside görev almış birisi olarak, ulaşabildiğim sonuçları paylaşmak istedim.

İnsanımız genelde resmi kurumlardan, evrak, belge vermekten, dosya hazırlamaktan, proje hazırlayıp sunmaktan çok çekiniyor hatta korkuyor desem abartmış sayılmam. Adeta, hata yaparsa, eksik evrak verirse cezalandırılacakları hissi var insanlarda. Bu durumdan daha çok eskiden beri vatandaşına doğru tavır göstermeyen bürokratların sorumlu ve etkili olduğu kanaatindeyim.

İkinci konu, İlçemizin kapasitesinin belli olması nedeniyle bahse konu projelerde rehberlik ve danışmanlık edecek firmaların bulunmamasıdır. Burada ağırlıklı olarak, Kaymakamlık, Belediye ve Sivil Toplum Örgütlerine (Ticaret Odası, Esnaf Odası vb) sorumluluk ve iş düşmektedir. Tabi bahsedilen konular, ilgili birimlerin asli sorumluluğu olmadığı ve işlerinin yoğunluğu sebebiyle yeterli personel ve mesai ayıramadıklarından arzu edilen sonuç temin edilememektedir.

Sonuç olarak, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Başkanlığı (KOSGEB), Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA), Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gibi Devlet Kurumlarına yönelik destekleme, hibe veya sübvansiyonlu kredi gibi imkânlara yönelik başvuru dosyaları hazırlanamadığından hemşerilerimiz faydalanamamaktadır. Ayrıca, özellikle arazi alımı, bahçe/tarımsal tesis kurulumu gibi komple yatırımlarla ilgili bankaların talep ettikleri proje dosyaları da aynı sebeplerden akamete uğramaktadır.

İlçemizin ve hemşerilerimizin refah seviyesinin arttırılması, sosyal adaletin sağlanması, çalışabilecekleri müesseselerin kurulması, işsizliğin önüne geçilmesi, ekonomimizin iyileştirilmesi için çok önemli olan tüm bu destek ve imkânlardan faydalanma oranımızı arttırmalıyız.

Bu çerçevede, bahse konu talep ve proje dosyalarının hazırlanması için firma olarak mevcut personelimizle ve gerekirse dışarıdan hizmet satın almak suretiyle hizmet vermeye başladığımızı bildirmekten mutluluk duyuyorum.

Notlar

1-Kobilere Nefes kredisi müracaatları Ziraat Bankası ve Denizbank’a 12 Aralık tarihi itibariyle başladı.

2-KOSGEB tarafından, üye işletmelere yönelik olarak,  önümüzdeki günlerde 50.000 TL üst limitli, 12 ay ödemesiz, kalanı 3 ayda bir ödemeli, 36 ay vadeli kredi imkânı getirildiği ilan edilmiştir. Kredinin faizine KOSGEB destek verecek ve piyasa oranlarının altında olacaktır. İşletmelerin KOSGEB beyannamelerini güncelleyip onaylatmaları gerekmektedir.1591 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KUZEY HANGİ TARAF? - 29/08/2023
KUZEY HANGİ TARAF?
KIRK KATIR MI KIRK SATIR MI? - 15/08/2023
KIRK KATIR MI KIRK SATIR MI?
RAHMETLİ BABAMIN ARDINDAN - 11/08/2023
RAHMETLİ BABAMIN ARDINDAN
TAHMİN ve BEKLENTİLERİM - 28/07/2023
TAHMİN ve BEKLENTİLERİM
TATLI YALANLAR, ACI GERÇEKLER - 16/06/2023
TATLI YALANLAR, ACI GERÇEKLER
GRİPSİNİZ AMA SİZE KANSER DİYORLAR - 23/05/2023
GRİPSİNİZ AMA SİZE KANSER DİYORLAR
UNUTULMAK KORKUTUYOR - 07/04/2023
UNUTULMAK KORKUTUYOR
ÜSLUP - 22/03/2023
ÜSLUP
SU KAÇ DERECEDE KAYNAR? - 22/02/2023
SU KAÇ DERECEDE KAYNAR?
 Devamı
Hava Durumu